Osman KÖSEOĞLU
Köşe Yazarı
Osman KÖSEOĞLU
.
 

CAMİLER NEDEN BOŞ,CEMAAT CAMİLERDEN NEDEN KAÇIYOR ?

Eskiden özellikle Köylerde Ramazan ayında millet camileri tıka basa doldururken, şimdi camiler yalnız ve  garip bir şekilde namaz kılacak vatandaşları bekliyor .. Türkiye genelinde yaklaşık 90.000 caminin olduğu ,Türkiye sıralamasında ise, 37. sırada bulunan ve 1087 Camii ile Rize‘de bazı camilerde imamlar ,cemaat olmadığından dolayı ,kendi başlarında camide yapa yalnız.. Nüfus sıralamasına göre Türkiye’de 37 .sırada bulunan ve yoğun caminin olduğu Rize’de önceki gün çok ilginç bir paylaşımla karşı karşıya kaldık. Olayın geçtiği yer Rize merkeze bağlı bir köy  Vatandaşın biri köyde öğle namazı camiye gittiğinde ,imamdan başka kimsenin olmadığı  görünce, sosyal medya hesabından üzüntülerini şu dizelerle paylaştı.. Bugün kabristan ziyareti için köyümün yukarı camisinde, öğle namazı kılmak için gittiğimde, baktım ki cami de bir imam var başka cemaat yok! Çok üzüldüm, bugün mübarek Ramazan günü ,Caminin etrafında çokça konutlar olmasına rağmen, gelen yok camiye.. Caminin etrafında yaşayanlar sizlerden Cami hakkını isteyecektir! Camimiz cemaatten Öksüz ve garip bir vaziyettedir diyerek duygularını üzüntülerini ifade etti.. Bu paylaşımın altında  yaklaşık 44 kişi yorumda bulunarak olayın vahametini ortaya döktüler.. Yapılan araştırmalarda Sözde Türkiye’nin %99’u Müslüman ama, vakit namazlarını kılanların nüfus oranı ise sadece %20 civarında.. Ancak bu paylaşıma baktığımızda, biz nerede yanlış yaptık diye düşünmeliyiz .. Türkiye’nin en büyük kamu kuruluşu Diyanet‘te takriben personel sayısı 140- 145.000 arasında.. Hemen hemen bütün camilerde İmam Müezzin var orada bir sıkıntı yok, Peki neden cemaat yok? Cemaat camiden neden kaçıyor? Bu cemaate dini, İslami camileri neden sevdiremedik? Bunlar hiç araştırılıyor mu? Ya da imamlar ,dini görevlilerimiz mi acaba yetersiz? Şimdi iktidarda, komünist  bir iktidar olsa deriz ki amenna ,ancak 20 yıldan beri muhafazakar olarak nitelenen AK Parti iktidar değil mi? Son yıllarda başta Ateizm ,deizm zirveye çıkarken ,kötü alışkanlıklar dediğimiz ,uyuşturucu fuhuş diğer halkımızın toplumun hoş görmediği olaylar neden zirveye ayyuka çıktı? Demek ki burada sisteme bir yanlışlık var ! Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Türkiye’de Vakit namazlarının kılınma oranı %20 ,hani sözde Türkiye’nin yüzde 99 Müslümandı! Demek ki öyle Cami açmakta her şey halledilmiyor, önce insan yetiştirmek gerekiyor.. Ya da her zaman duyarız ya, Camiler açık İmamlar var, daha ne istiyorsunuz? Sakın bu insanlarımıza dayatılan, ılımlı İslam’ın bir  projesi olmasın!
Ekleme Tarihi: 04 Nisan 2023 - Salı

CAMİLER NEDEN BOŞ,CEMAAT CAMİLERDEN NEDEN KAÇIYOR ?

Eskiden özellikle Köylerde Ramazan ayında millet camileri tıka basa doldururken, şimdi camiler yalnız ve  garip bir şekilde namaz kılacak vatandaşları bekliyor ..

Türkiye genelinde yaklaşık 90.000 caminin olduğu ,Türkiye sıralamasında ise, 37. sırada bulunan ve 1087 Camii ile Rize‘de bazı camilerde imamlar ,cemaat olmadığından dolayı ,kendi başlarında camide yapa yalnız..

Nüfus sıralamasına göre Türkiye’de 37 .sırada bulunan ve yoğun caminin olduğu Rize’de önceki gün çok ilginç bir paylaşımla karşı karşıya kaldık.

Olayın geçtiği yer Rize merkeze bağlı bir köy 

Vatandaşın biri köyde öğle namazı camiye gittiğinde ,imamdan başka kimsenin olmadığı  görünce, sosyal medya hesabından üzüntülerini şu dizelerle paylaştı..

Bugün kabristan ziyareti için köyümün yukarı camisinde, öğle namazı kılmak için gittiğimde, baktım ki cami de bir imam var başka cemaat yok!

Çok üzüldüm, bugün mübarek Ramazan günü ,Caminin etrafında çokça konutlar olmasına rağmen, gelen yok camiye..

Caminin etrafında yaşayanlar sizlerden Cami hakkını isteyecektir!

Camimiz cemaatten Öksüz ve garip bir vaziyettedir diyerek duygularını üzüntülerini ifade etti..

Bu paylaşımın altında  yaklaşık 44 kişi yorumda bulunarak olayın vahametini ortaya döktüler..

Yapılan araştırmalarda Sözde Türkiye’nin %99’u Müslüman ama, vakit namazlarını kılanların nüfus oranı ise sadece %20 civarında..

Ancak bu paylaşıma baktığımızda, biz nerede yanlış yaptık diye düşünmeliyiz ..

Türkiye’nin en büyük kamu kuruluşu Diyanet‘te takriben personel sayısı 140- 145.000 arasında..

Hemen hemen bütün camilerde İmam Müezzin var orada bir sıkıntı yok, Peki neden cemaat yok?

Cemaat camiden neden kaçıyor? Bu cemaate dini, İslami camileri neden sevdiremedik?

Bunlar hiç araştırılıyor mu?

Ya da imamlar ,dini görevlilerimiz mi acaba yetersiz?

Şimdi iktidarda, komünist  bir iktidar olsa deriz ki amenna ,ancak 20 yıldan beri muhafazakar olarak nitelenen AK Parti iktidar değil mi?

Son yıllarda başta Ateizm ,deizm zirveye çıkarken ,kötü alışkanlıklar dediğimiz ,uyuşturucu fuhuş diğer halkımızın toplumun hoş görmediği olaylar neden zirveye ayyuka çıktı?

Demek ki burada sisteme bir yanlışlık var !

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Türkiye’de Vakit namazlarının kılınma oranı %20 ,hani sözde Türkiye’nin yüzde 99 Müslümandı!

Demek ki öyle Cami açmakta her şey halledilmiyor, önce insan yetiştirmek gerekiyor..

Ya da her zaman duyarız ya, Camiler açık İmamlar var, daha ne istiyorsunuz?

Sakın bu insanlarımıza dayatılan, ılımlı İslam’ın bir  projesi olmasın!

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (2)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Oflu Enişte
(13.05.2023 13:27 - #426)
HOCALAR ÇOK PROPAGANDA YAPIYOR. O SEBEPLE CUMALARI DA TERK ETTİM. ARTIK CENNET VE CEHENNEME DE İNANMIYORUM. HEPSİ ORTADOĞU MASALLARIDIR. BUNLARI YAZAN ADAM BİR DÖNEM 5 VAKİT NAMAZ KILARDI. ESTAĞIZUBİLLAH...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Düşünür beyinsiz
(25.05.2023 01:03 - #484)
Nüfusa karşı camiler çok küçük buna rağmen camiler bomboş cumada bile Allahım akıl fikir versin gençlik Avrupa taklit ediyor hersey tiktok sosyal medya olmuş namazlar iyilikler sofralar sosyal medyada ucuz bir hal aldık,
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.