Rize’de gelir kaybı; Çayda gübre fiyatı arttı, rekolte düştü

Rize 10547 kez okundu.
 

Rize’de gelir kaybı; Çayda gübre fiyatı arttı, rekolte düştü

Rize’de gelir kaybı; Çayda gübre fiyatı arttı, rekolte düştü
Rize’de gelir kaybı; Çayda gübre fiyatı arttı, rekolte düştü Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan 2022’den sonra 2023’tede çayda rekoltenin düştüğünü belirterek “Bu düşüşlere gübre fiyatlarındaki artıştan dolayı az gübre verilmesi, verilen gübrelerin kalitesinin de düşük olması sebep oldu. Rekolte düşüklüğü Rize’mize giren paranın düşmesine sebep olacaktır” dedi. HABER:ARZU ERBAŞ 2023 yılı yaş çay sezonunda 3. sürgün alımları devam ediyor. 2022 yılında rekoltenin düştüğü çayda 2023 yılında da hasat azalmış durumda. 2021 yılında 1 milyon 456 bin ton rekolteye ulaşılırken, 2022 yılında 187 bin ton düşüşle 1 milyon 269 bin ton yaş çay alımı yapıldı. 2023 yılında 1. ve 2. sürgünde yaşanan rekolte kaybının 3. sürgünde de devam etmesi beklenirken sezonun 1 milyon 250 bin ton rekolte ile kapanması öngörülüyor. 2020 yılından 2022 yılına kadar yaş çay üretiminde yaşanan %18 rekolte düşüklüğünün artan gübre fiyatlarından kaynaklandığı ifade ediliyor. “REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ İLE  RİZEMİZE GİREN PARA DÜŞECEK”  Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan artan gübre fiyatlarının çaya daha az gübre verilmesine sebep olduğunu belirterek “2020 yılından 2022 yılına kadar yaş çay üretimimizde %18 rekolte düşüklüğü gerçekleşmiştir. 2023 yılının birinci ve ikinci sürgününde rekolte düşüklüğü devam etmektedir. Üçüncü sürgünde de rekoltenin düşmesini bekliyoruz. Bu yıl maksimum 1 milyon 250 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu düşüşlerde pandemi döneminden itibaren gübre fiyatlarındaki artıştan dolayı az gübre verilmesi, verilen gübrelerin kalitesinin de düşük olması sebep oldu. Bu üretim ülkemizin ihtiyacını karşılayacak fakat rekolte düşüklüğü Rizemize giren paranın düşmesine sebep olacaktır. 2022 yılı yaş çay alım fiyatı ödeme konusunda sorunsuz bir yıl geçirdik. Ekonomik sıkıntıların yaşanması ve çay sanayicilerinin krediye ulaşamamasından dolayı 2023 yılında birinci ve ikinci sürgünde fiyatlar iyiydi fakat üçüncü sürgün yaş çay alım fiyatı düşmüş durumda. Özetle sürekli aynı sıkıntılarla çay sektörünün sürdürülebilir olması mümkün değil. Yıllar önce söylediğimiz çay kanunu bir an önce çıkması gerekmektedir” dedi.
Rize’de gelir kaybı; Çayda gübre fiyatı arttı, rekolte düştü

Rize’de gelir kaybı; Çayda gübre fiyatı arttı, rekolte düştü

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan 2022’den sonra 2023’tede çayda rekoltenin düştüğünü belirterek “Bu düşüşlere gübre fiyatlarındaki artıştan dolayı az gübre verilmesi, verilen gübrelerin kalitesinin de düşük olması sebep oldu. Rekolte düşüklüğü Rize’mize giren paranın düşmesine sebep olacaktır” dedi.


HABER:ARZU ERBAŞ

2023 yılı yaş çay sezonunda 3. sürgün alımları devam ediyor. 2022 yılında rekoltenin düştüğü çayda 2023 yılında da hasat azalmış durumda. 2021 yılında 1 milyon 456 bin ton rekolteye ulaşılırken, 2022 yılında 187 bin ton düşüşle 1 milyon 269 bin ton yaş çay alımı yapıldı. 2023 yılında 1. ve 2. sürgünde yaşanan rekolte kaybının 3. sürgünde de devam etmesi beklenirken sezonun 1 milyon 250 bin ton rekolte ile kapanması öngörülüyor. 2020 yılından 2022 yılına kadar yaş çay üretiminde yaşanan %18 rekolte düşüklüğünün artan gübre fiyatlarından kaynaklandığı ifade ediliyor.

“REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜ İLE  RİZEMİZE GİREN PARA DÜŞECEK”

 Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan artan gübre fiyatlarının çaya daha az gübre verilmesine sebep olduğunu belirterek “2020 yılından 2022 yılına kadar yaş çay üretimimizde %18 rekolte düşüklüğü gerçekleşmiştir. 2023 yılının birinci ve ikinci sürgününde rekolte düşüklüğü devam etmektedir. Üçüncü sürgünde de rekoltenin düşmesini bekliyoruz. Bu yıl maksimum 1 milyon 250 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu düşüşlerde pandemi döneminden itibaren gübre fiyatlarındaki artıştan dolayı az gübre verilmesi, verilen gübrelerin kalitesinin de düşük olması sebep oldu. Bu üretim ülkemizin ihtiyacını karşılayacak fakat rekolte düşüklüğü Rizemize giren paranın düşmesine sebep olacaktır. 2022 yılı yaş çay alım fiyatı ödeme konusunda sorunsuz bir yıl geçirdik. Ekonomik sıkıntıların yaşanması ve çay sanayicilerinin krediye ulaşamamasından dolayı 2023 yılında birinci ve ikinci sürgünde fiyatlar iyiydi fakat üçüncü sürgün yaş çay alım fiyatı düşmüş durumda. Özetle sürekli aynı sıkıntılarla çay sektörünün sürdürülebilir olması mümkün değil. Yıllar önce söylediğimiz çay kanunu bir an önce çıkması gerekmektedir” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Adem
(16.09.2023 14:46 - #7759)
Daha geride dur bakayım sahada duşer bu kafayla
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi