Reklamı Geç
YAZARLAR
ÇAYKUR RİZESPOR SÜPER LİG’E NASIL ÇIKAR?
Ceyhun KALENDER
27 Haziran 2022 - Pazartesi 23:21

20 Haziran 2022 Pazartesi günü yapılan, Çaykur Rize Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin 92. Olağanüstü Genel Kurulunda, tek listeyle yapılan seçimde İbrahim Turgut oy birliğiyle Çaykur Rizespor Kulübü başkanlığına seçildi. Tüm Rizespor camiasına ve Rize’ye hayırlı olmasını diliyorum.


Yönetim Kurulu listesiyle ilgili yapılan, siyasi bir anlayışı temsil ediyor, eleştirilerine katılmamla beraber, yıllardır Çaykur Rizespor Yönetim Kurulunun zaten bu şekilde oluşturulduğunu biliyoruz. Keşke yelpaze biraz daha geniş ve renkli olsaydı;  Rizesporlu eski futbolcular da renk katanlar arasında olabilirdi, düşüncesinde olanlar da yok değil.


Bu iş her ne kadar ekip işi olsa da, spor kulüplerinde bütün yük başkanın üzerindedir ve başkan kulübün attığı her adımın merkezindedir. Bu noktada başkan Sayın İbrahim Turgut için ayrı bir değerlendirme yapmak istiyorum. Üniversite öncesinde Rize’de babasının iş adamlığı döneminden tanıdığım, dostum, arkadaşım Sayın İbrahim Turgut ile yol gitmişliğimiz de vardır, Atatürk Üniversitesi’nde aynı dava için mücadele etmişliğimiz de… Tanıdığım ilk günden itibaren belli bir çizgisi olan, inandığı yolda yürüyen, yaptığı işi samimiyetle ve istikrarlı bir şekilde yapan, inandıklarından taviz vermeyen İbrahim Turgut’un, Çaykur Rizespor başkanlığında da başarılı olacağına eminim.


Çaykur Rizespor’u şu anda Süper Lig’de mücadele eden diğer takımlarla kıyasladığımızda nelerin eksik veya yanlış olduğunu kısaca bir değerlendirecek olursak hepimizin kafasında birbirinden farklı düşünceler oluşabilir. Ancak şunu da belirtelim, birçok büyükşehrin Süper Lig’de takımı yokken, Rizespor’un buralarda mücadele etmesi her şeye rağmen bir başarıdır.


Elbette transfer konusunda, yönetim konusunda kimseye akıl verecek durumda değiliz.  O bizim işimiz de değil. Bizim beklentimiz, öncelikle taraftarın Rizespor’u izlemeye gelmesi. Taraftar hafta sonu maç saatini iple çekmeli, stadyumu büyük oranda doldurmalı…


Peki taraftar maça nasıl ve neden gelir? Futbol bir şovdur. Sportif başarının yanında taraftarı stadyumlara çeken göze hoş gelen futboldur. Ayrıca Rize’yle, Rizeliyle bütünleşen bir takım başarısızlık durumunda da yalnız bırakılmaz.


Durumu daha da somutlaştırırsak, maç günü, hatta maç haftası Rize’de Rizespor konuşulmalı; sokakta, kahvede, iş yerinde… Bunu da başaracak olan başta başkan olmak üzere yönetimdir. Bu iş tesislerden başarılamaz. Sokağa inmek gerekir, kahvede insanların arasına girmek gerekir, sokakta bir heyecan yaratmak gerekir.


Bir diğeri TFF’de, ulusal basında, spor yorumcuları arasında Çaykur Rizespor hakkında olumsuz bir algı var. Belki de bu durum lobi faaliyetlerinin yetersiz olmasındandır. Geçmişteki yönetim tarzının da bu olumsuz sürece etkisi olabilir. Bu algının yıkılması gerekir.


Sosyal medyada, Çaykur Rizespor Resmi sayfası da dahil taraftar gruplarının cılız kalması, paylaşımların etkisiz olması, bilgilendirmelerin yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Daha etkili, dolu dolu, profesyonelce yönetilen sosyal medya gruplarına ihtiyaç vardır.


Hem taraftarda, hem de oyuncularda Rizesporluluk bilinci geliştirilmelidir. Yerli olsun, yabancı olsun oynayan her futbolcunun bu anlayışla sahaya çıkması gerekir. Misafir takımlara da bu aşılması çetin, ama bir o kadar da centilmen yüzümüzü göstermeliyiz. Yani Rize’ye maça gelen her takımın kafasında, “Beyler Rize’ye gidiyoruz, ona göre!” düşüncesi oluşturulmalıdır.


Bir spor kulübünün en önemli başarısı, altyapıya verdiği önemden kaynaklanır.  Altyapısından, kendi şehrinden oyuncuları olan spor kulüpleri her zaman daha başarılı olmuştur. Son zamanlarda Rizespor’da alt yapıdan futbolcu olmayışı büyük eksikliktir. Oysa Rizeli çocukların, gençlerin Rizespor altyapısına büyük bir heyecanla gittiklerini ve burada alt yapı hocalarıyla yoğun bir çalışma içinde olduklarını görüyoruz. Ancak bütün bu emekler, nedense meyvesini vermekte biraz cimri davranıyor.


Bir de şu anda gerek Süper Lig’de, gerekse 1. Lig’de en kötü çekimin ve çok zevksiz bir yayının yapıldığı stadyum Rizespor Stadyumudur. Bu durumun yayıncı kuruluşla görüşülüp düzeltilmesi gerekir.


2022-2023 Sezonunda, İbrahim Turgut liderliğinde Çaykur Rizespor’un 1. Lig’de şampiyon olup tekrar Süper Lig’e çıkacağına inanıyoruz. Önemli olan Süper Lig’de kalıcı bir Rizespor yaratmaktır. Eksiklilerini gidermiş, profesyonelce yönetilen başarılı bir Rizespor’un Rize’nin ekonomisine, kültürüne, sosyal dokusuna, şehirleşmesine önemli bir katkı yapacağı kesindir.


Bunun için öncelikle bir hikaye yazmak gerekir. Bir şehrin hikayesini oluşturma konusu da, bir anlayış ve kültür meselesi olduğu için oldukça zaman alabilir.

 

Adınız
Yorumunuz
VATANDAŞ 53 - 14 Temmuz 2022  
hiç sanmam


Diğer Yazıları

İYİ ÖĞRETMEN!
NAİL AMCA’NIN KÖPÜKLÜ AYRAN KUPASI
BENCE DE KISKANIYOR…
BU İŞLER BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN ÖNCE BÖYLE DEĞİLDİ!
RUSLAR UKRAYNA'DA NEDEN KAZANAMADI?
KARMA EĞİTİM
BİR TEZKERE HİKAYESİ
ÖĞRETMENİN EL KİTABI
DÜNYA DİLİ TÜRKÇE" KONULU KOMPOZİSYON YARIŞMASI
RİZE'DE MAÇ VAR AMA KİMSENİN HABERİ YOK!
HER SARSILDIĞIMIZDA, “İYİ Kİ ‘O’ VAR” DİYECEĞİZ
NEDEN VE NASIL DEMOKRASİ?
OKULLARDA TEST SONUÇLARININ POZİTİF ÇIKMASI DURUMUNDA NE YAPILMALI?
ARTIK KİMSENİN DAYANMA GÜCÜ YOK!
FELAKET GÜNÜ ÇEVRECİLİĞİ!
MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ HEDEFLENEN ENFLASYON KADAR MAAŞ ZAMMI GİRDABINA MAHKÛM OLMAMALI
DOĞU KARADENİZ’DE TURİZME EL FATİHA…
ANDIMIZ İÇİN DAHA NE BEKLİYORUZ?
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI
SİVİL TOPLUMDAN SİYASİ TOPLUMA…
25 NİSAN KIZILDERİLİ SOYKIRIMINI ANMA GÜNÜ”
KURTULUŞA GİDEN YOLDA TBMM’NİN AÇILIŞININ ÖNEMİ VE AYAKLANMALAR
DEĞERLER EĞİTİMİ!
YALAN SANDIĞA SIĞMAZ!
KİM, NASIL ANT İÇİYOR?
OKULLARDA KULLANILMAYAN BİLGİSAYAR VE TABLETLER ÖĞRENCİLERE VERİLSİN
PROMOSYON ÇAY ÜRETİCİSİNİN DE HAKKI…
MEB SINAV YAPMADI, ÖĞRETMEN BÜYÜK KAYIPTA… EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET!
100 PUAN, 100 PUAN, 100 PUAN…
SİVİL TOPLUM...
EKMEK KAVGAMIZ
WEBO'YA YAPILAN IRKÇI SALDIRI, İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ VE İNSAN HAKLARI GÜNÜ
DEMİRCİNİN KÖPEĞİ
UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE EN BÜYÜK SORUN,
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ BAKICI DEĞİLDİR!
ÖĞRETMEN YALVARMAZ, ÖĞRETMEN EL AÇMAZ
KAYIP BÜYÜK, HESAP YANLIŞ
BEN KİMİM?
ACABA NEDEN?
EĞİTİM-ÖĞRETİM NEDİR NE DEĞİLDİR?
TÜRKİYE KAMU-SEN BU YIL DA EN FAZLA BÜYÜYEN KONFEDERASYON OLDU
ASLINDA NE OLMUŞTU?
KAÇAK ÇAY
İNSAN, ŞEHİR VE ŞEHİRCİLİK
SÜREÇ ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR YOLA GİRMİŞTİR
İFTAR SOFRALARININ MALİYETİ CEP YAKIYOR
ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI ANLAMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN!
KÜRESEL ISINMA NEDİR?
100. YILINDA O’NA BİR KERE DAHA MİNNET DUYGULARIMIZI BİLDİRİYORUZ
İnsanlığın Korkulu Rüyası Salgın Hastalıklar
Ücretli Öğretmenler Çaresiz
18 Mart Çanakkale Zaferi
ÜNİVERSİTELERDE GÖREV YAPAN İDARİ PERSONELE TAYİN HAKKI TANINMALIDIR.
“HAK MÜCADELESİNDE BEN DE VARIM” DİYORSANIZ…
HARCADIĞIMIZ HER KURUŞUN EN AZ DÖRTTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR
BU KİBİR, BU İNAT, BU HASET NEDEN?
SATMAKLA DA BİTMEZ Kİ!
Turan Nedir? 3 EKİM TÜRK DÜNYASI
“BENİM ÇOCUĞUM YAPMAZ” DEMEYİN
Lüküs Hayat
Türkçe Resmiyetini 742 Yıl Önce Karamanoğlu Mehmet Bey İle Kazandı
Ah Molla Molla
3 Mayıs 1944 – Türkçülük Davası
Hele Bir Yürüyün de Yürüyüşünüzü Görelim