SENDİKALAR BAŞINIZI KUMA GÖMMEYİN !

Sendika 12.02.2024 - 15:44, Güncelleme: 12.02.2024 - 15:44 8477 kez okundu.
 

SENDİKALAR BAŞINIZI KUMA GÖMMEYİN !

Her gelen bir iz bırakmak istiyor ve bu bırakmaya çalıştığı izi projeler yardımıyla gerçekleştirmeye
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Rize İl Başkanı Feyyaz ŞENTÜRK ‘ Eğitimde kanıta dayalı bilimsel temelli uygulamaların yaygınlaştırılması ve niteliğin artırılması konusunda, tüm politika yapıcılar ve uygulayıcıların yanında olduğumuzu ve desteklediğimizi her zaman ve ortamda dile getiriyoruz. Lakin son yıllarda ilimizde ve diğer illerde eğitimin niteliğine katkısı olup olmadığına dair hiçbir veriye sahip olmadığımız, girdileri ve çıktılarının ölçülüp değerlendirilmediği proje adı altında etkinliklerin okullara dayatıldığı bir durumla karşı karşıyayız. Eğitimin kalitesini sadece istatistiki verilerle ölçmeye çalışmak bizi bu çıkmaza itmektedir. Daha çok proje yapan okul, daha çok proje yapan öğretmenin istatistiklere olumlu yönde katkı sağladığı doğrudur fakat öğrencinin öğrenme sürecine ne denli katkı sağladığı tartışmalıdır. Bir okulda çok proje üretilmesi o okuldaki eğitimin kalitesini arttırmaz. Özgür düşünceyi destekleyen araştırmacı,sorgulayıcı eğitim süreçlerinin işletildiği okullarda nitelikli projeler zaten kendiliğinden ortaya çıkar. Tepeden inme bir anlayışla Bakanlık,il ve ilçe müdürlüklerinin istatistiklerine katkı sağlamak adına proje yapılmamalıdır. Bu durum okullara ve öğretmenlere dayatılmamalıdır. Bu dayatmalar okul içindeki çalışma barışını ve öğretmen motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Okulların okullarla, ilçelerin ilçelerle sayısal veriler üzerinden yarıştırıldığı bir anlamsız düzene doğru gidiyoruz. Okulları ve öğretmenleri asli görevlerinden uzaklaştırıyoruz. Okul idarecileri ile öğretmenleri karşı karşıya getiriyoruz. Durumdan rahatsızlığını dile getiremeyen kendini zorunlu hisseden öğretmenlerin var olan yükünü bir kat daha arttırıyoruz. Her gelen bir iz bırakmak istiyor ve bu bırakmaya çalıştığı izi projeler yardımıyla gerçekleştirmeye çalışıyor. Evet herkes eğitimle dertlenmiş durumda herkes bir taş koymak istiyor, ama ne olur biraz duralım üzerine taş koymaya çalıştığımız zemini bir düzleyelim temizleyelim aksi takdirde her an yıkılmaya yüz tutan, yamuk yumuk bir bina inşaa ederiz. Tüm sendikalara çağrımızdır göreviniz sadece üyelerinizin sosyal ve ekonomik haklarını korumak değil, eğitimin niteliğine dair de bir sözünüz olabilmeli
Her gelen bir iz bırakmak istiyor ve bu bırakmaya çalıştığı izi projeler yardımıyla gerçekleştirmeye

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Rize İl Başkanı Feyyaz ŞENTÜRK ‘ Eğitimde kanıta dayalı bilimsel temelli uygulamaların yaygınlaştırılması ve niteliğin artırılması konusunda, tüm politika yapıcılar ve uygulayıcıların yanında olduğumuzu ve desteklediğimizi her zaman ve ortamda dile getiriyoruz. Lakin son yıllarda ilimizde ve diğer illerde eğitimin niteliğine katkısı olup olmadığına dair hiçbir veriye sahip olmadığımız, girdileri ve çıktılarının ölçülüp değerlendirilmediği proje adı altında etkinliklerin okullara dayatıldığı bir durumla karşı karşıyayız.

Eğitimin kalitesini sadece istatistiki verilerle ölçmeye çalışmak bizi bu çıkmaza itmektedir. Daha çok proje yapan okul, daha çok proje yapan öğretmenin istatistiklere olumlu yönde katkı sağladığı doğrudur fakat öğrencinin öğrenme sürecine ne denli katkı sağladığı tartışmalıdır. Bir okulda çok proje üretilmesi o okuldaki eğitimin kalitesini arttırmaz. Özgür düşünceyi destekleyen araştırmacı,sorgulayıcı eğitim süreçlerinin işletildiği okullarda nitelikli projeler zaten kendiliğinden ortaya çıkar. Tepeden inme bir anlayışla Bakanlık,il ve ilçe müdürlüklerinin istatistiklerine katkı sağlamak adına proje yapılmamalıdır. Bu durum okullara ve öğretmenlere dayatılmamalıdır. Bu dayatmalar okul içindeki çalışma barışını ve öğretmen motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Okulların okullarla, ilçelerin ilçelerle sayısal veriler üzerinden yarıştırıldığı bir anlamsız düzene doğru gidiyoruz. Okulları ve öğretmenleri asli görevlerinden uzaklaştırıyoruz. Okul idarecileri ile öğretmenleri karşı karşıya getiriyoruz. Durumdan rahatsızlığını dile getiremeyen kendini zorunlu hisseden öğretmenlerin var olan yükünü bir kat daha arttırıyoruz. Her gelen bir iz bırakmak istiyor ve bu bırakmaya çalıştığı izi projeler yardımıyla gerçekleştirmeye çalışıyor. Evet herkes eğitimle dertlenmiş durumda herkes bir taş koymak istiyor, ama ne olur biraz duralım üzerine taş koymaya çalıştığımız zemini bir düzleyelim temizleyelim aksi takdirde her an yıkılmaya yüz tutan, yamuk yumuk bir bina inşaa ederiz.

Tüm sendikalara çağrımızdır göreviniz sadece üyelerinizin sosyal ve ekonomik haklarını korumak değil, eğitimin niteliğine dair de bir sözünüz olabilmeli

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Ağzına sağlık
(13.02.2024 06:41 - #9458)
Değerli meslektaşım, sorunu çok güzel ozetlemissin.. ama necanlatan var ne dinleyen. Sosyal medyada paylaşma zorunluluğunu unutmamak lazım, mobing yiyor tüm öğretmenler.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi