NE OLUR YAŞ ÇAY ÜRETİCİSİNİ ÜZMEYİN !

Rize 10.05.2024 - 15:26, Güncelleme: 11.05.2024 - 08:01 13692 kez okundu.
 

NE OLUR YAŞ ÇAY ÜRETİCİSİNİ ÜZMEYİN !

YAŞ ÇAYIN TABAN FİYATI KAÇ TL AÇIKLANACAK.
2024 Yılı Yaş Çay sezonu 4 Mayısta Çaykur tarafından resmen açıldı. Üreticiler Kampanyanın açılması ile birlikte fiyatı  belli olmadan bahçelerden taze tomurcukları toplamaya başladı. Daha 4. günde Çaykur'un çay alımevlerinden çayı çekmek üzere anlaştığı işçi ve kamyoncu esnafı ile  yaşadığı kısa süreli anlaşmazlığın ulusal basına  yandığı günün ertei günü Çaykur bu problemi işçiler ve  Nakliyeci esnafı ile anlaşarak kısa sürede çözdü. teşekkür ediyoruz. Şimdi sıra geldi esas meseleye. YAŞ ÇAYIN TABAN FİYATI KAÇ TL  AÇIKLANACAK. RİZE VE BÖLGEDE ÇAY ÜRETİMİNİN BAŞLADIĞI GÜNDEN BU YANA ÇAY TARIMI RİZELİNİN GEÇİM  KAYNAĞI OLARAK GÖRÜLDÜ. GEÇMİŞTE O ÇAY PARALARI  İLE   RİZELİ  MÜTEAHHİTLER İstanbul başta olmak üzere  Büyükşehirleri ihya etti. Çay üreticileri geçmişte 1 Kg. Yaş Çayın 5 Kg. Zeytin satın aldığı dönemleri yaşadı. Şimdi geldiğimiz noktada Yaş Çay artık geçim kaynağı olmaktan çıktı. Araziler 2.  3. kuşak nesillere taksim  edile edile artık 1. Sürgünde 5 ton ve üzeri yaş çay satan üreticisi sayısı oldukça azaldı. Ortalama Çay üretimi aile başına 2 ton dolaylarına düştü. Bölünmeyen araziler ise yarıcı tabir ettiğimiz yöntemle   1/2 veya 1/3 gibi oranlarda başkaları hatta yabancı uyruklullar tarafından yapılmaya başlandı. Rize ve Bölgenin  yerlisi artık yüzde 50 ile çay yapmaz hale geldi. Büyükşehirlerde yaşayan Bölge halkı 1-2 ton çayını bahane ederek memleketine gezmeye gelir oldu.  Artık üreticilerin kazançları  geçim kaynağı olmaktan çıktığı gibi masraflarını karşlamakta zorlandıklarına şahit  oluyoruz ve yaşıyoruz Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde  Yaş Çay taban fiyatı açıklanacak. Açıklanacak rakam yüzde ile tatmin edici olabilir. ancak geçmişteki kayıplar giderilmeden yüzde ile yapılacak zam üreticiyi tatmin etmez.  ŞU AN İÇİN 11 TL olan yaş çaya yüzde 80 zam yapılsa bile net 20 TL. olmuyor. Geçtiğimiz günlerde  Çay Borsası  Başkanının fabrikasından 19 TL diye üreticilere bir mesaj atıldı. Bu bir algı değil ise  yaş çayın fiyatı yüzdelere bakmadan en az 25 TL olmalıdır.  Siyasi iktidar temsilcileri  mutlaka Rize'de vatandaşın nabzını tutuyordur. Ancak Vatandaşın Yaş Çay fiyat beklentisini  Cumhurbaşkanımıza nasıl anlattıkları konusunda bilgi sahibi değiliz. Geçen yıl CHP,  İkitidarın 11  TL. fiyat verdiği YAŞ ÇAYA 15. TL. vereceğini meydanlarda söyledi.  Etkisi Rize Merkez de olmadı ama Sahil İlçelerde alınan sonuçlar unutulmamalı. Rizeli ve Bölge halkı herşeye rağmen Cumhurbaşkanına 22 yıldır sahip çıkmıştır. Hala da çıkıyor.   Ekonomik göstergeler gerekçe gösterilerek Rize ve Bölge halkı bir kez daha üzülmesin artık İktidar mensupları da en az Rizeliler kadar duyarlıdır bundan eminiz. Bütün mesele bu konuyu cesaretle ve tüm çıplaklığı ile Ankara'ya anlatabilmektir. Açıklanan taban fiyatın Rize ve Bölge Halkına Hayırlısı olmasını dileyerek, Soz sözümüz Beşiktaş'ın efsane Başkanı Süleyman SEBAnın  sözü olsun Seba "Beşiktaş'ı üzmeyim" derdi. Bizde yetkililere Kamuoyuna sesleniyoruz ÇAY  ÜRETİCİSİNİ ÜZMEYİN
YAŞ ÇAYIN TABAN FİYATI KAÇ TL AÇIKLANACAK.

2024 Yılı Yaş Çay sezonu 4 Mayısta Çaykur tarafından resmen açıldı.

Üreticiler Kampanyanın açılması ile birlikte fiyatı  belli olmadan bahçelerden taze tomurcukları toplamaya başladı.

Daha 4. günde Çaykur'un çay alımevlerinden çayı çekmek üzere anlaştığı işçi ve kamyoncu esnafı ile  yaşadığı kısa süreli anlaşmazlığın ulusal basına  yandığı günün ertei günü Çaykur bu problemi işçiler ve  Nakliyeci esnafı ile anlaşarak kısa sürede çözdü. teşekkür ediyoruz.

Şimdi sıra geldi esas meseleye. YAŞ ÇAYIN TABAN FİYATI KAÇ TL  AÇIKLANACAK.

RİZE VE BÖLGEDE ÇAY ÜRETİMİNİN BAŞLADIĞI GÜNDEN BU YANA ÇAY TARIMI RİZELİNİN GEÇİM  KAYNAĞI OLARAK GÖRÜLDÜ. GEÇMİŞTE O ÇAY PARALARI  İLE   RİZELİ  MÜTEAHHİTLER İstanbul başta olmak üzere  Büyükşehirleri ihya etti.

Çay üreticileri geçmişte 1 Kg. Yaş Çayın 5 Kg. Zeytin satın aldığı dönemleri yaşadı.

Şimdi geldiğimiz noktada Yaş Çay artık geçim kaynağı olmaktan çıktı. Araziler 2.  3. kuşak nesillere taksim  edile edile artık 1. Sürgünde 5 ton ve üzeri yaş çay satan üreticisi sayısı oldukça azaldı. Ortalama Çay üretimi aile başına 2 ton dolaylarına düştü. Bölünmeyen araziler ise yarıcı tabir ettiğimiz yöntemle   1/2 veya 1/3 gibi oranlarda başkaları hatta yabancı uyruklullar tarafından yapılmaya başlandı.

Rize ve Bölgenin  yerlisi artık yüzde 50 ile çay yapmaz hale geldi.

Büyükşehirlerde yaşayan Bölge halkı 1-2 ton çayını bahane ederek memleketine gezmeye gelir oldu.  Artık üreticilerin kazançları  geçim kaynağı olmaktan çıktığı gibi masraflarını karşlamakta zorlandıklarına şahit  oluyoruz ve yaşıyoruz

Önümüzdeki bir kaç gün içerisinde  Yaş Çay taban fiyatı açıklanacak. Açıklanacak rakam yüzde ile tatmin edici olabilir. ancak geçmişteki kayıplar giderilmeden yüzde ile yapılacak zam üreticiyi tatmin etmez. 

ŞU AN İÇİN 11 TL olan yaş çaya yüzde 80 zam yapılsa bile net 20 TL. olmuyor.

Geçtiğimiz günlerde  Çay Borsası  Başkanının fabrikasından 19 TL diye üreticilere bir mesaj atıldı. Bu bir algı değil ise  yaş çayın fiyatı yüzdelere bakmadan en az 25 TL olmalıdır. 

Siyasi iktidar temsilcileri  mutlaka Rize'de vatandaşın nabzını tutuyordur. Ancak Vatandaşın Yaş Çay fiyat beklentisini  Cumhurbaşkanımıza nasıl anlattıkları konusunda bilgi sahibi değiliz.

Geçen yıl CHP,  İkitidarın 11  TL. fiyat verdiği YAŞ ÇAYA 15. TL. vereceğini meydanlarda söyledi.  Etkisi Rize Merkez de olmadı ama Sahil İlçelerde alınan sonuçlar unutulmamalı.

Rizeli ve Bölge halkı herşeye rağmen Cumhurbaşkanına 22 yıldır sahip çıkmıştır. Hala da çıkıyor.  

Ekonomik göstergeler gerekçe gösterilerek Rize ve Bölge halkı bir kez daha üzülmesin artık

İktidar mensupları da en az Rizeliler kadar duyarlıdır bundan eminiz. Bütün mesele bu konuyu cesaretle ve tüm çıplaklığı ile Ankara'ya anlatabilmektir.

Açıklanan taban fiyatın Rize ve Bölge Halkına Hayırlısı olmasını dileyerek,

Soz sözümüz Beşiktaş'ın efsane Başkanı Süleyman SEBAnın  sözü olsun

Seba "Beşiktaş'ı üzmeyim" derdi.

Bizde yetkililere Kamuoyuna sesleniyoruz

ÇAY  ÜRETİCİSİNİ ÜZMEYİN

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sahipsiz Rize hesap SORACAKTIR
(11.05.2024 13:36 - #10380)
Tahmin ediyoruz hepiniz de Ortak yaş çay fiyatı üzerinden planlarınızın hırsızlığı arsizliği biliyoruz her türlü emeği alınterının çalınması var ekmeği çaldırıyorlar ALLAH tan korkmaz sahtekar vahabi yezıdleri neyi bekliyorsunuz kampanyaya açıklama yapıldı millet alınterının kıymetini bilmelidir yaş çay fiyatı 55 TL nın altında olmaz boşuna uğraşmayın ahlaklı olun bu millete yılda bir çay fiyatı açılanırdı onuda kirli oyunlarla yapıyor vahabi zihniyet düşün milletin sırtımdan hırsızlığı Bırakıp şerefli olunuz.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi