Dilek ONAY CAN
Köşe Yazarı
Dilek ONAY CAN
.
 

Belki bir gün onların da hakkı olur..

Bugün 20 Kasım; BM tarafından 1989 yılında ilan edilen “#DünyaÇocukHaklarıGünü” imiş! Yani tüm çocukların daha güzel bir dünyada yaşama hakkının uluslararası sözleşmelerle koruma altına alındığı bir gün. Ama hangi cocukların?  Minicik bedenleri koruyamayan insan hakları. Sözde değil,özde olmalı çocuk hakları.. BM Çocuk Hakları Sözleşmesine göre her çocuğun barınma hakkı vardır. Çocukların Barınmanın yanında ,gülme,oynama,mutlu olma ve en önemlisi yaşama hakkı vardır. Filistin'de 7 Ekimden bu yana   5 bin 500 çocuk katledilirken tüm dünya ölüm sessizliğine,kör,sağır,dilsiz olmaya devam ediyor. 80 yıldır İsrail'in işgali altında zulümle yaşayan"çocukluktan sürgün edilen çocukların" hakları nerede? Gazze'ye uğramayan çocuk hakları! #Arakan 'ın çaresiz çocukları, #Filistin ' in öldürülen çocukları, #DoğuTürkistan'da şiddet gören, öldürülen çocukları #Afrika 'nın aç çocukları  var iken çocuk haklarından bahsedilir mi? Bırakın çocuk haklarını,yaşama hakları bile yok! Çocuklar uyurken sessiz kalınır,öldürülürken değil? Filistin’de bebekler, çocuklar dünyanın gözü önünde İsrail tarafından vahşice öldürülüyor; minik bedenleri en ağır bedeli ödüyor! Ey!Bunca çocuğun kıyımına  sessiz kalan dünya! Hangi çocuk haklarından bahsediyorsunuz? Çocuklar ölürken insanlığınız da  ölüyor.. Yine de "Dünya Çocuk Hakları Günü"nüz Kutlu olsun mu? 
Ekleme Tarihi: 21 Kasım 2023 - Salı

Belki bir gün onların da hakkı olur..

Bugün 20 Kasım; BM tarafından 1989 yılında ilan edilen “#DünyaÇocukHaklarıGünü” imiş!

Yani tüm çocukların daha güzel bir dünyada yaşama hakkının uluslararası sözleşmelerle koruma altına alındığı bir gün.
Ama hangi cocukların? 
Minicik bedenleri koruyamayan insan hakları.
Sözde değil,özde olmalı çocuk hakları..

BM Çocuk Hakları Sözleşmesine göre her çocuğun barınma hakkı vardır. Çocukların Barınmanın yanında ,gülme,oynama,mutlu olma ve en önemlisi yaşama hakkı vardır.
Filistin'de 7 Ekimden bu yana 
 5 bin 500 çocuk katledilirken tüm dünya ölüm sessizliğine,kör,sağır,dilsiz olmaya devam ediyor.
80 yıldır İsrail'in işgali altında zulümle yaşayan"çocukluktan sürgün edilen çocukların" hakları nerede?

Gazze'ye uğramayan çocuk hakları!

#Arakan 'ın çaresiz çocukları,
#Filistin ' in öldürülen çocukları,
#DoğuTürkistan'da şiddet gören, öldürülen çocukları
#Afrika 'nın aç çocukları  var iken çocuk haklarından bahsedilir mi?
Bırakın çocuk haklarını,yaşama hakları bile yok!

Çocuklar uyurken sessiz kalınır,öldürülürken değil?
Filistin’de bebekler, çocuklar dünyanın gözü önünde İsrail tarafından vahşice öldürülüyor; minik bedenleri en ağır bedeli ödüyor!

Ey!Bunca çocuğun kıyımına  sessiz kalan dünya! Hangi çocuk haklarından bahsediyorsunuz?
Çocuklar ölürken insanlığınız da  ölüyor..

Yine de "Dünya Çocuk Hakları Günü"nüz Kutlu olsun mu? 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Meryem deniz
(21.11.2023 14:42 - #1221)
Yahudiler, İsrail eksenli güç kazanınca Türkiye'de destek verdiği PKK ve bileşenleri ile Anadolu'da 40 yıldır insanları öldürdü,öldürmeye devam ediyor..Suriye sınırında terörle mücadele eden Türk Milleti ve Ordusu...Türk Milletinin eli,dünyaya uzanan insanlık elidir...Arap dünyası bölgemizde kactane çocuğa elini uzatmis?
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi