RİZELİ ŞAİR ŞEREF BİLSEL’E ÖDÜL

Kültür 05.06.2024 - 19:36, Güncelleme: 05.06.2024 - 19:36 1863 kez okundu.
 

RİZELİ ŞAİR ŞEREF BİLSEL’E ÖDÜL

TÜRK EDEBİYATINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLAN
TÜRK EDEBİYATINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLAN RİZELİ ŞAİR ŞEREF BİLSEL’E ÖDÜL ‘Kâğıdın Ölümü’ kitabıyla Şeref Bilsel, Metin Altıok Şiir Ödülü'nün sahibi oldu. Bilsel, ödülünü Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ile şair yazar Şükrü Erbaş’tan aldı. Metin Altıok Şiir Ödülü, İstiklal Caddesi’ndeki Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Organizasyona Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş katıldı. Ödül töreninin sunuculuğunu Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı üstlendi. ‘Kâğıdın Ölümü’ kitabıyla Şeref Bilsel, ödülün sahibi oldu ve ödülünü Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ile şair yazar Şükrü Erbaş’tan aldı.   İNSAN OLMA ERDEMİ VE ŞEREF BİLSEL Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu, ödülün verilmesindeki gerekçede şu ifadelere yer verdi: "Şeref Bilsel, çağın ürkütücü labirentlerinde bir başına kalmış insan tekinin, evlerden, ölümlerden, gelecek rüyalarından ve bir şiddet sarmalından geçerek toplumsal hayata karışmış yalnızlığını ve huzursuzluğunu; toplumsal hayatın evlerimizi, hayatlarımızı geleceğimizi kuşatmış büyük yabancılaşmasını, sevgisizliğini ve yıkıcılığını; aralarındaki diyalektik ilişkiyi ustalıkla göstererek; insan olma erdemini yücelten bir etik yaklaşımla, şiirin derin, çağrışımı geniş, incelikli diliyle hepimizin yüreğine ısrarla sunan bir şiire varmıştır Kâğıdın Ölümü'nde. Bu nedenle 2024 Metin Altıok Şiir Ödülü'nün Şeref Bilsel'e verilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir."   ŞEREF BİLSEL KİMDİR? 1972 yılında Rize’de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Özel bir televizyon kanalında program yapımcılığının yanında kültür sanat danışmanlığı da yaptı. Şiir, deneme ve eleştirileriyle pek çok dergide yer aldı. Modern Türk şiiri üzerine yazıları ve şiirleri; Cumhuriyet-Kitap, Varlık, Patika, Başka, Mor Taka, Akatalpa, Şiir Oku, Edebiyat ve Eleştiri, Yasakmeyve, Kaşgar, Budala gibi dergilerde yayımlandı. Şeref Bilsel, 2010 yılında Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Orhan Koçak ve Ahmet İnam ile birlikte Altın Portakal Şiir Ödülü jürisinde yer aldı. Şeref Bilsel’in Dünyanın Külü adlı kitabına 18. Altın Portakal Şiir Ödülü verildi. Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Ahmet İnam, Hüseyin Ferhad ve Şükrü Erbaş’tan oluşan jüri “Sözcük seçimi, imge örgüsü, yakaladığı yüksek müzikalite” göz önüne alınarak Dünyanın Külü kitabına verilmesine karar verildiğini açıkladı.   Yayımlanmış şiir kitapları “Dar Zaman Rivayetleri” (1996) “Magmada Kış Mevsimi” (2003) “Mecnun Dalı” (2007, Yitik Ülke Yayınları) “Dünyanın Külü”, (2013 İkaros Yayınları) “Sürgündeki Rüzgâr”, (Toplu Şiirler, 2014, Yitik Ülke Yayınları) "Kağıdın Ölümü", (2023, Yitik Ülke Yayınları) (KÜLTÜR SANAT)     Fatih Sultan KAR
TÜRK EDEBİYATINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLAN

TÜRK EDEBİYATINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLAN

RİZELİ ŞAİR ŞEREF BİLSEL’E ÖDÜL

‘Kâğıdın Ölümü’ kitabıyla Şeref Bilsel, Metin Altıok Şiir Ödülü'nün sahibi oldu. Bilsel, ödülünü Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ile şair yazar Şükrü Erbaş’tan aldı. Metin Altıok Şiir Ödülü, İstiklal Caddesi’ndeki Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Organizasyona Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş katıldı. Ödül töreninin sunuculuğunu Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı üstlendi. ‘Kâğıdın Ölümü’ kitabıyla Şeref Bilsel, ödülün sahibi oldu ve ödülünü Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş ile şair yazar Şükrü Erbaş’tan aldı.

 

İNSAN OLMA ERDEMİ VE ŞEREF BİLSEL

Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu, ödülün verilmesindeki gerekçede şu ifadelere yer verdi: " Şeref Bilsel, çağın ürkütücü labirentlerinde bir başına kalmış insan tekinin, evlerden, ölümlerden, gelecek rüyalarından ve bir şiddet sarmalından geçerek toplumsal hayata karışmış yalnızlığını ve huzursuzluğunu; toplumsal hayatın evlerimizi, hayatlarımızı geleceğimizi kuşatmış büyük yabancılaşmasını, sevgisizliğini ve yıkıcılığını; aralarındaki diyalektik ilişkiyi ustalıkla göstererek; insan olma erdemini yücelten bir etik yaklaşımla, şiirin derin, çağrışımı geniş, incelikli diliyle hepimizin yüreğine ısrarla sunan bir şiire varmıştır Kâğıdın Ölümü'nde. Bu nedenle 2024 Metin Altıok Şiir Ödülü'nün Şeref Bilsel'e verilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir."

 

ŞEREF BİLSEL KİMDİR?

1972 yılında Rize’de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Özel bir televizyon kanalında program yapımcılığının yanında kültür sanat danışmanlığı da yaptı. Şiir, deneme ve eleştirileriyle pek çok dergide yer aldı. Modern Türk şiiri üzerine yazıları ve şiirleri; Cumhuriyet-Kitap, Varlık, Patika, Başka, Mor Taka, Akatalpa, Şiir Oku, Edebiyat ve Eleştiri, Yasakmeyve, Kaşgar, Budala gibi dergilerde yayımlandı. Şeref Bilsel, 2010 yılında Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Orhan Koçak ve Ahmet İnam ile birlikte Altın Portakal Şiir Ödülü jürisinde yer aldı. Şeref Bilsel’in Dünyanın Külü adlı kitabına 18. Altın Portakal Şiir Ödülü verildi. Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Ahmet İnam, Hüseyin Ferhad ve Şükrü Erbaş’tan oluşan jüri “Sözcük seçimi, imge örgüsü, yakaladığı yüksek müzikalite” göz önüne alınarak Dünyanın Külü kitabına verilmesine karar verildiğini açıkladı.

 

Yayımlanmış şiir kitapları

“Dar Zaman Rivayetleri” (1996)

“Magmada Kış Mevsimi” (2003)

“Mecnun Dalı” (2007, Yitik Ülke Yayınları)

“Dünyanın Külü”, (2013 İkaros Yayınları)

“Sürgündeki Rüzgâr”, (Toplu Şiirler, 2014, Yitik Ülke Yayınları)

"Kağıdın Ölümü", (2023, Yitik Ülke Yayınları) (KÜLTÜR SANAT)

 

 

Fatih Sultan KAR

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi