Alim GÜLDİKEN
Köşe Yazarı
Alim GÜLDİKEN
 

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE ACİLEN SEYYANEN ZAM YAPILMALIDIR

Memur, emekli ve işçiye enflasyon oranında zam vermek demenin sıfır zam vermek demek olduğunu günlerce anlatmamıza yazmamıza rağmen yetkili sendikalar bunu duymamazlıktan geldiler ve maalesef “Memurlar enflasyona bilmem kaçıncı kez yeniden yenildi”   Temmuz ayı enflasyonun açıklanmasıyla memur ve memur emeklisi maaş zamları ortaya çıktı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarında memurun, işçinin, emeklinin alım gücünün dikkate alınmadığı aşikar duruma geldi. “Son iki yılda, yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, tükettiğimiz, kullandığımız, pek çok ürününün fiyatı yüzde 150 ile yüzde 400 arasında artış gösterirken, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre memur maaşlarına Ocak ayında yüzde 30.95, Haziran ayı enflasyonunun 4.95 ve son 6 aylık enflasyon ve verilen yüzde 7 zam ile Temmuz ayında 42.35 oranında artış gerçekleştirildi.   TOPLU SÖZLEŞME OYNANAN BİR TİYATRODAN İBARET    TÜİK’in enflasyon rakamlarıyla, vatandaşın enflasyon rakamları arasında kat be kat farkın olduğunu herkesin malumu iken, yetkili sendika tarafından ‘fısıltı şeklinde’ tabanına yönelik açıklamalar haricinde dişe dokunur bir tepki ortaya konulamadı. “Böyle bir ortamda memur, emekli, işçi gibi sabit ücretlilerimizin alım gücünün her geçen gün düştüğünü, enflasyonist ortamda sabit ücretlilerin harcadıkları paranın farkını, zam yapılana kadar önce peşin harcayıp 6’ncı ayın sonunda aldıklarını da herkes biliyor. Bundan dolayıdır ki, maaşların her ay hesaplanarak ödenmesi gerektiğini defaten ifade ettik. Aylık eşel ödeme sistemine geçilmesi gerektiğini söyledik.”  Maalesef memurun yararına olacak bu uygulamalar dikkate alınmadı.   Yetkili sendikayla hükümetin yaptığı toplu sözleşmenin oynanan bir tiyatrodan ibaret olduğunu zaman, zaman dile getirdik. Sonuçlarını hep birlikte görüyor ve yaşıyoruz. Yetkili sendika olarak enflasyon artı zam olarak pazarlık yapsaydınız, bu gün bile memurun alacağı maaş artış oranı yüzde 49.35 olacaktı.   VERGİ DİLİMLERİ SABİTLENMELİ   Vergi dilimlerinden dolayı sabit ücretlilerin maaşının büyük bölümü vergiye giderken, sabit ücretliler daha maaşını almadan vergisini ödemektedir. Yılın ikinci yarısında alınan artışlar vergi dilimi nedeniyle memurun alım gücüne bir katkı sağlamamaktadır. BASK sendikaları olarak vergi diliminin 15 te sabitlenmesini yada vergi matrahı oranlarının yükseltilmesini talep ettik ama bu talepte dikkate alınmadı. Vergi dilimlerinin memurlar için sabitlenmesi önem arz etmektedir.   MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE ACİLEN SEYYANEN ZAM YAPILMALIDIR   Memur ve emeklinin alım gücü her geçen gün düşmekte, memur fakirleşmektedir. Sayın cumhurbaşkanımız konuya müdahil olarak seyyanen zam açıklamalıdır. Yoksa memurun asgari ücretle çalışacağı zaman çok yakın.   Alim GÜLDİKEN TEÇ-SEN Rize İl Sekreteri BASK Rize İl Temsilcisi
Ekleme Tarihi: 04 Temmuz 2022 - Pazartesi

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE ACİLEN SEYYANEN ZAM YAPILMALIDIR

Memur, emekli ve işçiye enflasyon oranında zam vermek demenin sıfır zam vermek demek olduğunu günlerce anlatmamıza yazmamıza rağmen yetkili sendikalar bunu duymamazlıktan geldiler ve maalesef “Memurlar enflasyona bilmem kaçıncı kez yeniden yenildi”

 

Temmuz ayı enflasyonun açıklanmasıyla memur ve memur emeklisi maaş zamları ortaya çıktı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarında memurun, işçinin, emeklinin alım gücünün dikkate alınmadığı aşikar duruma geldi. “Son iki yılda, yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, tükettiğimiz, kullandığımız, pek çok ürününün fiyatı yüzde 150 ile yüzde 400 arasında artış gösterirken, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre memur maaşlarına Ocak ayında yüzde 30.95, Haziran ayı enflasyonunun 4.95 ve son 6 aylık enflasyon ve verilen yüzde 7 zam ile Temmuz ayında 42.35 oranında artış gerçekleştirildi.

 

TOPLU SÖZLEŞME OYNANAN BİR TİYATRODAN İBARET 

 

TÜİK’in enflasyon rakamlarıyla, vatandaşın enflasyon rakamları arasında kat be kat farkın olduğunu herkesin malumu iken, yetkili sendika tarafından ‘fısıltı şeklinde’ tabanına yönelik açıklamalar haricinde dişe dokunur bir tepki ortaya konulamadı. “Böyle bir ortamda memur, emekli, işçi gibi sabit ücretlilerimizin alım gücünün her geçen gün düştüğünü, enflasyonist ortamda sabit ücretlilerin harcadıkları paranın farkını, zam yapılana kadar önce peşin harcayıp 6’ncı ayın sonunda aldıklarını da herkes biliyor. Bundan dolayıdır ki, maaşların her ay hesaplanarak ödenmesi gerektiğini defaten ifade ettik. Aylık eşel ödeme sistemine geçilmesi gerektiğini söyledik.”  Maalesef memurun yararına olacak bu uygulamalar dikkate alınmadı.

 

Yetkili sendikayla hükümetin yaptığı toplu sözleşmenin oynanan bir tiyatrodan ibaret olduğunu zaman, zaman dile getirdik. Sonuçlarını hep birlikte görüyor ve yaşıyoruz. Yetkili sendika olarak enflasyon artı zam olarak pazarlık yapsaydınız, bu gün bile memurun alacağı maaş artış oranı yüzde 49.35 olacaktı.

 

VERGİ DİLİMLERİ SABİTLENMELİ

 

Vergi dilimlerinden dolayı sabit ücretlilerin maaşının büyük bölümü vergiye giderken, sabit ücretliler daha maaşını almadan vergisini ödemektedir. Yılın ikinci yarısında alınan artışlar vergi dilimi nedeniyle memurun alım gücüne bir katkı sağlamamaktadır. BASK sendikaları olarak vergi diliminin 15 te sabitlenmesini yada vergi matrahı oranlarının yükseltilmesini talep ettik ama bu talepte dikkate alınmadı. Vergi dilimlerinin memurlar için sabitlenmesi önem arz etmektedir.

 

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE ACİLEN SEYYANEN ZAM YAPILMALIDIR

 

Memur ve emeklinin alım gücü her geçen gün düşmekte, memur fakirleşmektedir. Sayın cumhurbaşkanımız konuya müdahil olarak seyyanen zam açıklamalıdır. Yoksa memurun asgari ücretle çalışacağı zaman çok yakın.

 

Alim GÜLDİKEN

TEÇ-SEN Rize İl Sekreteri

BASK Rize İl Temsilcisi

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi