Osman KÖSEOĞLU
Köşe Yazarı
Osman KÖSEOĞLU
.
 

ÇAYIMIZIN GELECEĞİNİ, KENDİ ELLERİMİZLE GAVUR’LARA YOK ETTİRMEYELİM..

Bildiğiniz gibi, son 15 yıldan beri köylerden şehirlere aşırı derecede göç olması sebebiyle, çay tarlaları adeta öksüz kaldı.. Sap sınır kapısının açılması ile 7-8 yıl önce bu açık, özellikle Rize bölgesinde Gürcüler tarafından kapatıldı! Özellikle son 2-3 yıldan beri Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olduğumuz bir dönemde paramız, Gürcü lari karşısında bile son 4-5 yıldır %1000 değer kaybetmesinin ardından,Gürcüler Karadeniz ve Rize bölgesine çay toplamaya gelmekten vazgeçtiler.. Bu açığı şimdi Azerbaycanlı Afrikalı ve diğer ülkelerden gelen çay tarım işçileri karşılamakta.. Ancak,denetimsiz bir şekilde çay motorunu eline alan belki de hayatlarına ilk defa çay tarlası gören bu yabancılar ,biraz daha ağır gelsin diye çay tamisini adeta dibinden keserek,hem çayın geleceğini yok etmekte,hem de milli ekonomimize milyonlarca zarar vermekteler.. Yabancıların çay motoru ile denetimsiz bir şekilde topladığı çay Çünkü dibinden kesilen çaylar adeta çay fabrikaları Kereste fabrikaları haline geldi! Yaklaşık %40’ı 50’si lif olarak büyük bir ekonomik maliyet meydana getirerek, hem çayın kalitesinden hem de yüksek bir maliyeti olarak yine karşımıza çıkıyor.. Perişan bir durumda bırakılan çay tamisi, hem bir sonraki çay sezonunda,hem daha gelecek sezon çay vermeme riskiyle karşı karşıya kalacaktır.. Bundan dolayı çay tarlasına yerli yabancı fark etmeksizin ,Kimi sokuyorsanız sokun ,kendiniz onların başında olmak zorundasınız! Yerli halkın büyük özveriyle topladığı çay Bunu vebali Sadece onların değil Sizin de üzerinizde de olacaktır.. Bir hatırlatma da ,22 yıldan beri iktidar olan ve bugüne kadar sayısız teşebbüs etmesine rağmen, Çay müstahsilini korumaya yönelik bir çay kanun tasarısı dahi çıkaramayan,AK Parti’ye ve yöneticilerine yazıklar olsun
Ekleme Tarihi: 03 Ağustos 2023 - Perşembe

ÇAYIMIZIN GELECEĞİNİ, KENDİ ELLERİMİZLE GAVUR’LARA YOK ETTİRMEYELİM..

Bildiğiniz gibi, son 15 yıldan beri köylerden şehirlere aşırı derecede göç olması sebebiyle, çay tarlaları adeta öksüz kaldı..

Sap sınır kapısının açılması ile 7-8 yıl önce bu açık, özellikle Rize bölgesinde Gürcüler tarafından kapatıldı!

Özellikle son 2-3 yıldan beri Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olduğumuz bir dönemde paramız, Gürcü lari karşısında bile son 4-5 yıldır %1000 değer kaybetmesinin ardından,Gürcüler Karadeniz ve Rize bölgesine çay toplamaya gelmekten vazgeçtiler..

Bu açığı şimdi Azerbaycanlı Afrikalı ve diğer ülkelerden gelen çay tarım işçileri karşılamakta..

Ancak,denetimsiz bir şekilde çay motorunu eline alan belki de hayatlarına ilk defa çay tarlası gören bu yabancılar ,biraz daha ağır gelsin diye çay tamisini adeta dibinden keserek,hem çayın geleceğini yok etmekte,hem de milli ekonomimize milyonlarca zarar vermekteler..

Yabancıların çay motoru ile denetimsiz bir şekilde topladığı çay

Çünkü dibinden kesilen çaylar adeta çay fabrikaları Kereste fabrikaları haline geldi!
Yaklaşık %40’ı 50’si lif olarak büyük bir ekonomik maliyet meydana getirerek, hem çayın kalitesinden hem de yüksek bir maliyeti olarak yine karşımıza çıkıyor..
Perişan bir durumda bırakılan çay tamisi, hem bir sonraki çay sezonunda,hem daha gelecek sezon çay vermeme riskiyle karşı karşıya kalacaktır..
Bundan dolayı çay tarlasına yerli yabancı fark etmeksizin ,Kimi sokuyorsanız sokun ,kendiniz onların başında olmak zorundasınız!

Yerli halkın büyük özveriyle topladığı çay

Bunu vebali Sadece onların değil Sizin de üzerinizde de olacaktır..

Bir hatırlatma da ,22 yıldan beri iktidar olan ve bugüne kadar sayısız teşebbüs etmesine rağmen,

Çay müstahsilini korumaya yönelik bir çay kanun tasarısı dahi çıkaramayan,AK Parti’ye ve yöneticilerine yazıklar olsun

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi