Reklamı Geç
YAZARLAR
İZMİR DEPREMİ VE RİZE’YE HATIRLATTIKLARI
Prof..Dr. Hızır ÖNSOY
03 Kasım 2020 - Salı 17:26

Güzel ülkemiz çeşitli doğal afetler ve deprem ülkesi olduğunu, her halde bilmeyen yoktur. Her defasında öyledir.


Afet kapımıza gelir. Ahlar vahlar… Allah’tan rahmet diliyoruz.


Kriz Komiteleri kurulur. Gerçekten de, ülke olarak, bu alanda çok üstünüz. Dramatik anlar yaşarız. Ama bir iki günde hepsi geçer gider.


Ve inşallah son olur dileriz. Vefat edenlere Allah’tan rahmet dileriz. Unutulur.


1960’lı yıllarda, Zümrüt Rize’mizin deniz kıyıları, mühendislik kaidelerine uymayan, sağdan soldan çıkan, ne kadar malzeme ve atık varsa, denize dökülür ve adına dolgu denir. Kazanılan alanlarda, doğal afetlere ve depremle ilişkisi hesap edilmeyen gökdelenler dikilir bu dolgularda.


Yapı emniyetinde üç esas olumsuz faktör vardır:


1. Deprem, yapılarımıza yatay etkir ve sallayarak yıkmaya çalışır.


2. İkinci olarak, bunun üzerine bir de, deniz hidrodinamik etkisi eklenir üzerine. Bu yatay olumsuz kuvvet daha da büyür ve yıkıcı hale gelir.


3. Üçüncü bir olumsuz etki söz konusudur. Bu da, tuzlu deniz suyunun, yapı beton ve demirindeki olumsuz kimyasal korozyon etkisidir.


1960’lı yıllardan bu yana, yaklaşık 60 yılda,  Rize dolgu alanındaki yapıların çok büyük bir kısmı, denizin tuzlu suyuyla iç içedir, beton malzeme iyice bozulmuş ve demir malzeme de paslanmıştır. Dolayısıyla, yapı malzemesinden en önemleri, beton ve demir iyice özelliğini kaybetmiştir.  


Yapıların özelliğini kaybeden bu beton ve demir malzemesinden dolayı, Rize’de oluşacak, sadece,  3-4 şiddetindeki bir depremde, neler olacağını ifade etmek istemiyorum. Bu yazıdan açıkça anlaşılmıyor mu?


Allah saklasın. Böyle bir depremde, beton ve demir malzemesi yapısal özelliği kaybolmuş binalar, denizin dinamik etkisi ve deniz suyunun kimyasal etkisi de eklenince, felaket kapımızı çalacaktır.


İşte bir felaketi beklemeden, Zümrüt Rize’mizde, bir an önce, ‘’Kriz Komitesi’’ yerine, bir ‘’Risk Komitesi’’ oluşturup, yapısal dönüşüme başlamalıyız. Aksi halde, bu felaketler yakamızı bırakmayacak.


Artık yeter. Her defasında böyle derslerden bıktık. Ders istemiyoruz. Rize’deki dolgu alanında bu hareketi bekliyoruz.

Adınız
Yorumunuz
Nazlıgül - 04 Kasım 2020  
Yeni nesillerin alacağı tedbirlerin başında; nüfus yoğunluğu yüksek olan İstanbul ve İzmir in depremlere karşı korunmasında; Konutlarda;dikey mimarıden yatar mimariye geçmek.Kat sayısını 4 den az olmasını sağlamak. 65 yaş üstü ve emekli olanların deprem riski az olan Samsun;Sinop;Konya gibi kentlerde yerleşimlerini sağlamak..Yapılacak konutlarda emekli ve 65 yaş üstü olanlara öncelik vermek...Mutlaka İstanbul ve İzmir in nüfus yoğunluğunu azaltmak gerekiyor. Bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış gibidir..


Diğer Yazıları

ACIMIZ BÜYÜK
MAYIS-HAZİRAN BÖLGEMİZİN TAŞKIN PERİYODU VE YAŞANAN ACILAR, AHLAR, VAHLAR…
ÇAYIMIZ NEREDE?
HAYALLER VE GERÇEKLER…
RİZE’NİN BİRİNCİ SORUNU YANLIŞ KENTLEŞME
DOĞU KARADENİZ TAŞKINLARINA BAKIŞ
KARADENİZ DOĞAL AFETLERİ
DOĞU KARADENİZ’DE ‘’ÇOK SU MU, YOK SU MU?’’
BİLİMSEL AKIL VE MANTIK KURALLARI İŞLETİLMEZSE, TAŞKINLAR YİNE CAN ALMAYA DEVAM EDECEK…
SU TAŞKINLARINDA TEŞHİS-REÇETE-TEDAVİ