Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
Köşe Yazarı
Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
 

23 Haziran seçimlerini Kim Kazanacak?

El cevap; milletin vicdanını kazananlar kazanacak! Onu kazanmanın yolu da şu basit soruda saklı: Aynı zarftaki ilçe başkanı, il belediye. meclisi, ilçe belediye. meclisi, muhtarlık oyları-mühürleri geçerli oluyor da Büyük şehir Bell. Bşk. oyu nasıl geçerli olmuyor ve sandık kurulu başkanının devlet memuru olmayışına takılıyor!?? Zarf aynı zarf, seçmen aynı seçmen, sandık başkanı aynı başkan!?? YSK’nın kararını da tartışmıyorum, kanuna(!) uygun olabilir. Sözünü ettiğim ve dikkati çekmek istediğim şey maşeri vicdan ve kişisel-grupsal-siyasal ahlak, yani gerçek hukuk! Sayın Yıldırım ve ekibi(sayın Cumhurbaşkanı dahil) bunun cevabını vicdanlara sinecek açıklıkla anlatabilirse ki bu “Hukuk böyle tecelli etti. YSK’nın kararıdır” demek ona yetmeyecek, kazanma şansını koruyabilecek... (YSK gerekçesinde, sadece başkanların devlet memuru olmamasını gösteriyor, oy hırsızlığının -var veya yok- sözünü etmiyor!) Sayın İmamoğlu bunu yeterli derece ve etkinlikte kullanıp vicdanlara seslenebilirse kazanma şansını arttıracak... Kanımca VİCDANLAR O ZARFTA SAKLI... Cüzdan ve beka vs. pek etkili olamayacak. Bir tarafın seçmenine “düşmanları sevindirme, onlarla beraber olma” diğer tarafınki de “tek adam, diktatorya” demesi bu seçimlerin ana propaganda ekseni olacak gibi. 23 Haziran’ın en sıkıntılı aktörü bence Sayın Binali Yıldırım. Bu akşamki yüzündeki ifade, “töre icabı zorla evlendirilen gelin” misali idi sanki. Bire bir tanıştığım değerli insan Binali Yıldırımı bu durumda görmek, ne yalan söyleyeyim içimi acıttı. Bu duruma düşmemesi, düşürülmemesi gereken bir insan o... Doğrusu kampanyayı yüksek enerji ve iyi bir moralle götürebileceğinden emin değilim. Kaybederse bu onun biri İzmir olmak üzere üçüncü yenilgisi olacak! Bence hiç de hak etmediği bir konum bu. Mağlubiyet halinde bence ona siyaset sahnesinden çekilmek düşecek. Buna karşılık İmamoğlu kaybedeceği bir şey olmayan, aksine dört ayda çok inanılmaz şeyler kazanan ve bir kesimin umudu haline gelen, kaybetse de madur rölünde aslında kazanacak olan bir lider adayı durumunda... Her işte bir hayır vardır. Görelim mevla neyler, neylerse güzel eyler.
Ekleme Tarihi: 08 Mayıs 2019 - Çarşamba

23 Haziran seçimlerini Kim Kazanacak?

El cevap; milletin vicdanını kazananlar kazanacak!


Onu kazanmanın yolu da şu basit soruda saklı:


Aynı zarftaki ilçe başkanı, il belediye. meclisi, ilçe belediye. meclisi, muhtarlık oyları-mühürleri geçerli oluyor da Büyük şehir Bell. Bşk. oyu nasıl geçerli olmuyor ve sandık kurulu başkanının devlet memuru olmayışına takılıyor!??


Zarf aynı zarf, seçmen aynı seçmen, sandık başkanı aynı başkan!??


YSK’nın kararını da tartışmıyorum, kanuna(!) uygun olabilir. Sözünü ettiğim ve dikkati çekmek istediğim şey maşeri vicdan ve kişisel-grupsal-siyasal ahlak, yani gerçek hukuk!


Sayın Yıldırım ve ekibi(sayın Cumhurbaşkanı dahil) bunun cevabını vicdanlara sinecek açıklıkla anlatabilirse ki bu “Hukuk böyle tecelli etti. YSK’nın kararıdır” demek ona yetmeyecek, kazanma şansını koruyabilecek... (YSK gerekçesinde, sadece başkanların devlet memuru olmamasını gösteriyor, oy hırsızlığının -var veya yok- sözünü etmiyor!)


Sayın İmamoğlu bunu yeterli derece ve etkinlikte kullanıp vicdanlara seslenebilirse kazanma şansını arttıracak...


Kanımca VİCDANLAR O ZARFTA SAKLI... Cüzdan ve beka vs. pek etkili olamayacak.


Bir tarafın seçmenine “düşmanları sevindirme, onlarla beraber olma” diğer tarafınki de “tek adam, diktatorya” demesi bu seçimlerin ana propaganda ekseni olacak gibi.


23 Haziran’ın en sıkıntılı aktörü bence Sayın Binali Yıldırım. Bu akşamki yüzündeki ifade, “töre icabı zorla evlendirilen gelin” misali idi sanki.


Bire bir tanıştığım değerli insan Binali Yıldırımı bu durumda görmek, ne yalan söyleyeyim içimi acıttı. Bu duruma düşmemesi, düşürülmemesi gereken bir insan o...


Doğrusu kampanyayı yüksek enerji ve iyi bir moralle götürebileceğinden emin değilim. Kaybederse bu onun biri İzmir olmak üzere üçüncü yenilgisi olacak! Bence hiç de hak etmediği bir konum bu. Mağlubiyet halinde bence ona siyaset sahnesinden çekilmek düşecek.


Buna karşılık İmamoğlu kaybedeceği bir şey olmayan, aksine dört ayda çok inanılmaz şeyler kazanan ve bir kesimin umudu haline gelen, kaybetse de madur rölünde aslında kazanacak olan bir lider adayı durumunda...


Her işte bir hayır vardır. Görelim mevla neyler, neylerse güzel eyler.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi