Reklamı Geç
YAZARLAR
KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
Mehmet Emin TOPRAK
18 Temmuz 2021 - Pazar 21:55

Allahın, bizim ne etlerimize ve nede ibadetlerimize muhtaç değildir, fakat biz ibadete muhtacız.


Biz kullar olarak hiç birimiz ibadet yapmasak bile, Cenab-ı Hak tan hiçbir şey eksilmez, fakat zarar eden biz oluruz. Çünkü ihtiyaçlı olan biziz.


Kurban konusunda benim en çok dikkatimi çeken konu şudur: Allah, et ihtiyacımızı meyve ve sebzeler gibi topraktan da çıkarabilirdi. Hem de böylece canlı bir hayvanı yatırıp kesmemiş olurduk.


Acaba Allah, neden öyle yapmıyor da böyle yapıyor ?


Bence kurbanın en can alıcı noktalarından bir tanesi burasıdır. Uzatmadan görüşümü söyleyeyim, Cenab-ı Hak kainatı takriben 15 milyar sene önce yaratmış, Dünyamızı ise takriben 4-5 milyar sene önce…


İnsanları Dünya ya göndermesi ise, bilim adamlarının incelemelerine göre 10 ila 15 bin sene olmuştur.


Yani kainat ağacının tohumunu ekmiş, filiz vermiş,büyümüş, milyarlarca yıl geçmiş, sonra o kainat ağacının bir dalından Dünyamızı yaratmıştır. Yine de yıllar geçmiş, kainatın ömrünün sonlarına doğru içinde bulunduğumuz Dünyamız da insan oğlunu misafir etmiştir.


Yani bu kainat ağacının sonucu ve meyvesi insanlıktır.


Şöyle de diyebiliriz, ağaç meyve için ekilip dikildiğinden, Allah kainat ağacını meyvesi olan insanoğlu için ekmiştir.


Diğer canlı ve cansız varlıklara bakıyoruz, hepsi netice itibariyla insanoğluna hizmet etmektedir. Demek ki, kainatın odak noktasında insan durmaktadır.


Evet Aziz Dostlar!


Bu süreç bize ne anlatıyor ve neyi gösteriyor!


Anladığımı söyleyeyim; bu kainatın yaratıcısı ve sahibi, insana ne kadar önem veriyor ki, onu misafir edene kadar bu kainatı düzenliyor, bizim rahat yaşamamız için Dünya diye bir gezegen yaratıyor, ve bizleri o gezegende iskan ve misafir ediyor.


Kimin misafiri olduğumuzun farkında mıyız? 


Ve bize ne kadar önem verdiğini göstermek için, değişik kurallar koymuş. Bunların bir tanesi de kurbandır.


Başta dediğimiz gibi, et ihtiyacımızı farklı bir şekilde karşılayabilirken, böyle bir canlı hayvanı bizlere kestirip kullarına ziyafet vermesi, biz insanoğlunu derinden derine düşündürmesi gerekir.


İnsan bunu düşününce, kendisinin Allah katında ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlamakta gecikmez!


Onun için madem o hayvanları da insanları da yaratan Allah tır, o halde biz, bize verilen önem ve değeri anlayıp karşılığını Allaha takdim etmeliyiz.


Bu takdim ise, Onun emrettiklerini yapmak,yasakladıklarını yapmamakla olur! Şayet bu kurala uyarsak, hem Dünyamız hem de Ahiretimiz mamur olmuş olur. Ve niçin yaratıldığımızı, Dünyada işimizin ne olduğunu ve buradan nereye gideceğimizi idrak etmiş oluruz.


Sadece kurban etlerini değil, diğer zamanlar da yediğimiz o lezzetli etlerin karşılığını Allaha hakkıyla vermiş oluruz inşallah.


Cenab-ı Hak hepimize, kurban gibi bütün ibadetlerimizi sırf “Allah Rızası” için yapmayı ve Onun rızası dairesinde hareket etmeyi nasip etsin! (Amin)

 

Adınız
Yorumunuz
Yusuf yusuf hoca - 21 Temmuz 2021  
Hangi bilim insanları 10!15 bin sene önce insan dünyada yaşamaya başladı/yaratıldı diyor? Gerçek bilim adamları- Etiyopya da OMO 1 adıyla buldukları insan iskeletinin yaşının 190 bin yıl olduğu tespit ettiler. Bilimle alakasız şeyler söyleyip bunu bilim adamlarına atıf yapmak hiç doğru değildir. Kütüb!i sitte de sinek hadisi vardır. Hadiste sinek yemeğe bir ayağını sokarsa mekruh iki ayağını sokarsa caiz olur mealen der. Bazı kitaplarda bilimin bunu kanıtladığı yazar. Tamamen yalandır. Çünkü sineğin iki ayağı değil 6 ayağı vardır. İnanmayanlar gitsin saysın...

teacher - 23 Temmuz 2021  
Kurban bayramında-yediğimiz kavurmada lezzeti görmüyoruz.Ama lezzet olmadanda olmaz..Kaba ve hileci dış mantıktan-kuru akıldan kurtulmak-aklı yine akılla mat eden üstün anlayışa ve bilhassa sır idrakine yükseltmek.. Tabii afetler-deprem-sel-heyelan deniz ve derelerin çoşması-yer-gök ve denizlerin müşterek hareket bileşkesidir. Japonya depremlere karşı çok çalıştı. Ama okyanuslar yükselince tusinamılerle karşı karşıya kaldı.Allah dünya insanlığını bu büyük tabii afetlerden korusun. Ölenlere Allah dan rahmet diliyoruz. Ama dünyanın müşterek aklı diyor ki- dünyanın dengesi nükleler deniz altı atom bombarının denemesi yapıldığı için dünya dengeleri bozulmuştur.Şu dünya aklına bakınız ki- fabrikalardan çıkan gazlarla dünya atmosferinin ısındığına inanır da- okyanuslarda-atom bombası denemelerinde-dünya dengelerinin değiştiğini idrak edemez..Demek ki-büyük tabii afetler var..Dünyanın hali ne olacak? Terör-savaşlar zalim ve zulümler neler ve neler..Dünya sallanmaktadır..Okyanuslar yükselirse-Amerika ki- zulümlerin merkezi..Diğer devletlerde var... Sonuş olar denizler yükseldiği zaman-akarsular coştuğu zaman Allah ve Resule sığınmaktan başka yer yok..Ölenlere Allah rahmet etsin. Esen kalınız.

Tevfik Ağansoy - 24 Temmuz 2021  
Sineği ayağı değil kanadı olacaktı. Hadis şu şekilde: Sineğin iki kanadının birinde zehir- diğerinde şifa vardır. Eğer bir yemeğe düşerse- onu içine iyice batırın (sonra çıkarıp atın). Çünkü o- önce zehirli (kanadını banar)- şifa(lı kanadı) geri bırakır. Sineğin kanadını sokacağını sanmam. Çok hızlı çırpıyor ıslanırsa uçamaz. Bu sinek işi deve sıdığı ile ilgili hadis kadar saşırtmaçlı.

Tevfik Ağansoy - 25 Temmuz 2021  
Hadisi yanlış aktardın. O sineğin ayağı değil kanadıdır. Fakat gerçek bilim adamları şöyle diyor: Sinekler dışkı dahil olmak üzere her şeyle beslendikleri için- çok fazla bakteri taşırlar. Ancak en fazla sayıda mikrop vücutlarının dışında bulunur. Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ne göre- sinekler bacaklarında ve kanatlarında yüzlerce mikrobiyal koloni parçası taşıyor. Bu da- dokundukları her şeyin ciddi şekilde enfekte olabileceği anlamına geliyor. Bu nedenle yemeğinizin üzerinde bir sinek gördükten sonra yememenizde fayda var. Bu küçük canlılar son derece zararlı olabilir. Yani hadiste söylenen ile bilimin alakası yoktur. Hadiste şöyledir: "Sizden birinizin (yemek) kabına sinek düşecek olursa- onu iyice batırın. Zira onun bir kanadında hastalık- diğerinde şifa vardır. O- içerisinde hastalık olan kanadıyla korunur. Bazı kaynaklarda sözde bilim adamlarının bunu keşfettiği yazar. Tamamıyla safsatadır. Sineğin bir kanadında ne varsa ötekindede o vardır.


Diğer Yazıları

KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?