Alim GÜLDİKEN
Köşe Yazarı
Alim GÜLDİKEN
 

KAMU ÇALIŞANLARININ İLACI “GREVLİ TOPLU SÖZLEŞMELER KANUNU”DUR

Yetkiliyiz güçlüyüz binlerce üyemiz var diyerek kabara kabara ortalarda gezenler, nedeni bilinmez bugünlerde sessiz sedasız şekilde bir köşede oturmaktadırlar. Hükümet ile sonu ve başı belli, önceden hazırlanmış senaryoyu beraberce oynayıp görevlerini yaptıklarını zannediyor olabilirler. Bu şekilde sadece kendilerini kandırırlar, eğitim çalışanını kandıramazlar. Kamu görevlileri içerisinde en düşük maaşı alan eğitim çalışanları için ne zaman tepkinizi koyup ne zaman bir iyileştirme sağlayacaksınız. Eğitim çalışanının diğer kamu çalışanlarından ne gibi bir farkı varda açlık sınırının dahi altında bir maaş ile ve insan onuruna yakışmayan görev tanımı olmayan bir şekilde çalıştırılmasına müsaade etmeye devam edeceksiniz. Seçimlerden önce işçilerle yapılan TOPLU SÖZLEŞMEDE zam oranı 35’leri bulur iken memurlar için yapılan TOPLU GÖRÜŞMEDE 4+4 gibi komik artışlar ortaya çıkıyor. Adı üzerinde biri sözleşme diğeri görüşme olduğu müddetçe de bu durum maalesef bu şekilde devam edecektir. Oyuncular değişse bile senaryo hep aynı kalacaktır. Yetki sahibiyiz diyerek kabararak gezenlerin güçlerinde bir azalma olmayacaktır. Eğitim Çalışanları yıllardır artarak devam eden ve sıra dağlar haline gelen sorunlarının altında inim inim inlemeye devam edecektir. Mevcut 4688 sayılı kanunla, hükümetten sadaka dışında (o da hükümetin istediği oranda) başka bir şey alınamayacağı gerçeği ile yüzleşmenin zamanı gelmedi mi? Kişisel çıkar ve egoları bir tarafa bırakarak, TÜM SENDİKA VE KONFEDARASYONLAR BİR ARAYA GELEREK kamu çalışanları için ortak paydada buluşmak zorundadır. Bir film bir kere, çok güzel ise belki iki kere izlenir. 3,4,5,6.. tekrarını izlediğimiz adı toplu görüşme olan bu film sizce ne kadar güzel! Eğitim çalışanı için içeriğinde hangi kazanımlar var! Yetkili sendika hükümetin kendisine biçtiği figüranlık rolünü oynamayı red edip, kamu çalışanlarının çıkarı için tek madde “GREVLİ TOPLU SÖZLEŞMELER KANUNU” için görüşme masasına oturmalıdır. Bu bağlamda; tüm konfederasyon ve sendikalara sesleniyorum. Artık gerçek işiniz olan sendikacılığa dönerek, tüm memurların ve eğitim çalışanlarının önüne ket vuran 4688 sayılı kanuncuğu değiştirmek,  masaya işçi arkadaşlarımız gibi onurlu bir şekilde oturup kalkmak için yapmanız gereken söylem ve eylemlerin en onurlusu , GREVLİ TOPLU SÖZLEŞMELİ SENDİKALAR KANUNU için TOPLU HAREKET ETME ve EYLEM KOYMA ZAMANI GELMİŞTİR.   Alim GÜLDİKEN  TEÇ-SEN Rize İl Sekreteri BASK Rize Temsilcisi  
Ekleme Tarihi: 18 Ekim 2022 - Salı

KAMU ÇALIŞANLARININ İLACI “GREVLİ TOPLU SÖZLEŞMELER KANUNU”DUR

Yetkiliyiz güçlüyüz binlerce üyemiz var diyerek kabara kabara ortalarda gezenler, nedeni bilinmez bugünlerde sessiz sedasız şekilde bir köşede oturmaktadırlar. Hükümet ile sonu ve başı belli, önceden hazırlanmış senaryoyu beraberce oynayıp görevlerini yaptıklarını zannediyor olabilirler. Bu şekilde sadece kendilerini kandırırlar, eğitim çalışanını kandıramazlar.


Kamu görevlileri içerisinde en düşük maaşı alan eğitim çalışanları için ne zaman tepkinizi koyup ne zaman bir iyileştirme sağlayacaksınız. Eğitim çalışanının diğer kamu çalışanlarından ne gibi bir farkı varda açlık sınırının dahi altında bir maaş ile ve insan onuruna yakışmayan görev tanımı olmayan bir şekilde çalıştırılmasına müsaade etmeye devam edeceksiniz.


Seçimlerden önce işçilerle yapılan TOPLU SÖZLEŞMEDE zam oranı 35’leri bulur iken memurlar için yapılan TOPLU GÖRÜŞMEDE 4+4 gibi komik artışlar ortaya çıkıyor. Adı üzerinde biri sözleşme diğeri görüşme olduğu müddetçe de bu durum maalesef bu şekilde devam edecektir. Oyuncular değişse bile senaryo hep aynı kalacaktır. Yetki sahibiyiz diyerek kabararak gezenlerin güçlerinde bir azalma olmayacaktır. Eğitim Çalışanları yıllardır artarak devam eden ve sıra dağlar haline gelen sorunlarının altında inim inim inlemeye devam edecektir.


Mevcut 4688 sayılı kanunla, hükümetten sadaka dışında (o da hükümetin istediği oranda) başka bir şey alınamayacağı gerçeği ile yüzleşmenin zamanı gelmedi mi? Kişisel çıkar ve egoları bir tarafa bırakarak, TÜM SENDİKA VE KONFEDARASYONLAR BİR ARAYA GELEREK kamu çalışanları için ortak paydada buluşmak zorundadır.


Bir film bir kere, çok güzel ise belki iki kere izlenir. 3,4,5,6.. tekrarını izlediğimiz adı toplu görüşme olan bu film sizce ne kadar güzel! Eğitim çalışanı için içeriğinde hangi kazanımlar var! Yetkili sendika hükümetin kendisine biçtiği figüranlık rolünü oynamayı red edip, kamu çalışanlarının çıkarı için tek madde “GREVLİ TOPLU SÖZLEŞMELER KANUNU” için görüşme masasına oturmalıdır.


Bu bağlamda; tüm konfederasyon ve sendikalara sesleniyorum. Artık gerçek işiniz olan sendikacılığa dönerek, tüm memurların ve eğitim çalışanlarının önüne ket vuran 4688 sayılı kanuncuğu değiştirmek,  masaya işçi arkadaşlarımız gibi onurlu bir şekilde oturup kalkmak için yapmanız gereken söylem ve eylemlerin en onurlusu , GREVLİ TOPLU SÖZLEŞMELİ SENDİKALAR KANUNU için TOPLU HAREKET ETME ve EYLEM KOYMA ZAMANI GELMİŞTİR.

 


Alim GÜLDİKEN 

TEÇ-SEN Rize İl Sekreteri BASK Rize Temsilcisi

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi