İrfan COŞKUN
Köşe Yazarı
İrfan COŞKUN
 

SIRTLANLAR VE ASLANLAR

Belgesel seyretmeyi severim. Özellikle de yaban hayatıyla ilgili olanları. İyi bir gözlemciyseniz çıkartılacak çok ders bulursunuz. Mesela Afrika’da sabah uyanan bir ceylan, hayatta kalabilmek için, en hızlı koşan aslandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir. Yine Afrika’da uyanan bir aslan, hayatta kalabilmek için en yavaş koşan bir ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir. İster ceylan olun, ister aslan, kalkar kalkmaz koşmaya başlayın. Hayatı bisiklete benzetenler, ayakta kalabilmek için sürekli pedal çevrilmesi gerektiğini de bilirler. Normal şartlarda bir sırtlan bir aslana saldırmayı aklının ucundan bile geçirmez, geçiremez. Aslan da sırtlan geliyor diye rahatsız olmaz, kılını bile kıpırdatmaz. Ne zaman ki sırtlanlar bir araya gelir, ortak avlanmaya karar verirler, o zaman iş değişir. Yalnız gezen bir aslanın etrafını sararlar. Biri bir yandan, biri başka bir yandan, biri önden, biri arkadan aslanı hırpalamaya, yormaya, ısırmaya başlarlar. Aslan birine saldırayım derken, başka bir sırtlan saldırır, bir sağa bir sola döner durur. Sırtlanlar ufak ufak ısırma denemeleri yaparlar. Biri yorulunca diğeri saldırır. Teke tek yanına bile yanaşmayı göze alamadıkları aslanı, güçlerini birleştirdiklerinde, uzun süre hırpalayarak yorarlar ve sonunda aslanı yere serer, parçalarlar. Aslanın şansı varsa, sırtlanlara yem olmadan yardımına başka bir aslan yetişir. Eğer ikinci aslan gelirse, sırtlanlar, baş edemeyeceklerini anlar ve kaçarlar. Yalnız kalmış bir aslanın sırtlanlara yem olması pek muhtemeldir. Yine yaban köpekleri, o cılız halleriyle tek başına bufalonun yanına bile yaklaşamazlar. Beş on yaban köpeği birlikte hareket etmeye karar verdiklerinde, hızlı koşabilme yeteneklerinden yararlanarak bufaloyu kovalarlar. Yorulan köpek arkada kalıp, takibi bir başka köpeğe bırakır. Yaban köpekleri bufaloyu ilkönce sürüden ayırırlar. Sürüden kopan bufalo yalnız başınadır artık. Köpekler yorulan bufaloyu ısırmaya başlarlar. Sağdan soldan, kuyruğundan. Bufalo koca gövdesiyle sağa sola dönmekten bitap düşer, iyice yorulur ve yere düşer. Yere düşen bufalonun üstüne bütün köpekler hep birlikte çullanır. Isırıklarla etlerini koparmaya başlarlar ve sonunda dermansız kalan bufalo, yaban köpeklerine yem olur. Belli ağırlıktaki uranyumun taştan farkı yoktur ancak, bir gram daha eklendiğinde atom bombasına dönüşür. Üç tane biri alt alta yazıp toplarsanız üç eder, yan yana getirirseniz yüz on bir eder. Ondan bir şey olmaz dememeli, yalnız kalmış bir aslan sürü halinde saldıran sırtlanlara yenildiği gibi, tek başına kalmış bir bufalo da cılız yaban köpeklerine yem olabilir. Nasılsa aslandır dememeli, aslanın da desteğe ihtiyacı olduğu zamanlar vardır.    
Ekleme Tarihi: 25 Ocak 2023 - Çarşamba

SIRTLANLAR VE ASLANLAR

Belgesel seyretmeyi severim. Özellikle de yaban hayatıyla ilgili olanları. İyi bir gözlemciyseniz çıkartılacak çok ders bulursunuz.

Mesela Afrika’da sabah uyanan bir ceylan, hayatta kalabilmek için, en hızlı koşan aslandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir. Yine Afrika’da uyanan bir aslan, hayatta kalabilmek için en yavaş koşan bir ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir.

İster ceylan olun, ister aslan, kalkar kalkmaz koşmaya başlayın. Hayatı bisiklete benzetenler, ayakta kalabilmek için sürekli pedal çevrilmesi gerektiğini de bilirler.

Normal şartlarda bir sırtlan bir aslana saldırmayı aklının ucundan bile geçirmez, geçiremez. Aslan da sırtlan geliyor diye rahatsız olmaz, kılını bile kıpırdatmaz. Ne zaman ki sırtlanlar bir araya gelir, ortak avlanmaya karar verirler, o zaman iş değişir.

Yalnız gezen bir aslanın etrafını sararlar. Biri bir yandan, biri başka bir yandan, biri önden, biri arkadan aslanı hırpalamaya, yormaya, ısırmaya başlarlar. Aslan birine saldırayım derken, başka bir sırtlan saldırır, bir sağa bir sola döner durur. Sırtlanlar ufak ufak ısırma denemeleri yaparlar. Biri yorulunca diğeri saldırır. Teke tek yanına bile yanaşmayı göze alamadıkları aslanı, güçlerini birleştirdiklerinde, uzun süre hırpalayarak yorarlar ve sonunda aslanı yere serer, parçalarlar.

Aslanın şansı varsa, sırtlanlara yem olmadan yardımına başka bir aslan yetişir. Eğer ikinci aslan gelirse, sırtlanlar, baş edemeyeceklerini anlar ve kaçarlar. Yalnız kalmış bir aslanın sırtlanlara yem olması pek muhtemeldir.

Yine yaban köpekleri, o cılız halleriyle tek başına bufalonun yanına bile yaklaşamazlar. Beş on yaban köpeği birlikte hareket etmeye karar verdiklerinde, hızlı koşabilme yeteneklerinden yararlanarak bufaloyu kovalarlar. Yorulan köpek arkada kalıp, takibi bir başka köpeğe bırakır. Yaban köpekleri bufaloyu ilkönce sürüden ayırırlar. Sürüden kopan bufalo yalnız başınadır artık. Köpekler yorulan bufaloyu ısırmaya başlarlar. Sağdan soldan, kuyruğundan. Bufalo koca gövdesiyle sağa sola dönmekten bitap düşer, iyice yorulur ve yere düşer. Yere düşen bufalonun üstüne bütün köpekler hep birlikte çullanır. Isırıklarla etlerini koparmaya başlarlar ve sonunda dermansız kalan bufalo, yaban köpeklerine yem olur.

Belli ağırlıktaki uranyumun taştan farkı yoktur ancak, bir gram daha eklendiğinde atom bombasına dönüşür. Üç tane biri alt alta yazıp toplarsanız üç eder, yan yana getirirseniz yüz on bir eder.

Ondan bir şey olmaz dememeli, yalnız kalmış bir aslan sürü halinde saldıran sırtlanlara yenildiği gibi, tek başına kalmış bir bufalo da cılız yaban köpeklerine yem olabilir.

Nasılsa aslandır dememeli, aslanın da desteğe ihtiyacı olduğu zamanlar vardır.

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi