Osman KÖSEOĞLU
Köşe Yazarı
Osman KÖSEOĞLU
.
 

Ak parti Kimin İktidarı?

AK Parti kurulduğu günden beri,en yüksek oyu, emekli Dar gelirli ,işçi Asgari ücretli ve Çiftçi'den alırken, ancak ne hikmetse, 2024 yılına geldiğimizde, memurlar'la emekli, dar gelirli arasında makas yüzde 300-400 oranında açılarak,sosyal bir patlamaya doğru giderken, Çiftçiler de emeğinin karşılığını alamayarak,Tarım yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.. Geçen yıl iktidar,bütün Memurlara 8.000 lira seyyanen zam vererek,çifte standart uygulamasıyla, milyonlarca emekliyi,açlığa ve yokluğa mahkum etmesi sonrasında başladı.. Geçen yıl en düşük memur maaşının 22 000 liraya yükselmesi ile makas açılırken, bugün açıklanan TÜİK rakamları ve enflasyon sonucunda en düşük memur maaşı 41.000 TL civarına çıkarken,milyonlarca emekli yine 10.000 TL'ye talim edecek.. Emeklinin idam Fermanı,2008 yılında AKParti iktidarında, dönemin Çalışma ve Sosyal Bakanı Faruk Çelik tarafından millete reform diye yutturulan, 5510 sayılı Yasa ile 2008 yılına kadar emekli bağlanma oranı %70 iken, bugün bu oran %50'den % 34 'lara kadar düşürüldü.. Milyonlarca emekli bu kazığı hiç bir zaman unutmayacaktır.. 25 yıl önce Çaykur'dan normal düzeyde emekli olan bir Çaykur emeklisi, kamu'da bir memur kadar maaş alırken, bugün makas hayli açılarak %300-400 arasında bir fark meydana geldi.. Bugün Çaykur'da kadrolu olarak çalışıp en iyi düzeyde emekli olan bir Çaykur emeklisi,15-20 bin TL arasında maaş alırken, Kamuda bugün açıklanan zamlı tarifelere göre Genel müdür maaşı 96 bin TL, Daire Başkanları maaşı 80.000 TL,Şube müdür maaşı 58 000 TL, en düşük memur maaşı 41.000 TL,Din görevlisi maaşı ise 49.000 TL'ye yükseldi.. TÜRK İŞ DİSK ve HAK İŞ'in açıklamış oldukları 4 kişilik bir ailenin bir aylık geçinme oranı, açlık sınırı 20.000 TL, yoksulluk sınırı ise 60.000 TL'ye yükseldi.. Bu veriler ışığında, resmi rakamlara bakıldığında,Türkiye'nin %50'si yoksulluk sınırında, %30'u ise açlık sınırında maaş alıp yaşama mücadelesi verdiği görülüyor.. Bu Tablodan da anlaşıldığı gib,i AK Parti iktidarı, kendine her dönem destek veren başta emekliler olmak üzere ,dar gelirli, işçi ,çiftçiye kaşık la verirken, Memurlara ise kepçe ile vererek ,Türkiye'de Sosyal adalet ve eşetlik ilkesine büyük darbe vurulmuştur.. Kurt kışı geçirir ama, yediği ayazı asla unutmaz!
Ekleme Tarihi: 04 Temmuz 2024 - Perşembe

Ak parti Kimin İktidarı?

AK Parti kurulduğu günden beri,en yüksek oyu, emekli Dar gelirli ,işçi Asgari ücretli ve Çiftçi'den alırken, ancak ne hikmetse, 2024 yılına geldiğimizde, memurlar'la emekli, dar gelirli arasında makas yüzde 300-400 oranında açılarak,sosyal bir patlamaya doğru giderken,

Çiftçiler de emeğinin karşılığını alamayarak,Tarım yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı..

Geçen yıl iktidar,bütün Memurlara 8.000 lira seyyanen zam vererek,çifte standart uygulamasıyla, milyonlarca emekliyi,açlığa ve yokluğa mahkum etmesi sonrasında başladı..

Geçen yıl en düşük memur maaşının 22 000 liraya yükselmesi ile makas açılırken, bugün açıklanan TÜİK rakamları ve enflasyon sonucunda en düşük memur maaşı 41.000 TL civarına çıkarken,milyonlarca emekli yine 10.000 TL'ye talim edecek..

Emeklinin idam Fermanı,2008 yılında AKParti iktidarında, dönemin Çalışma ve Sosyal Bakanı Faruk Çelik tarafından millete reform diye yutturulan, 5510 sayılı

Yasa ile 2008 yılına kadar emekli bağlanma oranı %70 iken, bugün bu oran %50'den % 34 'lara kadar düşürüldü..

Milyonlarca emekli bu kazığı hiç bir zaman unutmayacaktır..

25 yıl önce Çaykur'dan normal düzeyde emekli olan bir Çaykur emeklisi, kamu'da bir memur kadar maaş alırken, bugün makas hayli açılarak %300-400 arasında bir fark meydana geldi..

Bugün Çaykur'da kadrolu olarak çalışıp en iyi düzeyde emekli olan bir Çaykur emeklisi,15-20 bin TL arasında maaş alırken,

Kamuda bugün açıklanan zamlı tarifelere göre Genel müdür maaşı 96 bin TL, Daire Başkanları maaşı 80.000 TL,Şube müdür maaşı 58 000 TL, en düşük memur maaşı 41.000 TL,Din görevlisi maaşı ise 49.000 TL'ye yükseldi..

TÜRK İŞ DİSK ve HAK İŞ'in açıklamış oldukları 4 kişilik bir ailenin bir aylık geçinme oranı, açlık sınırı 20.000 TL, yoksulluk sınırı ise 60.000 TL'ye yükseldi..

Bu veriler ışığında, resmi rakamlara bakıldığında,Türkiye'nin %50'si yoksulluk sınırında, %30'u ise açlık sınırında maaş alıp yaşama mücadelesi verdiği görülüyor..

Bu Tablodan da anlaşıldığı gib,i AK Parti iktidarı, kendine her dönem destek veren başta emekliler olmak üzere ,dar gelirli, işçi ,çiftçiye kaşık la verirken, Memurlara ise kepçe ile vererek ,Türkiye'de Sosyal adalet ve eşetlik ilkesine büyük darbe vurulmuştur..

Kurt kışı geçirir ama, yediği ayazı asla unutmaz!

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi