RİZE'DEKİ KAÇAK TESİSLERE ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Kültür 03.11.2023 - 09:11, Güncelleme: 04.11.2023 - 09:17 14886+ kez okundu.
 

RİZE'DEKİ KAÇAK TESİSLERE ATEŞ PÜSKÜRDÜ

RTSO Başkan Yardımcısı Cem Temizel özellikle...
TEMİZEL: GAYRİ RESMİ TESİSLER RİZE TURİZMİNİ RİSKE SOKUYOR RTSO Başkan Yardımcısı Cem Temizel özellikle Ayder çevresinde kontrolsüzce artan gayri resmi bungalov yapıların kentte turizm sektörünün geleceğini riske soktuğunu kaydederek" Bu tip yapılaşmanın önüne geçilmezse turistlerin bölgemize başlıca geliş nedeni olan doğamızda tahribatı artacak bölgemiz cazibesini kaybedecek. "dedi HABER: ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU Rize Valisi  İhsan Selim Baydaş'ın da katılımıyla yapılan Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında turizm sektörünün kentsel boyutta sorunlarını değerlendiren RTSO Başkan Yardımcısı Cem temizel özellikle Ayder yolu üzerinde gayri resmi yapılan bungalov tipi yapılaşmanın sektörü riske soktuğunu vurgulayarak  "Sektör temsilcilerimiz bu konuda endişeleri mevcut. Ayder yolu üzerindeki fırtına deresi malesef gayri resmi bungalovların faaliyete geçmeleri nedeniyle kirletiliyor. Bu da turizmimiz için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Yaşanan sorunların turist rakamlarını düşürdüğü bir gerçektir. Bu tip yapılaşmanın önüne geçilmezse turistlerin bölgemize başlıca geliş nedeni olan doğamızda tahribatı artacak bölgemiz cazibesini kaybedecek. Aynı zamanda kaçak yapılaşmadan dolayı farklı ve fahiş fiyat uygulamaları ile turistler bölgemizden uzaklaşacaktır. Gayri resmi tesislerin uygulamaları kayıtlı işyerlerine zarar vermektedir."dedi Artan enflasyonun karşısında  maliyetlere yansıyan fiyat artışının bu yıl bölgeye gelen turist sayısını azalttığını kaydeden Temizel  "Bölgemize gelen misafirlerimiz  bir önceki yıla göre fiyatların arttığı gördü bu da turizmimizi olumsuz yönde etkiledi , gelen turistler maliyeti daha düşük coğrafyalara yönelmiştir."dedi Rize'de turizm sezonunun 2 ay gibi bir süreyi kapsamakta olduğunu bunun getirisinin geriye kalan 10 ayı tolere edecek düzeyde olmadığını söyleyen Temizel sözlerini şöyle sürdürdü " Malesef kayıtsız turizm mekanları da hem vergi kaybı, hem kontrolsüz misafir ağırlama hem de güvenlik problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla turizm konusu bir ekonomi işidir. Henüz geç kalınmış bir durum olmadığını ifade etmek isterim. Özellikle kış turizmini canlandıracak projelerin hayata geçirilmesi ve ilimizde turizm sezonunun uzatılması ile Turizm getirisi artacaktır.. Türkiye'deki kış turizmi merkezlerine göre hem kar kalitesi açısından hem de kış sporlarının yapılabilirlik süresi açısından avantajlı alanlarda projelerin en kısa zamanda hayata geçirilmesini beklemekteyiz. eğer ki bu konuda bir başlangıç yapabilirsek orta ve uzun vadede profesyonel tesislerin yapımı ile bölgemizin turizm ekonomisini farklı bir kulvara çekmemiz mümkün olacaktır.
RTSO Başkan Yardımcısı Cem Temizel özellikle...

TEMİZEL: GAYRİ RESMİ TESİSLER RİZE TURİZMİNİ RİSKE SOKUYOR

RTSO Başkan Yardımcısı Cem Temizel özellikle Ayder çevresinde kontrolsüzce artan gayri resmi bungalov yapıların kentte turizm sektörünün geleceğini riske soktuğunu kaydederek" Bu tip yapılaşmanın önüne geçilmezse turistlerin bölgemize başlıca geliş nedeni olan doğamızda tahribatı artacak bölgemiz cazibesini kaybedecek. "dedi

HABER: ÇİĞDEM HACIFAZLIOĞLU

Rize Valisi  İhsan Selim Baydaş'ın da katılımıyla yapılan Rize Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında turizm sektörünün kentsel boyutta sorunlarını değerlendiren RTSO Başkan Yardımcısı Cem temizel özellikle Ayder yolu üzerinde gayri resmi yapılan bungalov tipi yapılaşmanın sektörü riske soktuğunu vurgulayarak  "Sektör temsilcilerimiz bu konuda endişeleri mevcut. Ayder yolu üzerindeki fırtına deresi malesef gayri resmi bungalovların faaliyete geçmeleri nedeniyle kirletiliyor. Bu da turizmimiz için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Yaşanan sorunların turist rakamlarını düşürdüğü bir gerçektir. Bu tip yapılaşmanın önüne geçilmezse turistlerin bölgemize başlıca geliş nedeni olan doğamızda tahribatı artacak bölgemiz cazibesini kaybedecek. Aynı zamanda kaçak yapılaşmadan dolayı farklı ve fahiş fiyat uygulamaları ile turistler bölgemizden uzaklaşacaktır. Gayri resmi tesislerin uygulamaları kayıtlı işyerlerine zarar vermektedir."dedi

Artan enflasyonun karşısında  maliyetlere yansıyan fiyat artışının bu yıl bölgeye gelen turist sayısını azalttığını kaydeden Temizel  "Bölgemize gelen misafirlerimiz  bir önceki yıla göre fiyatların arttığı gördü bu da turizmimizi olumsuz yönde etkiledi , gelen turistler maliyeti daha düşük coğrafyalara yönelmiştir."dedi

Rize'de turizm sezonunun 2 ay gibi bir süreyi kapsamakta olduğunu bunun getirisinin geriye kalan 10 ayı tolere edecek düzeyde olmadığını söyleyen Temizel sözlerini şöyle sürdürdü " Malesef kayıtsız turizm mekanları da hem vergi kaybı, hem kontrolsüz misafir ağırlama hem de güvenlik problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla turizm konusu bir ekonomi işidir. Henüz geç kalınmış bir durum olmadığını ifade etmek isterim. Özellikle kış turizmini canlandıracak projelerin hayata geçirilmesi ve ilimizde turizm sezonunun uzatılması ile Turizm getirisi artacaktır.. Türkiye'deki kış turizmi merkezlerine göre hem kar kalitesi açısından hem de kış sporlarının yapılabilirlik süresi açısından avantajlı alanlarda projelerin en kısa zamanda hayata geçirilmesini beklemekteyiz. eğer ki bu konuda bir başlangıç yapabilirsek orta ve uzun vadede profesyonel tesislerin yapımı ile bölgemizin turizm ekonomisini farklı bir kulvara çekmemiz mümkün olacaktır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (2 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
KENAN
(03.11.2023 15:43 - #8283)
SAYIN TEMİZEL SİZ KAÇ DÖNEMDİR O ODADA YÖNETİCİSİNİZ. NİYE ŞİMDİ MESELE OLDU KAÇAKLAR.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Turizm
(03.11.2023 18:13 - #8287)
2023 Turizminin bir önceki yıla göre 0daha fazla olduğunu iddia eden kamu görevlilerine duyurulur.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi