Tahir ORHAN
Köşe Yazarı
Tahir ORHAN
 

ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR

Covid-19 salgınıyla ilgili ne kadar uğraşırsak uğraşalım, insanlarımızın boş vermişliğini bir türlü önleyemiyoruz. Yine herkes işinde gücünde… Hâlbuki iş çok ciddi. Virüs, insan ayırmıyor, saldırıyor. Her gün 20’nin üzerinde insanımızı, salgın yüzünden kaybediyoruz. Hastalığa yakalananların sayısı da bir türlü binlerden aşağı düşmüyor. Gün geçmiyor ki birkaç köy, karantinaya alınmasın. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullardaki yeni dönemle ilgili açımlamalarda bulundu. Bakan’ın değindiği en önemli konu, okullarda yüz yüze eğitimle ilgiliydi. Toplumda en önem verilen 3 kural “maske, mesafe, temizlik” ve biraz daha az önemli diğer 11 kurala uyulmadığı için şimdilik zor görünse de, bir umudun da varlığı göz ardı edilemez. Salgın, bunca tedbire, kısıtlamalara rağmen bir türlü gündemimizden çıkamadı. Zira biz Akdeniz insanları, bu konularda oldukça gevşek davranmaktayız. Bu yüzden diyoruz ki, corona salgınında okula başlayacak çocuklardan belki yardım alabiliriz. Eğer onları okullara alıp, ta baştan itibaren büyük bir titizlikle kurallara uydurabilir ve disipline edebilirsek, onlardan ailelerini ikna etmede de yararlanabiliriz. Çünkü çocuklar, bu konuda katı davranabilir, ailelerini, kurallara uymaya zorlayabilir. Efendim öncelikle biraz da esprili bir şekilde biraz başa saralım. Her gün haberlerde görüyoruz; “Karantinadaki aile düğüne gitmiş”, “Sokakta maskesiz dolaşırken Kaymakam’a yakalanan yaşlı adam, özür diledi”, “Bakkala maskesiz giden dedeyi uyaran kasiyere, ne yapayım kızım unuttum işte dedi”, “Bize bir şey olmaz ağabey” vs, vs… Şüphesiz buna daha onlarca cümle eklenebilir. Bu kadar umursamaz, bu kadar vurdumduymazız. İşte burada, yukarıda değindiğimiz gibi öğrencilerden yardım alma imkanımız vardır. Çünkü onlar, okullarda edindikleri bilinci hem ailelerine hem de sokaktaki insanlara çok daha iyi anlatabilir. Hiçbir şey yapamazlarsa, “Sizin hayatınız değilse bile bizim hayatımız önemlidir; lütfen bizi düşünün” dediklerinde, insanlar buna kayıtsız kalamayacaktır. Ne dersiniz; denemeye değmez mi? Muhabbetle efendim!
Ekleme Tarihi: 20 Ağustos 2020 - Perşembe

ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR

Covid-19 salgınıyla ilgili ne kadar uğraşırsak uğraşalım, insanlarımızın boş vermişliğini bir türlü önleyemiyoruz. Yine herkes işinde gücünde… Hâlbuki iş çok ciddi. Virüs, insan ayırmıyor, saldırıyor. Her gün 20’nin üzerinde insanımızı, salgın yüzünden kaybediyoruz. Hastalığa yakalananların sayısı da bir türlü binlerden aşağı düşmüyor. Gün geçmiyor ki birkaç köy, karantinaya alınmasın.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullardaki yeni dönemle ilgili açımlamalarda bulundu. Bakan’ın değindiği en önemli konu, okullarda yüz yüze eğitimle ilgiliydi. Toplumda en önem verilen 3 kural “maske, mesafe, temizlik” ve biraz daha az önemli diğer 11 kurala uyulmadığı için şimdilik zor görünse de, bir umudun da varlığı göz ardı edilemez.


Salgın, bunca tedbire, kısıtlamalara rağmen bir türlü gündemimizden çıkamadı. Zira biz Akdeniz insanları, bu konularda oldukça gevşek davranmaktayız. Bu yüzden diyoruz ki, corona salgınında okula başlayacak çocuklardan belki yardım alabiliriz.


Eğer onları okullara alıp, ta baştan itibaren büyük bir titizlikle kurallara uydurabilir ve disipline edebilirsek, onlardan ailelerini ikna etmede de yararlanabiliriz. Çünkü çocuklar, bu konuda katı davranabilir, ailelerini, kurallara uymaya zorlayabilir.


Efendim öncelikle biraz da esprili bir şekilde biraz başa saralım. Her gün haberlerde görüyoruz; “Karantinadaki aile düğüne gitmiş”, “Sokakta maskesiz dolaşırken Kaymakam’a yakalanan yaşlı adam, özür diledi”, “Bakkala maskesiz giden dedeyi uyaran kasiyere, ne yapayım kızım unuttum işte dedi”, “Bize bir şey olmaz ağabey” vs, vs…


Şüphesiz buna daha onlarca cümle eklenebilir. Bu kadar umursamaz, bu kadar vurdumduymazız. İşte burada, yukarıda değindiğimiz gibi öğrencilerden yardım alma imkanımız vardır. Çünkü onlar, okullarda edindikleri bilinci hem ailelerine hem de sokaktaki insanlara çok daha iyi anlatabilir. Hiçbir şey yapamazlarsa, “Sizin hayatınız değilse bile bizim hayatımız önemlidir; lütfen bizi düşünün” dediklerinde, insanlar buna kayıtsız kalamayacaktır.


Ne dersiniz; denemeye değmez mi?


Muhabbetle efendim!

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi