YAŞ ÇAY VE DESTEKLEME FİYATLARINA EK ZAM İSTEDİ

Siyaset 01.08.2022 - 20:17, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:39 2858+ kez okundu.
 

YAŞ ÇAY VE DESTEKLEME FİYATLARINA EK ZAM İSTEDİ

Yaş Çay Alım Fiyatlarına Ve Destekleme Bedellerine Ek Zam Yapılsın CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz, yaptığı açıklamada yaş çay taban fiyatlarına ve destekleme primlerine zam yapılmasını istedi CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz yaptığı yazılı açıklamada, “2022 Yılı Yaş Çay alım fiyatı 14 Mayıs 2022 tarihinde açıklandı. Ve çay alım fiyatlarına 73,12 oranında zam yapıldı. Destekleme ise 13 krş’tan 30 Krş’a çıkarıldı. Toplamda Yaş Çay alım fiyatlarına (destekleme dâhil) 75 zam yapıldı. Oysaki haziran dâhil Yıllık Enflasyon Tüketici Fiyatlarında yüzde 78 oranında, Üretici Fiyatları endeksine göre de yüzde 138 oranında artmıştır. Yaş Çay alım fiyatları yüksek enflasyona karşı yenilmiştir. Çay üreticisi daha 1.sürgünde yoksullaşmıştır. Bu yoksullaşma 2.sürgünde ve 3.sürgünde daha da artacaktır” dedi. Başkan Deniz, “Temmuz ayı enflasyon oranlarının da yüksek çıkacağı ortada. Gerçi enflasyon rakamlarını açıklayan kuruma başkan dayanmıyor. Her açıklanan rakamdan sonra başkanı değiştiğini kaydederek, “Bu açıklanan rakamlar resmi rakamlar bu rakamların nasıl açıklandığını herkes ve hepimiz biliyoruz. Saray ve AKP hükümeti ülkeyi yüksek enflasyona mahkûm ettiği için ne zam yapsa yeterli olmuyor. Yaş çaya yapılan zam üreticinin beklentisini karşılamamıştı. Şimdi diğer tarımsal ürünlere ve desteklerine yapılan zamlardan sonra Çay Üreticilerinin diğer üreticilere göre daha da mağdur edildiğini görüyoruz.  Elbette ki diğer tarımsal ürünlere yapılan zamlar da yeterli değildir. Fındığa 4 USD’ nin altında zam verilmesi Fındık üreticisini daha da yoksullaştıracaktır” dedi.  Fakat Çay tarımına yapılan zam en düşük zam olmuştur.  Başkan Deniz, “Kuru Çay’a 3 kere zam yapılmıştır. Gene zam beklentisi bulunmaktadır. Gübre fiyatlarının yüzde 300 artması nedeniyle daha sezon başlamadan mağdur olan ve açıklanan yaş çay alım fiyatıyla da mağduriyeti devam eden Çay üreticisinin bu mağduriyeti giderilmelidir. 1949 ve 1951-1956 yıllarında yaş çay alımı için yılda 2 kere fiyat açıklaması yapılmıştır. Aynı şekilde 2013-2014 yılları arasında Yaş Çayda telafi destekleri verilmiştir. Yani 2.kez fiyat açıklaması, sezon içinde yaş çay alım fiyatlarına zam yapılması ve telafi desteği uygulamaları daha önce yapılmıştır. Bu nedenle yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle, Yaş Çay Üreticisinin daha da mağdur edilmemesi için Yaş Çay alım fiyatlarına ve destekleme bedellerine ek zam yapılması gerekmektedir” dedi.

Yaş Çay Alım Fiyatlarına Ve Destekleme Bedellerine Ek Zam Yapılsın


CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz, yaptığı açıklamada yaş çay taban fiyatlarına ve destekleme primlerine zam yapılmasını istedi


CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz yaptığı yazılı açıklamada, “2022 Yılı Yaş Çay alım fiyatı 14 Mayıs 2022 tarihinde açıklandı. Ve çay alım fiyatlarına 73,12 oranında zam yapıldı. Destekleme ise 13 krş’tan 30 Krş’a çıkarıldı. Toplamda Yaş Çay alım fiyatlarına (destekleme dâhil) 75 zam yapıldı. Oysaki haziran dâhil Yıllık Enflasyon Tüketici Fiyatlarında yüzde 78 oranında, Üretici Fiyatları endeksine göre de yüzde 138 oranında artmıştır. Yaş Çay alım fiyatları yüksek enflasyona karşı yenilmiştir. Çay üreticisi daha 1.sürgünde yoksullaşmıştır. Bu yoksullaşma 2.sürgünde ve 3.sürgünde daha da artacaktır” dedi.


Başkan Deniz, “Temmuz ayı enflasyon oranlarının da yüksek çıkacağı ortada. Gerçi enflasyon rakamlarını açıklayan kuruma başkan dayanmıyor. Her açıklanan rakamdan sonra başkanı değiştiğini kaydederek, “Bu açıklanan rakamlar resmi rakamlar bu rakamların nasıl açıklandığını herkes ve hepimiz biliyoruz. Saray ve AKP hükümeti ülkeyi yüksek enflasyona mahkûm ettiği için ne zam yapsa yeterli olmuyor. Yaş çaya yapılan zam üreticinin beklentisini karşılamamıştı. Şimdi diğer tarımsal ürünlere ve desteklerine yapılan zamlardan sonra Çay Üreticilerinin diğer üreticilere göre daha da mağdur edildiğini görüyoruz.  Elbette ki diğer tarımsal ürünlere yapılan zamlar da yeterli değildir. Fındığa 4 USD’ nin altında zam verilmesi Fındık üreticisini daha da yoksullaştıracaktır” dedi. 


Fakat Çay tarımına yapılan zam en düşük zam olmuştur. 


Başkan Deniz, “Kuru Çay’a 3 kere zam yapılmıştır. Gene zam beklentisi bulunmaktadır. Gübre fiyatlarının yüzde 300 artması nedeniyle daha sezon başlamadan mağdur olan ve açıklanan yaş çay alım fiyatıyla da mağduriyeti devam eden Çay üreticisinin bu mağduriyeti giderilmelidir. 1949 ve 1951-1956 yıllarında yaş çay alımı için yılda 2 kere fiyat açıklaması yapılmıştır. Aynı şekilde 2013-2014 yılları arasında Yaş Çayda telafi destekleri verilmiştir. Yani 2.kez fiyat açıklaması, sezon içinde yaş çay alım fiyatlarına zam yapılması ve telafi desteği uygulamaları daha önce yapılmıştır. Bu nedenle yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle, Yaş Çay Üreticisinin daha da mağdur edilmemesi için Yaş Çay alım fiyatlarına ve destekleme bedellerine ek zam yapılması gerekmektedir” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi