İrfan COŞKUN
Köşe Yazarı
İrfan COŞKUN
 

RİZE GRUBU

Yengeç sendromunu bilirsiniz. Hatırlayalım; “Yengeç avcısı ilk yengeci yakalayıp kovaya atınca çıkmasın diye kapağını kapatır. İkinci yengeci kovaya bırakınca, kapağı açık bırakır, çıkmaya çalışan yengeci diğer yengeç ayağından yakalar ve aşağı çeker” Bu sendrom aralarında dayanışma olmayanlar için anlatılır. Birbirine destek olmak yerine, yükselmek isteyeni aşağı itmek, adeta “el ele tutuşarak birlikte düşmek” Bütün bu olumsuz algılamaları ters yüz eden, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde nasıl yol alınabileceğinin güzel bir örneğinin adıdır “Rize Grubu” Rize Grubu için Ankara’da birlikteliğin, dayanışmanın diğer adıdır desek yeridir. 2010 yılının Nisan ayından bu yana her ay önceden belirlenen tarih ve saatte Rizeli üst düzey bürokrat ve akademisyenleri hiç aksatmadan bir araya getiren organizasyonun adı. Her meslekten, her görüşten hemşehrilerimizi Rize ortak paydasında buluşturmayı başarmış, örnek bir proje. Bu Grup bugüne dek 128 yemekli buluşma gerçekleştirmiş, beş kez de dini bayramlarda Rize’de bir araya gelmiş. 2020 Yılı Nisanında 11.Buluşma yılına girecek olan Rize Grubunda, belirli makamlarda görev yapan 147 Rizeli yer almaktadır. Grupta Rizeli Bakanların, Bakan Yardımcılarının, Müsteşarların, Hakimlerin, Savcıların, Profların, Genel Müdürlerin yer aldığı güzide bir dostluk grubu. Ortak payda Rize ve Rizeli olmak. Bir araya gelmenin dışında Rize için ne yapıldı? Diye merak edenler emin olsunlar ki; tanışmanın, kaynaşmanın, yakınlaşmanın, dayanışmanın yanında, buluşmalarda Rize ile ilgili birçok proje konu edildi. Ovit Tüneli, Havaalanı, Lojistik Merkez, hatta uzun vadede Kırıkkale-Samsun, Samsun-Sarp Otoyol ve Demiryolunun yapılması dile getirildi. Rize Grubu Buluşmalarında protokol uygulanmadı, samimi ilişkiler içinde dostluklar geliştirildi. Zaman zaman bazı televizyonlarda, gazetelerde, internet sitelerinde haber konusu olsa da, Rize Grubunun hiçbir zaman reklam ve tanıtım beklentisi olmadı. Ankara’daki Rizeli Bürokrat ve Akademisyenler arasında sinerji oluşturan bu Gruptan, Rize daha çok yararlanmalı, Rize için bir şey yapmak isteyenler faydalanmalı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da yıllardır devam eden Rize Grubu Buluşmalarından haberdar olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki süreçte Rize Grubunun Cumhurbaşkanımızla bir sofrada buluşmasını ümit ediyoruz. İnsanımızın nasıl güç birliği yapabildiğinin, nasıl ortak paydalarda buluşabildiğinin güzel bir örneğidir Ankara’daki “Rize Grubu”. Rizeli, yetişmiş bu değerlerinden yararlanmasını önemsediği vakit, özellikle Ankara’daki işlerinin daha çabuk yürüyeceğini, böylece Rize’nin daha çok ve daha hızlı hizmet alabileceğini, bu görüldüğünde de, daha çok Rizelinin üst düzey yönetici olması için gayret sarf edileceğini umuyoruz. Birlik ve beraberlikte güzel bir örnek olan “Rize Grubu” daha iyisini yapmaya engel oluşturmaz. “Karanlığa sövmektense, bir mum yakmalı”. Siz de bir mum yakmaya bakın.
Ekleme Tarihi: 09 Şubat 2020 - Pazar

RİZE GRUBU

Yengeç sendromunu bilirsiniz. Hatırlayalım; “Yengeç avcısı ilk yengeci yakalayıp kovaya atınca çıkmasın diye kapağını kapatır. İkinci yengeci kovaya bırakınca, kapağı açık bırakır, çıkmaya çalışan yengeci diğer yengeç ayağından yakalar ve aşağı çeker”


Bu sendrom aralarında dayanışma olmayanlar için anlatılır. Birbirine destek olmak yerine, yükselmek isteyeni aşağı itmek, adeta “el ele tutuşarak birlikte düşmek”


Bütün bu olumsuz algılamaları ters yüz eden, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde nasıl yol alınabileceğinin güzel bir örneğinin adıdır “Rize Grubu” Rize Grubu için Ankara’da birlikteliğin, dayanışmanın diğer adıdır desek yeridir.


2010 yılının Nisan ayından bu yana her ay önceden belirlenen tarih ve saatte Rizeli üst düzey bürokrat ve akademisyenleri hiç aksatmadan bir araya getiren organizasyonun adı. Her meslekten, her görüşten hemşehrilerimizi Rize ortak paydasında buluşturmayı başarmış, örnek bir proje. Bu Grup bugüne dek 128 yemekli buluşma gerçekleştirmiş, beş kez de dini bayramlarda Rize’de bir araya gelmiş.


2020 Yılı Nisanında 11.Buluşma yılına girecek olan Rize Grubunda, belirli makamlarda görev yapan 147 Rizeli yer almaktadır. Grupta Rizeli Bakanların, Bakan Yardımcılarının, Müsteşarların, Hakimlerin, Savcıların, Profların, Genel Müdürlerin yer aldığı güzide bir dostluk grubu. Ortak payda Rize ve Rizeli olmak.


Bir araya gelmenin dışında Rize için ne yapıldı? Diye merak edenler emin olsunlar ki; tanışmanın, kaynaşmanın, yakınlaşmanın, dayanışmanın yanında, buluşmalarda Rize ile ilgili birçok proje konu edildi. Ovit Tüneli, Havaalanı, Lojistik Merkez, hatta uzun vadede Kırıkkale-Samsun, Samsun-Sarp Otoyol ve Demiryolunun yapılması dile getirildi.


Rize Grubu Buluşmalarında protokol uygulanmadı, samimi ilişkiler içinde dostluklar geliştirildi. Zaman zaman bazı televizyonlarda, gazetelerde, internet sitelerinde haber konusu olsa da, Rize Grubunun hiçbir zaman reklam ve tanıtım beklentisi olmadı.


Ankara’daki Rizeli Bürokrat ve Akademisyenler arasında sinerji oluşturan bu Gruptan, Rize daha çok yararlanmalı, Rize için bir şey yapmak isteyenler faydalanmalı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da yıllardır devam eden Rize Grubu Buluşmalarından haberdar olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki süreçte Rize Grubunun Cumhurbaşkanımızla bir sofrada buluşmasını ümit ediyoruz.


İnsanımızın nasıl güç birliği yapabildiğinin, nasıl ortak paydalarda buluşabildiğinin güzel bir örneğidir Ankara’daki “Rize Grubu”. Rizeli, yetişmiş bu değerlerinden yararlanmasını önemsediği vakit, özellikle Ankara’daki işlerinin daha çabuk yürüyeceğini, böylece Rize’nin daha çok ve daha hızlı hizmet alabileceğini, bu görüldüğünde de, daha çok Rizelinin üst düzey yönetici olması için gayret sarf edileceğini umuyoruz.


Birlik ve beraberlikte güzel bir örnek olan “Rize Grubu” daha iyisini yapmaya engel oluşturmaz. “Karanlığa sövmektense, bir mum yakmalı”. Siz de bir mum yakmaya bakın.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi