Nazım RAKICI
Köşe Yazarı
Nazım RAKICI
 

ÇOCUKLAR / ÇOCUKLARIMIZ

Eğitim sistemimizin durumuyla ilgili olarak çocuklarını okullara gönderen velilerimizin anlattıkları ile uluslararası kuruluşların yayınladığı göstergelerin ortaya koyduğu tablo arasındaki uyum uzun yıllardır değişmeden devam ediyor. Veliler haklı olarak çocuklarının daha nitelikli eğitim almasını, aldığı eğitimin çocuklarının yaşamını kazanmasında etkili olmasını istiyorlar. Onlar, okullardan çocuklarının daha iyi dil, matematik, fizik eğitimi almasını, okulda eleştirel düşünme becerilerini kazanmasını, akranlarıyla dengeli bir sosyalleşme yaşamasını talep ediyorlar. Buna rağmen  yönetimlerin ısrarla ve inatla okulları dar birer ideolojik aygıt haline getirme çabası içindedir. Okullar ve doğal olarak çocuklar/çocuklarımız, seçilen bilgilerin, düşüncelerin, değerlerin taşıyıcısı olsun isteniyor. Oysa çocuklar taşıyıcı nesne değil, kendi yaşamlarının öznesi olmalıdırlar. Biliyoruz ki eğitimle ilgili önemli sorunlarımız var. Giderek bu sorunlarımızın sayısında azalma olmadığı gibi olumsuz etkileri de güçlenmeye devam ediyor. Yakın zamanda yayınlanan OECD’nin, “Eğitimde Eşitlik: Eğitim Fırsatlarının Güçlendirilmesi” başlıklı “Bir Bakışta Eğitim 2021” raporu, bu tespitlerimizi doğrulayan sayısız veriler içermektedir. Bu rapora göre; • “OECD ülkelerinde 25-34 yaş aralığındaki genç yetişkinlerden ortaöğretim mezunu olmayanların ortalama oranı 15 iken Türkiye’de bu oran 41. • Türkiye’de 25-64 yaş aralığında nüfusun ancak 13,4 yükseköğretim mezunudur. OECD ortalaması ise 18,2’dir. Yüksek lisans ve doktora düzeyinde OECD ortalamasının çok gerisinde bulunuyoruz. Özellikle yüksek lisans kategorisinde Türkiye’deki oran 2 iken, OECD ortalaması 13,5’tur. • OECD ülkeleri arasında 18-24 yaş aralığındaki genç nüfusun yaklaşık yarısı (47) eğitimden ayrılırken Türkiye’de bu oranın 62’yi bulması düşündürücüdür. • Türkiye’de ne eğitimde ne de istihdamda olmayan gençlerin oranı ise 32’dir.” Bu ve benzeri verilerin oluşturduğu tabloya teslim olmamız mümkün değildir. Eğitim alanında yaşanan çöküş ve çürüme hem bireysel hem de toplumsal düzlemde geleceğimizi tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Çocuklarımızı mutsuz ve başarısız kılan bu sistemin karamsar bir tablo oluşturduğu açıktır. Kökten, ciddi ve kapsamlı bir eğitim seferberliğine girişmeden bu manzaranın dönüşmesi mümkün görünmemektedir. Bu manzarayı dönüştürmeden de ülkenin ve gençlerin makûs talihini yenmek olası değildir.

ÇOCUKLAR / ÇOCUKLARIMIZ


Eğitim sistemimizin durumuyla ilgili olarak çocuklarını okullara gönderen velilerimizin anlattıkları ile uluslararası kuruluşların yayınladığı göstergelerin ortaya koyduğu tablo arasındaki uyum uzun yıllardır değişmeden devam ediyor.
Veliler haklı olarak çocuklarının daha nitelikli eğitim almasını,
aldığı eğitimin çocuklarının yaşamını kazanmasında etkili olmasını istiyorlar.
Onlar, okullardan çocuklarının daha iyi dil,
matematik,
fizik eğitimi almasını,
okulda eleştirel düşünme becerilerini kazanmasını, akranlarıyla dengeli bir sosyalleşme yaşamasını talep ediyorlar.
Buna rağmen  yönetimlerin ısrarla ve inatla okulları dar birer ideolojik aygıt haline getirme çabası içindedir.
Okullar ve doğal olarak çocuklar/çocuklarımız,
seçilen bilgilerin,
düşüncelerin,
değerlerin taşıyıcısı olsun isteniyor.
Oysa çocuklar taşıyıcı nesne değil,
kendi yaşamlarının öznesi olmalıdırlar.
Biliyoruz ki eğitimle ilgili önemli sorunlarımız var.
Giderek bu sorunlarımızın sayısında azalma olmadığı gibi olumsuz etkileri de güçlenmeye devam ediyor.
Yakın zamanda yayınlanan OECD’nin,
“Eğitimde Eşitlik:
Eğitim Fırsatlarının Güçlendirilmesi” başlıklı “Bir Bakışta Eğitim 2021” raporu, bu tespitlerimizi doğrulayan sayısız veriler içermektedir.
Bu rapora göre;
• “OECD ülkelerinde 25-34 yaş aralığındaki genç yetişkinlerden ortaöğretim mezunu olmayanların ortalama oranı 15 iken
Türkiye’de bu oran 41.
• Türkiye’de 25-64 yaş aralığında nüfusun ancak 13,4 yükseköğretim mezunudur.
OECD ortalaması ise 18,2’dir.
Yüksek lisans ve doktora düzeyinde OECD ortalamasının çok gerisinde bulunuyoruz.
Özellikle yüksek lisans kategorisinde Türkiye’deki oran 2 iken, OECD ortalaması 13,5’tur.
• OECD ülkeleri arasında 18-24 yaş aralığındaki genç nüfusun yaklaşık yarısı (47) eğitimden ayrılırken
Türkiye’de bu oranın 62’yi bulması düşündürücüdür.
• Türkiye’de ne eğitimde ne de istihdamda olmayan gençlerin oranı ise 32’dir.”
Bu ve benzeri verilerin oluşturduğu tabloya teslim olmamız mümkün değildir.
Eğitim alanında yaşanan çöküş ve çürüme hem bireysel hem de toplumsal düzlemde geleceğimizi tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.
Çocuklarımızı mutsuz ve başarısız kılan bu sistemin karamsar bir tablo oluşturduğu açıktır.
Kökten, ciddi ve kapsamlı bir eğitim seferberliğine girişmeden bu manzaranın dönüşmesi mümkün görünmemektedir.
Bu manzarayı dönüştürmeden de ülkenin ve gençlerin makûs talihini yenmek olası değildir.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi