Reklamı Geç
YAZARLAR
Yuvarlak Masa.
Osman YAZICI
15 Şubat 2022 - Salı 22:24

Siyasette, fikirlerin her zaman çok sağlam gerekçeli ve makul ölçekli taleplerle öne çıkması ve de ikna edici niteliklerle sunulması istenir..


Talep, mahiyette makul görünse bile, siyasette mümkün olmayabilir...


Siyasette, durumu kendi lehinize çevirebilecek fırsatlarınız daima vardır. Mesele, maharetinizi kullanacağınız zamanı isabetle değerlendirmenize bağlıdır.


Altı liderin buluşması. Tarihi bir olaydır. Türkiye’nin geçtiği süreç bakımından da çok önemlidir.
Sorunları demokrasi ve hukuk kuralları içinde çözmek gerekiyor. Altı siyasi partinin 22 sayfalık mutabakatı ve liderlerin uyumu, tam bu noktada, takdire şayandır.


Kılıçdaroğlu, Akşener, Karamollaoğlu, Babacan, Davutoğlu ve Uysal ‘ı tarih yazacaktır.


Tetikçi medyanın, tartışma üslubu... Yakışıksız sözleri... Televizyondaki içi boş tartışmaları toplumun artık umurunda değil. Millet aç ve geçim derdindedir. Çözüm beklemektedir.


Bugün muhalefetteki altı partinin liderinin yaptığı 5 saatlik yemekli toplantı, bir umudun ve uzlaşmanın yolculuğudur...

                                                                *

Bu tablonun mimari, CHP Genel başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu anlamak için, geçmiş dönemdeki demeç ve eylemlerine bakmak gerekiyor. Belediye başkanlığı seçimlerinde gösterdiği başarıları, diğer siyasi parti liderleri ile sağladığı uyumu, bugünkü tablonun oluşmasına zemin hazırladı.


Kemal Bey’in son kurultay konuşmasını ve “İkinci Yüz Yıl”  çağrısını hatırlayalım. Ve 13.Maddelik bildirisini okuyalım. Kemal Bey, ”Adalet yürüyüşünden” beri, parti kimliğinin üzerinden, kapsayıcı, kucaklayıcı ve uzlaşma kültürü ile strateji izliyor. Bu tutumu ile toplumun her kesimden saygınlık kazanıyor.


İYİ Parti’nin seçimlere girmesini sağlamak için milletvekillerini vererek, siyaset satrançının birkaç hamlesini oynadı. Bunun ilk meyvesini yerel seçimlerde aldı. Kılıçdaroğlu, ötekileştirmeden, kırıp dökmeden uzlaşarak ve umut vererek muhalefet cephesi ile birlikte hareket ediyor.


Çünkü ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi krizi, sadece CHP refleksleri ile aşılamayacak kadar büyük olduğunu gördü. Ve bütün muhalefet liderlerinin asgari uyumu ile çözüleceğine inandı.


*


İktidarın ve iktidar yanlılarının “altı benzemez” dediği partilerin bir araya gelip, ülkenin geleceğine dair ortak bir dil kullanması, ortak ilkeler belirlemesi, iktidarın yarattığı kutuplaşma ortamında çok değerli değil mi? Bu yüzden “yuvarlak masa” önemli bir masadır..


Taraflı medya oturma düzeninden bir kavga işareti çıkarmak niyetindeydi ama yemek yuvarlak bir masada olunca, bu fırsat bu medyaya verilmemiş oldu.


DEVA Partisi Genel başkan yardımcısı Hasan Karal, taban siyasetini iyi bilen siyasetçidir..Nasıl geçti?” diye sorduk. Uzunca sohbet ettik, sadece özetini veriyoruz..


Hasan Karal,  liderlerin Türkiye ve demokrasi için bir masanın etrafında buluşması dahi başlı başına çok önemli olduğunu vurguladı. Altı siyasi partinin birbirleriyle benzemek için değil, birlikte ortak bir yaşamı nasıl planlarız çalışması için bir araya geldiklerini söyledi.. Ve özetle:


“Çok güzel bir toplantı oldu. Altı siyasi partinin lideri bir araya geldi ve ülkenin geleceği konuşuldu. Liderlerin öncelikleri Türkiye idi. O masadaki liderleri, Türkiye’nin özlediği tabloydu. Bu kare, Türk siyasal tarihinde altın harflerle yerini almıştır. Altı partinin ülkenin geleceğine dair kaygıları aynı. Çözüm yöntemi konusundaki görüşleri aynı. Kolektif akıl bir araya geldi “


*


Gelecek Partisi Genel başkan yardımcısı Feramuz Üstün, Genel başkan Davutoğlu’nun ilk günden beri yanında olan, sağlam karakterli bir isim. Toplantı ile ilgili düşüncelerini sorduk.


“Sayın Genel başkanımızın başbakanlığı döneminde bile ifade ettiği bir gerçek var. ”Sistem yanlış olursa, bu sisteme doğru adam bile girse eğri çıkıyor.” Bu durumdan mütevellit bizim altı parti olarak birinci önceliğimiz ve amacımız bu sistemi değiştirip demokratik hukuk devletine yakışır liyakati, ehliyeti, adaleti hakım kılmaktır. Bu ilkeler doğrultusunda bir çalışma gurubu oluşturup ülkemizin her bir vatandaşını asli unsur kabul edip bütünleştirici, kucaklayıcı, farklılıklarımızdan güç aldığımız, ortak akıl ve istişareye dayalı bir sistem kurup toplumu barıştırmalıyız. Bunları sağladığımız zaman her alanda düzelme olur. Altı liderin bir araya gelmesi, Türkiye için çok önemli buluyorum “ dedi

 

Adınız
Yorumunuz
Pulkemal - 16 Şubat 2022  
YUVARLAK MASALAR... AMERKE ve Rusya nın savaş eksenli mücerret!görünmeyen masalarından biri Amerika ! Ukrayna eksenli Rusya masası..Sovyet Rusya 1917 yılındaki Bolşevik ihtilalı ile Komünizme kapılarını açmıştı. Dünya ihtilali olmadanda Kapitalizme kapılarını açtı. BM nin üyesi Rusya-Amerika-Çin-Fransa ve İngiltere...Ukrayna da Rudya yı çembere almak istedi..İçerde de muhalefet masasında 6 parti var. PLanları hazırlayan Amerikan elçileri 11 devletin büyük elçisi.. Masada mücerret olarak görünmeyen HDP ve Amerika...HDP i 40 yıldır tanımayan veya tanımak istemeyenler var..Gerçekte tanıyanlardan Diyarbakır daki anneler...Balık yenecek gerçek Anadolunun anneleri..Gizli balık yemeğe gerek yok-açıktan Diyarbakır anneleri ile balık yemek...Anadolu Gençliği ile balık yemek...Şu HDP i Diyabakır anneleri kadar- Türk Gençliği tanısa - HDP in vatana ve millete yaptıklarının muhasebesini yapardı..HDP in parti ile hiçbir alakası yoktur. Anadolu insanını 40 yıldır öldüren örgüte açıktan veya dolaylı her türlü yardımı yapan HDP.. HDP i Türk Tarihinden silmenin zamanı gelmiştir... Türk Milletini ve Vatanına pusu ve suikast kuran HDP...

M.Cenap - 16 Şubat 2022  
Bu 2.Yüzyıl teması çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti 2.Yüzyılına başlıyor. Bu şaka değildir..Bir efsanedir..

Kur!pranga ! dümen yusuf - 18 Şubat 2022  
Yuvarlak Masa ve Kur Parangası...Kur prangası nedir? Avupa Birliğine girmek için 60 yıldır çalışıyoruz. Avrupa Birliğine girince ortak paramız yuro olacaktı. Kur farkı - pardon prangası olmayacaktı. Serpest dolaşım olacaktı. İngiltere tir şoförü aramayacaktı. Sn. Cumhurbaşkanımız ERDOĞAN kur prangasının ne olduğunu en iyi bilenlerdendir. Muhalefetin en iyi bildiği- kapalı kapılar arkasında kur prangaları ile boğazlarda balık yemek...Ekonomi-sanayi ve ilim ve teknoloji üzerinde dünyadan habersiz muhalefet..Muhalefet HDP Bütçeden 7 milyonun üzerinde yardım alıyor. Parti kapatma işlemleri dolaylı olarak uzatılıyor. HDP nin 40 yıldır vatana ve millete verdiği zararları-aldığı paraları iyi hesap edip gerçekleri görmek..Sn. Bahçeli nediyordu ? Sorumlu Mahkemeyide kapatmak gerekir. Bu kapatma işini Şehit ailelerine ve Necip Türk Milletine sormak gerekmez mi? TBMM kürsi konuşmalarında açıktan aleni yaptığı tehdit konuşmalarında sizi tükürükle boğarız dendiğinde- bunların manasını şehit ailelerine sormak gerekir. İdam edilmeleri şarttır.


Diğer Yazıları

27.Dönem,6.Yasama Yılı..
Rize’de ilginç bir dava..
Osman Yazıcı’nın Yazıcılar’dan çektiği….
ÖZEL HASTANELER…Ve Haluk Pekşen…
Anılar ve Trabzon…
Hüzünlü bir “Köykent” hikayesi..
Cumhurbaşkanlığı Teklifini Neden kabul etmedi…?
Uyuşturucu ile mücadele…
FOTOĞRAF YALAN SÖYLEMEZ!
Ah İstanbul…
Tarım ve Hayvancılık çöktü.
Babacan RİZE ve Karadeniz..
TRT VE LARA
Devlet Adamı olmak..
ÇAY VE ÇAYKUR…
Üniversitelerde tatlı telaş..
Yalova’da neler oluyor? O Meşe Ağacı Devlettir.
Dünya ona doğru gidiyor.
“ZÜMRÜT RİZE” VE FAİK BAKOĞLU ..
Altılı” değil, ”yedili” masayı kurduk..
Ankara’dan çıktık yola.. Rize’de verdik mola..
Yaşasın Laz dili
RİZE'DE BU NASIL BİR VAHŞET
Bestekar Parlamenterler..
“O sene bu sene.. Bundan sonra Her sene”
Durum ciddi ve vahim..
Bir başkadır benim memleketim..
Denizde Hamsi. Karada Çay..
Ilgaz’dan notlar
Milletvekili maaşı...
Olmaya Devlet Cihanda..
Dünyada Marka olmak..
2021’den…2022’ye…Hasan Karal…
Başkentten Rize analizi. Türkiye’de Rizelilerin dediği olur.
“Bu Tencere iktidarı götürür…” Lider yetiştiren..”Verimli” topraklar… Rize…
Karadeniz’deki kadınların zaferi…
Omurgalı olmak..
MESUT YILMAZ. Bugün, o’nun doğum günü
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin; benim gibi hem Rizelidir hem de
Gül; aşkın, karanfil; sevginin…
Kemal Bey iktidara yürüyor..
HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ
Eylül ve Yaprak Dökümü..
SİYASETTE HÖŞGÖRÜ
“Bana bir şey olmaz” diyene Uyuz oluyorum.
Oynatmaya az kaldı Devletim nerede? Ülke olarak dibin dibindeyiz.
KOÇ TOPLULUĞU VE TÜPRAŞ…
Turkcell milleti hem soyuyor, Hem de aptal yerine koyuyor.
Bilsem dönüp gelecekseniz… Gözyaşımı yol eylerim…
KIÇIMIZ KAÇKAR’DAN GÖRÜNÜYOR.
Yavuz Sultan Selim’in kaftanı.. FETÖ neden istedi?
YARGIÇ…
ADALET BUNUN NERESİNDE?
Bu savurganlığa son verilmeli..
İşte iki kelime. Artvin ve Artvinliler..
PİYASA YANIYOR. İTFAİYE NEREDE?
BÜYÜK DÜŞÜNMEK VE AÇKAR’IN SÜT DÜNYASI
RİZELİ HEMŞERİHLERİME YAKIŞMADI..
KARADENİZ ÇOCUĞUYUM
NECMETTİN ERBAKAN HOCAYA BUGÜN HEPİMİZİN BİRER ÖZÜR BORCU VARDIR
Spor Federasyonu başkanlığına…
PARLEMENTODA DENGEDİR.
KEMAL BEY KADAR TAŞ DÜŞSÜN KAFANIZA
RİZE'DE MUHALEFET OLMAK
İŞÇİ OLARAK GİRDİĞİ KURUMA GENEL MÜDÜR OLDU
“Tarlalar betonlaşmasın Türkiye aç kalmasın..!”
NASIL BİR BELADIR?
ANKARA'DAN RİZE'YE NOTLAR ...
DEVA, DA SON DURUM..
RİZE'DE NELER OLUYOR?
KIZILAY BUNU YAPARSA..!
“Acı Reçete”yi Uygulamaya Nereden Başlanmalı?
İSTANBUL NOTLARI
Geçmiş olsun Karadeniz..
Kemal Beyin Son Kurultayı mi?
KURULTAYA MI , İKTİDARA MI?
BU İKİLİYE DİKKAT!
DEVA, deva olacak mı?/ Karal, ihanet mi etti? Tarihi sorumluluk mu?
Tarladan sofraya tarihe mi karışıyor? ÇAY VE SORUNLAR..
HASTANE DEDİĞİN BÖYLE OLUR
KUTSAL TOPRAK (RİZE) VALİLERİ
Bölgedeki Üniversitelerimiz.
TARİHİMİZDE İLK KEZ
3 İL, 3 İSİM
MESUT YILMAZ’IN ACILARLA İMTİHANI
GİZLİ “ KAHRAMANLAR..
TARIM, MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR
Tarımda üretim olmasa kıtlık olur Köylünün sağlam iradesi yeter
“ZÜMRÜT RİZE” VE FAİK BAKOĞLU ..
BEN OSMAN YAZICI
Ankara Üniversitesi Ve İbiş Kardeşler
Paranın Para Etmediği Dönem.. ​Dünya o’na doğru gidiyor..
VİRÜS BİZE NEYİ ÖĞRETTİ?
Rizeli MEHMET Şamlıoğlu’nda “Yok” yok..
Doktor ve Hastane
Mansur Yavaş ve ASKİ
Rizespor ve Rize’de CHP
LÜKÜS HAYAT
Kaçkar’dan Zirveye.
Mesut Yılmaz’da. Mesut Kağan mutluluğu.
RİZE’YE YAKIŞMIYOR
Büyükelçiden anlamlı mesaj
Müdür Bey Toplantıda
O adam Berat Albayrak..Hazine ve Maliye Emin Ellerde..
Babasının oğlu..
Ankara’daki “RİZE EVİ “ Başkan İdris ve “BİZ RİZELİYUK”
ERDOĞAN VE RİZELİ KUZENLERİ
Başkentte “RİZELİ” olmak.
Trafik Müfettişliği ve EPDK
Rizeli isim. Türkiye’nin onuru, Dünyanın gururu..
Başkentteki Karadenizli bürokratları buluşturduk..
Koruma Saltanatı
BU SALTANATA SON VERİLMELİ
Ankara’daki Rizeli bürokratlar
Yaz biterken ülkemizde iki konu kapıya dayanır;
DIŞARIDA YEMEĞE ÇIKARKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN.! .
Akçaabat Köftesi ve Tereyağı.. Vakfıkebir Ekmeği. Hamsi köy Sütlacı…
Köyden yükselen İhracat rekoru.
Başarıya doymayan Üniversite Ve Mehmet Haberal
RİZE’DE GÖREV YAPMAK.
“Sen Yağmur Ol Ben Bulut Maçka’da buluşalım..” Bende öyle yaptım.
Rize ve esrar
Karadeniz’den lider Fışkırıyor..
Hamsi Kavağa Çıkar mı?
Asansörlerde yangın var..!
TRT VE ANADOLU AJANSI
Kaybeden ve Kazanan. 15 bin yetmedi 800 bin verelim
DÜNYANIN GÖZÜ İSTANBUL’DA.
Rahmanı ve Şeytanı
Devletin “Kara Kutusu “: Hasan Doğan.
Gecikmiş Ankara Notları
İtalya Yolcusu Kalmasın
Başarıya doymayan Üniversite
Savunmada Millileşme ve Metaş
Kabine değişiyor.. Sahte Reis ’çiler gidici