Reklamı Geç
YAZARLAR
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
Tahir ORHAN
31 Ağustos 2020 - Pazartesi 20:24

Çağımızda, insanları en kolay kandırmanın yolunu böyle bulmuşlar.


Şimdi size yapacağımız bazı açıklamaları duyduğunuzda, “nasıl da kandırılmışız” diye hayıflanacaksınız.


Yalnız öncelikle, daha bu sabah ders başı yapan milyonlarca öğrencimiz için tehlikeleri göz önüne serelim. Çünkü bu bilinçaltı mesajları, çoğunlukla onlar içindir. Onlar, küresel sermayenin en büyük müşterileridir.


Subliminal mesaj dediğimiz, gözle görünen, kulakla işitilen bir şey değil. O, doğrudan doğruya bilinçaltına hitap ediyor ve bunu yapanlar, işi çok iyi biliyor. Çünkü kulağımız, belirli aralıklardaki sesleri duyabilirken, bilinçaltımız, bundan çok daha yüksek veya alçak sesleri de algılayabilmektedir. Bu, duymak veya görmek değil, algılamaktır. Bir örnekle açıklayalım.


Bir diş macunu reklamında size ne kadar macun kullanacağınızı bin defa söyleseler, o macunu fırçaya sürerken kullandığı miktar kadar kullanacağınızı yine de anlayamazsınız. Ama reklamda macunu fırçasına sürerken kullandığı miktarı görünce, ha “bu kadar kullanacaktık” dersiniz ve bu ömür boyu sürer. Ayrıca da çok miktarda kullanırlar ki, macunu çabucak tüketin de yenisini satın alın. O da ayrı bir konu… Bizim gibi üretmeyen toplumlar, bu yolla vahşi bir tüketici haline getirildi. 3 ayda bir diş fırçanızı değiştirmeniz de istenir sizden. Buradaki amaç da tüketimi artırmak, bu yolla bol para kazanmaktır. Yoksa plastik maddeden yapılan diş fırçası, nasıl bir kir tutuyor ki, 3 ayda bir değiştirilsin.


Yine marka tercihleri de, görsel olarak sizin adeta gözünüze sokulur. Görselin arasına yerleştirilen şekil veya resim, sizi markette hemen o markaya yönlendirecektir.


Çocuklarda bu çok daha gelişmiş şekildedir. Onlar, sözden değil hareketten anlarlar ve verilen uyarıcıları sorgusuz bir şekilde kabul ederler. Böylece, ileride kolayca değiştirilemeyecek alışkanlıklar, ilişki modelleri geliştirirler ve bunu da ömür boyu kullanırlar. Çünkü onları belleklerine kaydetmişlerdir.


Anne-babalar bu anlamda işin kolayına kaçarak çocuklarını, daha kolay öğrenirler diye televizyona mahkûm edince de ortaya karmakarışık bir durum çıkar.


Eğitim ve öğretime yeni başlayan çocuklar üzerinde biraz daha durup, bu bilinçaltı mesajların nasıl yayıldığını açıklayacağız yazımıza son vereceğiz.


Yaşanan korona virüsü salgını yüzünden, çocuklar bildiğimiz anlamda ders başı yapamadı adeta ekran başı yaptı. Bu, ne kadar sürecek orası bilinmez fakat bunun ilânihaye sürmesi de beklenemez. Çünkü çocuk, daha doğrusu öğrenci, dersi en iyi sınıfta öğrenir. Yani yüz yüze eğitimle… Eğitim, motamot bilgileri öğrencilerin kafasına sokmak değildir. Bilakis çocuk, karşılıklı iletişimle, etkileşimle sosyalleşir. Yoksa evde ekran başında öğrenilen bilgiler, ne doğru dürüst akılda kalır, ne de ileriki zamanlarda işe yarar.


O yüzden Milli Eğitim Bakanlığı, çok iyi bir planlama yapmalı, bir an önce yüz yüze eğitime geçmenin yollarını aramalıdır. Hâlâ uzaktan eğitimi savunanların olduğunu bilmekteyim; onlara da hak veririm ama tezimde de ısrarcıyım. “Ders, en ini sınıfta öğrenilir”


Şimdi bir pilot okul uygulaması düşünülmektedir. Yani bazı okullarda kontrollü bir şekilde yüz yüze eğitim yapıp bunun sonuçlarına bakmak istiyorlar. Bunun işe yarayabileceğini düşünenlerdenim.


Üniversite kayıtları da bu hafta başladı. Onlarda da durum aynıdır. İlk başta uzaktan eğitim verilebilecek belki ama yine de yüz yüze eğitimi zorlamalı… Nihayetinde bu geçici bir durumdur. Bu virüsten kurtulup normal hayatımıza döndüğümüzde, yeni bir belaya duçar bırakılana kadar eski yaşantımızı sürdürebileceğiz. Bunun tadını çıkarmalıyız.


Söz verdiğim gibi, subliminal mesaj hakkında da bazı örnekler vererek, konuyu açıklığa kavuşturmalıyız.


Buna televizyon tekniğinde 25’inci kare deniliyor. Açıklayalım efendim! Televizyon tekniğinde, görüntü penceresinin önünden bir saniyede tam 24 kare geçmektedir. Buna bir kare eklemek, teknik açıdan bir sorun doğurmazken, izleyiciler açısından gözle göremedikleri ama bilinçaltına attıkları bir durum oluşuyor. Çünkü olay, saniyenin 25’te birinde gerçekleşiyor ve biz bunu göremiyoruz ancak algılayabiliyoruz. Bu, şekil, kelime ve rakamlarla yapılıyor. Yukarıda değinmiştik. Algı, frekansımızın ya altında ya da üstünde gerçekleşiyor. Sadece görüntüyle değil, sesle de bu yapılmaktadır. Sesi de, duyamadığımız halde bilinçaltımız duyup kaydedebiliyor.


Bu yolla daha neler yapıldığını size anlatsam, küçük dilinizi yutarsınız.


Şu bilgi de önemli… Bilinçaltımız, saniyede 400 milyar bilgiyi işlerken, bilincimiz bunun sadece 2 binini fark edebiliyor.


Çocuklara, “Sen küçüksün, anlamazsın, yapamazsın, beceremezsin” gibi söylemlerde bulunduğunuz zaman, onlar bunu bilinçaltına yerleştiriyor ve ileride gerçekten de sizin dediğiniz gibi pasif bir birey olabiliyor. Bunun tersini neden yapmıyoruz o zaman? Çünkü çocuğa “Şimdi küçüksün ama ileride bunu mutlaka başarabilirsin, hatta denemelisin” dediğinizde, ona çok büyük bir iyilik yapmış oluyorsunuz. Unutmayalım, dahiler böyle yetişiyor.


Subliminal mesajlardan, bilinçaltı zehirlenmelerinden kurtulmanın yolu yok mu?


Var tabii. Doğru seçim yapmak, bilinçli bir izleyici olmak, programları seçerek izlemek ve çocuklara izletmek… Medya okuryazarı olmak yani…


Sahi, Medya Okuryazarlığı, okullarda ders olarak okutulacaktı; ne oldu?


Her yıl 5 bine yakın iletişim öğrencisini mezun ettiğimizi düşünürsek bunların hiçbir iş imkânı bulamadıkları gerçeğini kabul edersek, her okula bir Medya Okuryazarı Öğretmeni atadığımızı düşünürsek, ne açıkta bir iletişimci kalır ne de milyonlarca çocuğumuz, televizyon karşısında zehirlenmiş olur.


İyi düşünüp akıl edelim.


Muhabbetle efendim!

 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA