Osman YAZICI
Köşe Yazarı
Osman YAZICI
 

BU İKİLİYE DİKKAT!

Karadeniz Gazetesi’nde Yazı İşleri müdürü olarak görev yaptığım yıllardır (1995). Dönemin Trabzon Valisi Enver Hızlan, bize ” Bu iki genç kaymakam adaylarını  yakından  izleyin!. Gelecekte önemli yerlere gelecekler” demişti. Bu ikiliyi size tanıtalım.. * O ikiliden biri,  Aydın Vali Hüseyin Aksoy diğeri   ise  Milli Güvenlik Kurulu  Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu’dur. Bu ikilinin ilginç ortak özellikleri vardır. İkisi de Trabzonludur. Ankara Siyasal bilgiler Fakültesi’ni aynı yıl kazandılar, aynı derece ile aynı yıl bitirdiler. Aynı dönemde kaymakam olarak atandılar.(73.Dönem) * Vali Aksoy, Başbakanlık İnsan Hakları Koordinatörü Üst Kurul Sekretaryasında Bakanlık temsilcisi olarak görev yaparken ,çok yakın çalışmıştık.. Aksoy, 2001 yılından beri Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli’nde valilik yaptı. Son kararname ile Aydın’a atanan, başarılı ve önemli hatta devletin  valilerimizdendir.. Hacımüftüoğlu ise Devlet Personel  başkanı ,Başbakanlık  Müsteşar yardımcılığı, Rize Valiliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı gibi önemli görevlerinden sonra,2014 yılından beri Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevini başarıyalar sürdürüyor.. Bu ikilinin valilik öncesinde deki kaymakamlıklarından söz etmedik.. İkiliyi 1985 yılında tanıma fırsatını bulduğum; devletin gerçek valileridir. Tarihe mal olmuş böyle önemli devlet adamlarının sayıları her geçen gün ne yazık ki azalıyor. İkiliye selamlarımı ve iyi dileklerimi sunuyorum… * “Vali” denince akla ilk merhum Recep Yazıcıoğlu geliyor. Tipik bir Karadenizli olup, siyaset üstü icraatları ile “devletin”, sıra dışı davranışları ile de “halkın” valisi. Yaşamı romanlara, filmlere ve dizilere konu olan bu önemli kişilik, ne yazık ki vakitsiz zamanda elim bir trafik kazasına kurban gitti. İkinci olarak da Vali Enver Hızlan’ı gösterebilirim. Bana “Devlet nedir, kimdir?” diye sorsaydınız; ”Devlet, Vali Enver Hızlan’dır.” derdim.. Vali Hızlan’ı  Türkiye ilk kez, 2004 yılında Edirne Valiliği döneminde tanıdı. O dönem Anavatan iktidarının ilk yıllarıydı. Edirne’deki asrın gümrük kaçakçılığı olayının üzerine giderek, Gümrük ve Maliye bürokratlarının gözaltına alınmasını sağlamıştı. Dönemin Maliye Bakanı Vural Arıkan ile İçişleri Bakanı aynı zamanda Başbakan Turgut Özal’ın da bacanağı olan Ali Tanrıyer birbirlerine girmişlerdi. Dönemin bütün gazeteleri bu olayı manşetten vermişlerdi. Çünkü o dönemde basın özgürlüğü vardı. Zor durumda kalan Başbakan Özal, Vali Hızlan’ı  görevden almak istedi ise de, dönemin kudretli adamı Kenan Evren “Vali’yi harcatmam” diyerek kararnameyi imzalamamıştı.  
Ekleme Tarihi: 28 Haziran 2020 - Pazar

BU İKİLİYE DİKKAT!

Karadeniz Gazetesi’nde Yazı İşleri müdürü olarak görev yaptığım yıllardır (1995).


Dönemin Trabzon Valisi Enver Hızlan, bize ” Bu iki genç kaymakam adaylarını  yakından  izleyin!. Gelecekte önemli yerlere gelecekler” demişti.


Bu ikiliyi size tanıtalım..


*


O ikiliden biri,  Aydın Vali Hüseyin Aksoy diğeri   ise  Milli Güvenlik Kurulu  Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu’dur.


Bu ikilinin ilginç ortak özellikleri vardır.


İkisi de Trabzonludur.


Ankara Siyasal bilgiler Fakültesi’ni aynı yıl kazandılar, aynı derece ile aynı yıl bitirdiler.


Aynı dönemde kaymakam olarak atandılar.(73.Dönem)


*


Vali Aksoy, Başbakanlık İnsan Hakları Koordinatörü Üst Kurul Sekretaryasında Bakanlık temsilcisi olarak görev yaparken ,çok yakın çalışmıştık..


Aksoy, 2001 yılından beri Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli’nde valilik yaptı. Son kararname ile Aydın’a atanan, başarılı ve önemli hatta devletin  valilerimizdendir..


Hacımüftüoğlu ise Devlet Personel  başkanı ,Başbakanlık  Müsteşar yardımcılığı, Rize Valiliği, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı gibi önemli görevlerinden sonra,2014 yılından beri Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevini başarıyalar sürdürüyor..


Bu ikilinin valilik öncesinde deki kaymakamlıklarından söz etmedik..


İkiliyi 1985 yılında tanıma fırsatını bulduğum; devletin gerçek valileridir. Tarihe mal olmuş böyle önemli devlet adamlarının sayıları her geçen gün ne yazık ki azalıyor. İkiliye selamlarımı ve iyi dileklerimi sunuyorum…


*


Vali” denince akla ilk merhum Recep Yazıcıoğlu geliyor. Tipik bir Karadenizli olup, siyaset üstü icraatları ile “devletin”, sıra dışı davranışları ile de “halkın” valisi. Yaşamı romanlara, filmlere ve dizilere konu olan bu önemli kişilik, ne yazık ki vakitsiz zamanda elim bir trafik kazasına kurban gitti. İkinci olarak da Vali Enver Hızlan’ı gösterebilirim. Bana “Devlet nedir, kimdir?” diye sorsaydınız; ”Devlet, Vali Enver Hızlan’dır.” derdim..


Vali Hızlan’ı  Türkiye ilk kez, 2004 yılında Edirne Valiliği döneminde tanıdı. O dönem Anavatan iktidarının ilk yıllarıydı. Edirne’deki asrın gümrük kaçakçılığı olayının üzerine giderek, Gümrük ve Maliye bürokratlarının gözaltına alınmasını sağlamıştı.


Dönemin Maliye Bakanı Vural Arıkan ile İçişleri Bakanı aynı zamanda Başbakan Turgut Özal’ın da bacanağı olan Ali Tanrıyer birbirlerine girmişlerdi. Dönemin bütün gazeteleri bu olayı manşetten vermişlerdi. Çünkü o dönemde basın özgürlüğü vardı.


Zor durumda kalan Başbakan Özal, Vali Hızlan’ı  görevden almak istedi ise de, dönemin kudretli adamı Kenan EvrenVali’yi harcatmam” diyerek kararnameyi imzalamamıştı.

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi