Prof..Dr. Hızır ÖNSOY
Köşe Yazarı
Prof..Dr. Hızır ÖNSOY
 

DEĞERLİ BİR BÜYÜĞÜMÜ, HOCAMI KAYBETTİM… ÜZÜNTÜM BÜYÜKTÜR

1957 yılında, eğitime katıldığım Rize Lisesi’nden, 1964 yılı haziranında, Fen Bölümü’nden mezun oldum. O zamanlar liseler, orta eğitim kısımları 3 yıl, lise kısımları 3 yıl olmak üzere, 6 yıl eğitim mevcuttu. Lise ikinci sınıftan itibaren, ‘’Edebiyat Bölümü’’ ve ‘’Fen Bölümü’’ olarak eğitime devam edilirdi.  Bütün lise eğitimi süresince, en sevdiğim ve en başarılı olduğum dersler Resim, Müzik, Fransızca ilk sırada gelirken,  bu derslerimi Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya dersleri takip ederdi. Çok sevdiğim halde, bana Tarih dersi zevkini veren bir hocama rastlamadım. Taa ki, 1961 yılında, rahmetli ve çok kıymetli hocam, Erdoğan AKSU hocamla buluşana kadar. Rahmetli hocamla buluştuktan sonra, tarih derslerim o kadar hızlı ilerledi ki, adeta, geçen kayıp yıllarımı telafi ettim onun sayesinde. Önceki tarih derslerinde, dünyanın birçok yerinde ve zamanın değişik kesimlerinde, savaşlarda, taraflarda, kesin rakamların mümkün olmamasına rağmen, bilmem ne kadar asker ölmüş, ne kadar yaralanmış, ne kadar geri çekilmiş… Vb. bizi, yersiz ezberlere yönlendirmeğe çalışanlardan, fazlaca bir zevkli bilgi alamadım. Onun için, o ana kadar, bana tarihin zevkini veremeyenlerden sonra, gelen rahmetli hocama, hayat boyu müteşekkir kaldım. Ve o tarih zevkim, o gün bu gün hiç kaybolmadı. Bilakis, artarak sürdü, sürüyor.   Sadece, bir tarih dersi veren bir hoca olarak kalmadı, bir felsefeci, sosyolog, psikolog… Olarak birlikteliğimiz, Rize Lisesi’nden, 1964 yılında, mezuniyetime kadar sürdü.  Kendisini, rahmetle anarken, geri kalanlarına, baş sağlığı diliyorum. Güle güle hocam.  Sen ölmedin.  Kalbimizde yaşayacaksın…  Merdivenli Köyü (Pazar/Rize) 16.05.2009 tarihinde bu fotoğrafı çekilmiştik.  
Ekleme Tarihi: 27 Mart 2023 - Pazartesi

DEĞERLİ BİR BÜYÜĞÜMÜ, HOCAMI KAYBETTİM… ÜZÜNTÜM BÜYÜKTÜR

1957 yılında, eğitime katıldığım Rize Lisesi’nden, 1964 yılı haziranında, Fen Bölümü’nden mezun oldum. O zamanlar liseler, orta eğitim kısımları 3 yıl, lise kısımları 3 yıl olmak üzere, 6 yıl eğitim mevcuttu. Lise ikinci sınıftan itibaren, ‘’Edebiyat Bölümü’’ ve ‘’Fen Bölümü’’ olarak eğitime devam edilirdi. 

Bütün lise eğitimi süresince, en sevdiğim ve en başarılı olduğum dersler Resim, Müzik, Fransızca ilk sırada gelirken,  bu derslerimi Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya dersleri takip ederdi. Çok sevdiğim halde, bana Tarih dersi zevkini veren bir hocama rastlamadım. Taa ki, 1961 yılında, rahmetli ve çok kıymetli hocam, Erdoğan AKSU hocamla buluşana kadar.

Rahmetli hocamla buluştuktan sonra, tarih derslerim o kadar hızlı ilerledi ki, adeta, geçen kayıp yıllarımı telafi ettim onun sayesinde.

Önceki tarih derslerinde, dünyanın birçok yerinde ve zamanın değişik kesimlerinde, savaşlarda, taraflarda, kesin rakamların mümkün olmamasına rağmen, bilmem ne kadar asker ölmüş, ne kadar yaralanmış, ne kadar geri çekilmiş… Vb. bizi, yersiz ezberlere yönlendirmeğe çalışanlardan, fazlaca bir zevkli bilgi alamadım. Onun için, o ana kadar, bana tarihin zevkini veremeyenlerden sonra, gelen rahmetli hocama, hayat boyu müteşekkir kaldım. Ve o tarih zevkim, o gün bu gün hiç kaybolmadı. Bilakis, artarak sürdü, sürüyor.  

Sadece, bir tarih dersi veren bir hoca olarak kalmadı, bir felsefeci, sosyolog, psikolog… Olarak birlikteliğimiz, Rize Lisesi’nden, 1964 yılında, mezuniyetime kadar sürdü. 

Kendisini, rahmetle anarken, geri kalanlarına, baş sağlığı diliyorum.

Güle güle hocam. 

Sen ölmedin. 

Kalbimizde yaşayacaksın… 

Merdivenli Köyü (Pazar/Rize) 16.05.2009 tarihinde bu fotoğrafı çekilmiştik.

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi