Yasemin ÖZÇELİK
Köşe Yazarı
Yasemin ÖZÇELİK
 

ANNELERİ İÇİN ÇOCUKLAR ÖLMEZ

Kelimelerin anlamsızlaştığı duraktaydım adeta. Bilmiyordum ki  acının bu tonunu: evladının kokusunu bir fidanda yasatma duygusunun çabasını . Sosyal medya fidan bağışı ve sertifikalarıyla doldu taştı gecen hafta . "Geleceğe nefes ol."  yazıyordu her yerde . Adaşım -telefonumda yoğun bakım arkadaşım diye kayıtlı-  yüreği acılı güzel anne .Kucağındaki tek fidanını -evladını- vermişti toprağa iki yıl önce . Adaşım da tıklamış geleceğe nefes ol linkine ama Rize'de alan yokmuş, hepsi dolmuş. Oğlunun adına bir fidan yeşertmek istiyormuş o da ,oğlu gibi selvi boylu bir fidan . Duygular şelale. ..... O sabah erkenden geldi Rize'ye, buluştuk .Birlikte Isırlık'a çıktık .Cıcıl cıvıldı, heryer çocuk, o çocuklarn her biri zaten bir fidandı ve geleceklerine fidan dikmek için gelmişlerdi. Harika bir organizasyon, her şey düşünülmüş. Minik fidanlar minik avuçlarla toprakla buluşuyordu. Adaşım heycanlıydı ,onunki garip bir heyecan. Titriyordu yüreği, çocuklara bakıp bakıp "maşallah" diyordu sürekli. Gelen bir servisin önünde oğlunun okulunun adını görünce heycanlandı, sanki o da araçtan inecekmiş gibi. .... Tepeye çıktık, oturduk, seyre daldık o muhtesem doğayı. O kadar kalabalık içerisinde sanki sadece biz varmışız gibi hissediyordum .Nereye dikelim, ne dikelim dedi fısıltılı bir sesle. Birer çay içtik ''Çaykur'' ikramı ,derken beynimde bir ışık yandı adeta. Oradaki görevliye durumu izah ettim . Cevizleri ,sarmaşıkları çamları gösterdi o an en yakınımızda olanlardan . İşte o an bir fırtına koptu beynimde. Bir rüya görmüştüm o an,  o rüyanın gerçekleştirme anıydı .Rüyamda çantamda bir ceviz vardı ve ben o cevizi dikiyordum. Sonra orası cevizlerle doluyordu . Heyecanla elimi çantama attım. O ceviz hala çantamdaydı .Ne tesadüftür ki ben o cevizi oğlumun okulunun yanındaki bir mezarın yanında bulmuş ve bir yere dikerim de büyür diye çantama koymuştum . Adaşım hadi gel , al kazmayı küreği başlıyoruz .Görevlinin gösterdiği yerde birer ceviz diktik toprağa ve o ceviz tohumu yeşerecek, filizlenecek, fidan olacak, fidanlar ağaç, ağaçlar orman ... Can Suyu titrek bir sesle bismillah dedi ve döktü suyunu adaşım gözlerinden toprağa sicim gibi . Onca kalabalığın, coşkunun arasında biz duygularımıza engel olamıyor, her diktiğimiz fidanla biraz daha mutlu olup heycanlanıyorduk. Cevizler çocuklarımız adına, sarmaşıklar babalarımızın adına saldık o minik kökleri toprağa. Biz bir kaç fidanla nefes olduk dünyaya ve yaralı bu annenin  yüreğine. Rahmetli Serkan Sarı adına ısırlıkta bir ceviz ağacı var .Adaşımın zaman zaman gelip fidanını sulayacağı ,yeşerip büyüdüğünü görünce mutlu olacağı bir fidanı var  . (Özel Anadolu Temel Lisesi Öğrencisi İken beyin kanaması sonucu vefat eden fidanımız Serkan Sarı'yı Rahmetle Anıyoruz )
Ekleme Tarihi: 12 Kasım 2019 - Salı

ANNELERİ İÇİN ÇOCUKLAR ÖLMEZ

Kelimelerin anlamsızlaştığı duraktaydım adeta. Bilmiyordum ki  acının bu tonunu: evladının kokusunu bir fidanda yasatma duygusunun çabasını .


Sosyal medya fidan bağışı ve sertifikalarıyla doldu taştı gecen hafta . "Geleceğe nefes ol."  yazıyordu her yerde .


Adaşım -telefonumda yoğun bakım arkadaşım diye kayıtlı-  yüreği acılı güzel anne .Kucağındaki tek fidanını -evladını- vermişti toprağa iki yıl önce .


Adaşım da tıklamış geleceğe nefes ol linkine ama Rize'de alan yokmuş, hepsi dolmuş. Oğlunun adına bir fidan yeşertmek istiyormuş o da ,oğlu gibi selvi boylu bir fidan .


Duygular şelale.


.....


O sabah erkenden geldi Rize'ye, buluştuk .Birlikte Isırlık'a çıktık .Cıcıl cıvıldı, heryer çocuk, o çocuklarn her biri zaten bir fidandı ve geleceklerine fidan dikmek için gelmişlerdi.


Harika bir organizasyon, her şey düşünülmüş. Minik fidanlar minik avuçlarla toprakla buluşuyordu.


Adaşım heycanlıydı ,onunki garip bir heyecan. Titriyordu yüreği, çocuklara bakıp bakıp "maşallah" diyordu sürekli. Gelen bir servisin önünde oğlunun okulunun adını görünce heycanlandı, sanki o da araçtan inecekmiş gibi.


....


Tepeye çıktık, oturduk, seyre daldık o muhtesem doğayı. O kadar kalabalık içerisinde sanki sadece biz varmışız gibi hissediyordum .Nereye dikelim, ne dikelim dedi fısıltılı bir sesle. Birer çay içtik ''Çaykur'' ikramı ,derken beynimde bir ışık yandı adeta.


Oradaki görevliye durumu izah ettim . Cevizleri ,sarmaşıkları çamları gösterdi o an en yakınımızda olanlardan .


İşte o an bir fırtına koptu beynimde.


Bir rüya görmüştüm o an,  o rüyanın gerçekleştirme anıydı .Rüyamda çantamda bir ceviz vardı ve ben o cevizi dikiyordum. Sonra orası cevizlerle doluyordu .


Heyecanla elimi çantama attım. O ceviz hala çantamdaydı .Ne tesadüftür ki ben o cevizi oğlumun okulunun yanındaki bir mezarın yanında bulmuş ve bir yere dikerim de büyür diye çantama koymuştum .


Adaşım hadi gel , al kazmayı küreği başlıyoruz .Görevlinin gösterdiği yerde birer ceviz diktik toprağa ve o ceviz tohumu yeşerecek, filizlenecek, fidan olacak, fidanlar ağaç, ağaçlar orman ...


Can Suyu titrek bir sesle bismillah dedi ve döktü suyunu adaşım gözlerinden toprağa sicim gibi . Onca kalabalığın, coşkunun arasında biz duygularımıza engel olamıyor, her diktiğimiz fidanla biraz daha mutlu olup heycanlanıyorduk.


Cevizler çocuklarımız adına, sarmaşıklar babalarımızın adına saldık o minik kökleri toprağa.


Biz bir kaç fidanla nefes olduk dünyaya ve yaralı bu annenin  yüreğine.


Rahmetli Serkan Sarı adına ısırlıkta bir ceviz ağacı var .Adaşımın zaman zaman gelip fidanını sulayacağı ,yeşerip büyüdüğünü görünce mutlu olacağı bir fidanı var  .


(Özel Anadolu Temel Lisesi Öğrencisi İken beyin kanaması sonucu vefat eden fidanımız Serkan Sarı'yı Rahmetle Anıyoruz )

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi