Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
Köşe Yazarı
Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
 

ECELİN ADI “COVİD” yahut COVİD’in ADI “ECEL” OLMASIN!..

Kötü Haber! Tekrar geriye döndük!   An itibarıyla Göz Kliniği olarak 38 yatağımızdan 18’ini COVİD 19’a TESLİM ETTİK!! !   2-3 hafta önce muhtemel olacakları paylaşmış, bugünkü tabloya çok net bir şekilde işaret etmiş ve  mutlaka tedbirler arttırılmalı demiştim… Ama bunları söylemenin  elbette bir kıymeti yok bu memlekette,  ne yazık ki!     Yine de şunları söyleyelim, durumun ciddiyetine dikkat çekelim:   Şimdi, Göz kliniği olarak mesela günlük ameliyat sayısını 35’lerden 20’lere düşürmek zorunda kalacak, ameliyat randevusu verdiğimiz, psikolojik olarak da ameliyata hazırlanmış hastalarımıza “sen gelme, yerimiz yok” yeceğiz!   Hem bizler hem de hasta ve yakınları için ne kadar zor bir durum bir bilseniz!.   Bu arada yine ölümün kol gezdiği ortamlarda çalışma psikolojisi… Her seviyedeki yıpranmış personel…   Bir de Covidden hasta olanlar, ölenler var tabi! Testleri pozitif çıkanları herkes biliyor ama test olmayanlarda pozitifleri ve her ikisindeki hasta olanları (semptom gösterenleri) kimse bilmiyor, gerçek ölü sayısını da!   Onlar, acı ama (kara mizah!) Temelin fıkrası gibi artık ecelinden gidiyor!   Önceki dalgalarda yatırılan hastalar şimdi, klinik olarak daha ağır pozisyonda olsa bile (belki hastane ortamından etkilenmemeleri içindir bilemiyorum!) evine gönderiliyor. Ama ağırlaşıp Acile geldiklerinde de kurtulmaları zor oluyor!   Bilim kurulu+ Siyasi iradenin kararı ve uygulaması bu yönde!   Daha fazla yorum yapmam doğru olmaz, hem Bilim kurulundaki meslektaşlarıma hem de siyasilere karşı!   Hülasa, diyorum ki;   Ecelin adı Covid yahut Covidin adı ecel olmasın!   Bunun için devletin aldığı tedbirlerden ve verdiği sağlık hizmetinden çok şahsi tedbirlerin ve dikkatin öne çıkması gerektiğini düşünüyorum.   Yorgun bir günün akşamında, daha çok yorulacak günlerin ise arefesindeyiz!
Ekleme Tarihi: 03 Şubat 2022 - Perşembe

ECELİN ADI “COVİD” yahut COVİD’in ADI “ECEL” OLMASIN!..

Kötü Haber!

Tekrar geriye döndük!
 
An itibarıyla Göz Kliniği olarak 38 yatağımızdan 18’ini COVİD 19’a TESLİM ETTİK!! !
 
2-3 hafta önce muhtemel olacakları paylaşmış, bugünkü tabloya çok net bir şekilde işaret etmiş ve  mutlaka tedbirler arttırılmalı demiştim… Ama bunları söylemenin  elbette bir kıymeti yok bu memlekette,  ne yazık ki!  
 
Yine de şunları söyleyelim, durumun ciddiyetine dikkat çekelim:
 
Şimdi, Göz kliniği olarak mesela günlük ameliyat sayısını 35’lerden 20’lere düşürmek zorunda kalacak, ameliyat randevusu verdiğimiz, psikolojik olarak da ameliyata hazırlanmış hastalarımıza “sen gelme, yerimiz yok” yeceğiz!
 
Hem bizler hem de hasta ve yakınları için ne kadar zor bir durum bir bilseniz!.
 
Bu arada yine ölümün kol gezdiği ortamlarda çalışma psikolojisi…
Her seviyedeki yıpranmış personel…
 
Bir de Covidden hasta olanlar, ölenler var tabi! Testleri pozitif çıkanları herkes biliyor ama test olmayanlarda pozitifleri ve her ikisindeki hasta olanları (semptom gösterenleri) kimse bilmiyor, gerçek ölü sayısını da!
 
Onlar, acı ama (kara mizah!) Temelin fıkrası gibi artık ecelinden gidiyor!
 
Önceki dalgalarda yatırılan hastalar şimdi, klinik olarak daha ağır pozisyonda olsa bile (belki hastane ortamından etkilenmemeleri içindir bilemiyorum!) evine gönderiliyor. Ama ağırlaşıp Acile geldiklerinde de kurtulmaları zor oluyor!
 
Bilim kurulu+ Siyasi iradenin kararı ve uygulaması bu yönde!
 
Daha fazla yorum yapmam doğru olmaz, hem Bilim kurulundaki meslektaşlarıma hem de siyasilere karşı!
 
Hülasa, diyorum ki;
 
Ecelin adı Covid yahut Covidin adı ecel olmasın!
 
Bunun için devletin aldığı tedbirlerden ve verdiği sağlık hizmetinden çok şahsi tedbirlerin ve dikkatin öne çıkması gerektiğini düşünüyorum.
 
Yorgun bir günün akşamında, daha çok yorulacak günlerin ise arefesindeyiz!
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi