RİZE'DE AKIL ALMAZ BİR TARİFE

Rize 6755+ kez okundu.
 

RİZE'DE AKIL ALMAZ BİR TARİFE

TÜRKİYE'NİN EN PAHALI SUYUNU RİZE HAVALİMANI KULLANIYOR
Rize'de  Havalimanında   Ülkenin en pahalı su tarifesi Pazar Belediyesinin Rize Havalimanına kestiği su faturası pes dedirtti. Belediyenin su tonajına yaptığı faiş zam tepkilere neden oldu. 7-8 bin lira gelen su faturası meclis kararı ile düzenlenerek suyun tonajına yüksek bir artış yaparaka 200 bin TL'YE yaklaştı.  TÜRKİYE'NİN EN PAHALI SUYUNU RİZE HAVALİMANI KULLANIYOR Türkiye'de emsaline rastlanmayan bir şekilde Rize  Havalimanına suyun tonajı 64 TL'den veriliyor. Pazar Belediyesinin aldığı meclis kararıyla havalimanının su bedeli aylık 200 bin TL'ye yaklaştı. Yaz ayının gelmesiyle bu fiyatın artması bekleniyor.  HAVALİMANI YETKİLİLERİ TEPKİLİ Edinilen bilgiye göre Rize  havalimanı yetkilileri su fiyatına faiş zammın ardından Pazar Belediyesine itiraz etti. Ancak Belediye itirazı kabul etmedi. Havalimanı yetkilileri Havalimanının devlet kurumu olduğunu bu nedenle kendilerine kesilen sı faturası bedelinin devlet kurumlarına belirlenen fiyat üzerinden su faturası bedelinin çıkartılmasını talep etti. Talep doğrultusunda Pazar Belediyesine dilekçe yazıldı.  İTİRAZ REDDEDİLDİ Havalimanı yetkililerinin itiraz dilekçesinin ardından Pazar Belediyesi Meclisi toplandı. Pazar Belediyesi meclisi havalimanının verdiği dilekçeyi görüştü. CHP ve AKP'li meclis üyeleri itiraz dilekçesini ret etti. Belediye meclisinden çıkan kararın ardından Havalimanı yetkililerinin karara itiraz etmesi bekleniyor.  İŞTE ALINAN MECLİS KARARI VE GEREKÇESİ Tarifenin ticarethane adı altında düzenlendiğini belirten meclis kararında hiç bir ticaret hanenin suyun metre küpüne 64 lira vermediği de görüldü. “HAVAALANI HASTANE VEYA BAŞKA BİR DEVLET KURULUŞU GİBİ DEĞİLDİ” Pazar belediyesi meclisinin aldığı kararı değerlendiren CHP Pazar ilçe başkanı Kazım Balta konuyla ilgili şunları söyledi. “Bizim 4 belediye meclis üyesi arkadaşımızla grup kararı aldık çünkü, Rize  havaalanı, bir hastane, bir valilik, bir sağlık ocağı gibi değildir. Burada oto park parası, iş yeri kiraları vs. çok pahalı bir su bir simit piyasa değerinin çok çok üzerinde yani burada bir ticaret anlayışı söz konusudur. Belediye mali işler müdürlüğü buradaki durum değerlendirir ve fiyat belirleme yetkisi olan belediye meclisine sunar. Belediye meclisi de bu tespite göre karar alır ve meclis idari işlerin önerdiği bir metre küp fiyatı 64 TL rakamını uygun bulmuş ve onaylamıştır. Havaalanı yetkililerinin suyun pahalı olduğunu dair itirazları olabilir bu normal bir durumdur ancak havaalanına bir iş yeri veya sıradan bir ticarethane muamelesi yapmamız mümkün değildi. Dolayısıyla Pazar belediyemizin aldığı bu kararı bizlerde CHP meclis üyeleri olarak yerinde bulduk. Zaten Belediyelerin gelirleri oldukça kısıtlı siz burada ticarethane gibi faaliyet yürütüyorsunuz bunun bir bedeli tabii ki olacaktır” Haber: Doğancan İLEK
TÜRKİYE'NİN EN PAHALI SUYUNU RİZE HAVALİMANI KULLANIYOR

Rize'de  Havalimanında   Ülkenin en pahalı su tarifesi

Pazar Belediyesinin Rize Havalimanına kestiği su faturası pes dedirtti. Belediyenin su tonajına yaptığı faiş zam tepkilere neden oldu.

7-8 bin lira gelen su faturası meclis kararı ile düzenlenerek suyun tonajına yüksek bir artış yaparaka 200 bin TL'YE yaklaştı. 


TÜRKİYE'NİN EN PAHALI SUYUNU RİZE HAVALİMANI KULLANIYOR

Türkiye'de emsaline rastlanmayan bir şekilde Rize  Havalimanına suyun tonajı 64 TL'den veriliyor. Pazar Belediyesinin aldığı meclis kararıyla havalimanının su bedeli aylık 200 bin TL'ye yaklaştı. Yaz ayının gelmesiyle bu fiyatın artması bekleniyor. 


HAVALİMANI YETKİLİLERİ TEPKİLİ

Edinilen bilgiye göre Rize  havalimanı yetkilileri su fiyatına faiş zammın ardından Pazar Belediyesine itiraz etti. Ancak Belediye itirazı kabul etmedi. Havalimanı yetkilileri Havalimanının devlet kurumu olduğunu bu nedenle kendilerine kesilen sı faturası bedelinin devlet kurumlarına belirlenen fiyat üzerinden su faturası bedelinin çıkartılmasını talep etti. Talep doğrultusunda Pazar Belediyesine dilekçe yazıldı. 

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Havalimanı yetkililerinin itiraz dilekçesinin ardından Pazar Belediyesi Meclisi toplandı. Pazar Belediyesi meclisi havalimanının verdiği dilekçeyi görüştü. CHP ve AKP'li meclis üyeleri itiraz dilekçesini ret etti. Belediye meclisinden çıkan kararın ardından Havalimanı yetkililerinin karara itiraz etmesi bekleniyor. 

İŞTE ALINAN MECLİS KARARI VE GEREKÇESİ

Tarifenin ticarethane adı altında düzenlendiğini belirten meclis kararında hiç bir ticaret hanenin suyun metre küpüne 64 lira vermediği de görüldü.

“HAVAALANI HASTANE VEYA BAŞKA BİR DEVLET KURULUŞU GİBİ DEĞİLDİ”

Pazar belediyesi meclisinin aldığı kararı değerlendiren CHP Pazar ilçe başkanı Kazım Balta konuyla ilgili şunları söyledi.

“Bizim 4 belediye meclis üyesi arkadaşımızla grup kararı aldık çünkü, Rize  havaalanı, bir hastane, bir valilik, bir sağlık ocağı gibi değildir. Burada oto park parası, iş yeri kiraları vs. çok pahalı bir su bir simit piyasa değerinin çok çok üzerinde yani burada bir ticaret anlayışı söz konusudur. Belediye mali işler müdürlüğü buradaki durum değerlendirir ve fiyat belirleme yetkisi olan belediye meclisine sunar. Belediye meclisi de bu tespite göre karar alır ve meclis idari işlerin önerdiği bir metre küp fiyatı 64 TL rakamını uygun bulmuş ve onaylamıştır.

Havaalanı yetkililerinin suyun pahalı olduğunu dair itirazları olabilir bu normal bir durumdur ancak havaalanına bir iş yeri veya sıradan bir ticarethane muamelesi yapmamız mümkün değildi. Dolayısıyla Pazar belediyemizin aldığı bu kararı bizlerde CHP meclis üyeleri olarak yerinde bulduk. Zaten Belediyelerin gelirleri oldukça kısıtlı siz burada ticarethane gibi faaliyet yürütüyorsunuz bunun bir bedeli tabii ki olacaktır”

Haber: Doğancan İLEK

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
MFK
(22.03.2023 07:57 - #1893)
Normalde suyun 1 metreküpü evlerde 5-6 TL civarında! Hava alanında 3.125 metreküp su harcanmış ve buna göre Suyun bir metreküpü nasıl 64 TL olabilir??? Akla mantığa sigmiyor! Öte yandan 3 bin ton su nasıl harcanır yaaa şehirlerarası otobüslerin molalarda yaptığı gibi siz de her inen uçağa hortum mu tutup yikatiyorsunuz... Suyu neden geri dönüşümlü olarak kullanmıyorsunuz diye sormamis mi kimse.....
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi