İlyas Ülkü Tuğcu
Köşe Yazarı
İlyas Ülkü Tuğcu
 

İNSAN OLMAK

Değerli okuyucu kardeşlerim.Sizlere,sevgi,saygı,selamlar.       Canlılar, doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Canlılar içerisinde bizleri insan yapan aklımızdır. Mevlana Celaleddin şöyle diyor: ”İnsan düşünceden ibarettir.Geriye kalan et ve kemiktir.”Biz insanlar insanlık ödevlerimizi yapabiliyor muyuz? Konumuz bu.       Değerli kardeşlerim insanoğlu kendi gereksinimlerini karşılamak için ,daha güzel,daha rahat yaşamak için yeni düşüncelerle geleceğe adım atıyor.Çalışıyor,çabalıyor üretim yapıyor.Bazı insanlar  laf üretiyorlar.Çalışan,iş üreten üretim yapanlar yaşamları boyu mutlulaşıyorlar.Laf üretenler strese girip mutsuzlaşıyorlar. Millet olarak konuşan değil,çalışan olmalıyız.Artık feodal yapımızdan kurtulmalıyız. Toplumsal düşünce sistemimizi bireysellikten arındırmalıyız. Düşünceler makam,mevki ve ranta dayalı oldumu kargaşa başlıyor sonuçta insanlıktan çıkıyoruz.Hak,hukuk,adalet yerle bir oluyor.Hak, hukuk, adalet insanlığın ortak paydasıdır.Kısaca  evrensel değerlerdir.        Rebbena,hep bana felsefesiyle Müslümanlık,milliyetçilik,devrimcilik büyük yaralar alıyor.İşte burada insanlık törpüleniyor. Beyin hücrelerimize yükleyeceğimiz bilgileri gerçek kaynağından almalıyız. Laf olsun torba dolsun felsefesiyle konuşmayacağız.Yanlışa yanlış,doğruya doğru her zaman,her yerde diyebileceğiz. Konuşmalarımızla, yazışmalarımızla yüce ŞEHİTLERİMİZİN ruhunu incitmeyeceğiz. O yüce insanlar bizler için canlarını verdiler. Her şeyimizi onlara borçluyuz. Birlik ve beraberlikten yana olacağız. Bölücü ve ayrıştırıcı davranışlar yapmayacağız. İnsani değerlerimize zarar verenlerin her zaman karşısında olacağız. İşimize, çıkarımıza dayalı konuşmalar yapmayacağız. Dün söylediğimizin, bugün tam aksini söylemeyeceğiz. Beynimizi çorba kazanı yapmayacağız. İnsan olacağız insan. Kendimize her zaman şu soruyu soralım: İnsanlık için ne yaptım?       Bu memleket bizim, hepimizin. Sevgi ve saygılarımla.                         YAŞAMAK Yaşamak düşünmektir, Düşünmektir bu günü,yarını ve geleceği. Yaşamak:İnsanların,insanlık yolunda bütünleşmesidir. Aynı yolda, aynı davada bir bir, beş beş, bin bin ölmesidir. Yaşamak: Susarak pasif olmak değil, Aktif olup gerçekleri haykırmaktır. Yaşamak: Sevmek ve sevilmektir. Ve saygıyla eğilmektir  İNSANLIĞA. İnsan haklarını,özgürlüklerini,insanca paylaşmak demektir.  
Ekleme Tarihi: 16 Mart 2020 - Pazartesi

İNSAN OLMAK

Değerli okuyucu kardeşlerim.Sizlere,sevgi,saygı,selamlar.

     
Canlılar, doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Canlılar içerisinde bizleri insan yapan aklımızdır. Mevlana Celaleddin şöyle diyor: ”İnsan düşünceden ibarettir.Geriye kalan et ve kemiktir.”Biz insanlar insanlık ödevlerimizi yapabiliyor muyuz? Konumuz bu.

     
Değerli kardeşlerim insanoğlu kendi gereksinimlerini karşılamak için ,daha güzel,daha rahat yaşamak için yeni düşüncelerle geleceğe adım atıyor.Çalışıyor,çabalıyor üretim yapıyor.Bazı insanlar  laf üretiyorlar.Çalışan,iş üreten üretim yapanlar yaşamları boyu mutlulaşıyorlar.Laf üretenler strese girip mutsuzlaşıyorlar. Millet olarak konuşan değil,çalışan olmalıyız.Artık feodal yapımızdan kurtulmalıyız. Toplumsal düşünce sistemimizi bireysellikten arındırmalıyız. Düşünceler makam,mevki ve ranta dayalı oldumu kargaşa başlıyor sonuçta insanlıktan çıkıyoruz.Hak,hukuk,adalet yerle bir oluyor.Hak, hukuk, adalet insanlığın ortak paydasıdır.Kısaca  evrensel değerlerdir.

      
Rebbena,hep bana felsefesiyle Müslümanlık,milliyetçilik,devrimcilik büyük yaralar alıyor.İşte burada insanlık törpüleniyor.


Beyin hücrelerimize yükleyeceğimiz bilgileri gerçek kaynağından almalıyız.


Laf olsun torba dolsun felsefesiyle konuşmayacağız.Yanlışa yanlış,doğruya doğru her zaman,her yerde diyebileceğiz. Konuşmalarımızla, yazışmalarımızla yüce ŞEHİTLERİMİZİN ruhunu incitmeyeceğiz. O yüce insanlar bizler için canlarını verdiler. Her şeyimizi onlara borçluyuz. Birlik ve beraberlikten yana olacağız. Bölücü ve ayrıştırıcı davranışlar yapmayacağız. İnsani değerlerimize zarar verenlerin her zaman karşısında olacağız. İşimize, çıkarımıza dayalı konuşmalar yapmayacağız. Dün söylediğimizin, bugün tam aksini söylemeyeceğiz. Beynimizi çorba kazanı yapmayacağız. İnsan olacağız insan. Kendimize her zaman şu soruyu soralım: İnsanlık için ne yaptım?

     
Bu memleket bizim, hepimizin. Sevgi ve saygılarımla.

                        YAŞAMAK

Yaşamak düşünmektir,

Düşünmektir bu günü,yarını ve geleceği.

Yaşamak:İnsanların,insanlık yolunda bütünleşmesidir.

Aynı yolda, aynı davada bir bir, beş beş, bin bin ölmesidir.

Yaşamak: Susarak pasif olmak değil,

Aktif olup gerçekleri haykırmaktır.

Yaşamak: Sevmek ve sevilmektir.

Ve saygıyla eğilmektir  İNSANLIĞA.

İnsan haklarını,özgürlüklerini,insanca paylaşmak demektir.

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi