Mustafa Semih  ARICI
Köşe Yazarı
Mustafa Semih ARICI
 

EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE

Çok önceden beri küçük bir taşra vilayeti olarak Rize, sağlık hizmetleri açısından hemen her zaman mahrumiyet bölgesi olmuştur. Gerçi son yıllarda Rize Tıp Fakültesi Hastanesi ve modernleştirilen devlet hastaneleriyle tesis eksikliği giderilmesine rağmen, yeterli ve kaliteli doktor eksikliği her zaman kendini hissettirmiştir. Her branşta yeterli doktor olmaması bir yana, özellikle kaliteli tıp hocalarında yetersizlik  bir türlü giderilememektedir. Bu nedenle tıp öğrencileri gerektiği gibi yetişememekte ve aslında ülke çapındaki taşra üniversitelerinde iyice belirgenleşen bu durum, gelecekte halk sağlığını tehdit edecek gibi görünmektedir. Hele küresel pandeminin çok etkili olduğu 2020 yılında sadece uzaktan yapılan tıp eğitiminin ne kadar büyük bir gerilemeye neden olduğunu bilmeyen yoktur.                                                             Rize’de gerek kamu ve gerekse özel sağlık kurumlarında gelen hoca veya doktorların birçoğunun da çeşitli nedenlerle vilayette çok fazla kalmaması da ayrı bir sorundur. Halbuki asıl mahrumiyetin yaşandığı 1980 öncesi yıllarda aslen Rizeli olan veya Rize’ye gelip yerleşen bazı doktorlar birer efsane olmuşlardır. Bunlardan biri olan merhum Doktor Mehmet Ali Güven bizim aile doktorumuz gibiydi. Galiba dahiliye uzmanıydı. Atatürk Caddesi’nde mütevazı bir muayenesi vardı. Oldukça uygun bir fiyata muayene eder, durumu olmayanlardan para da almazdı. Genelde hiçbir tahlil veya röntgen istemeden, sadece fiziki muayeneyle hastalığı teşhis eder ve ilacını yazardı. Bir defasında bana yazdığı bir ilaç Rize’deki eczanelerde bulunamamış, babam acele Trabzon’a giderek alıp gelmişti. Merhum sadece çocukların değil, bütün yaş gruplarının doktoruydu. Zaten az sayıda olan doktorlar içinde tanılarının isabetliliği ve verdiği ilaçların işe yaraması nedeniyle tercih edilirdi. Mehmet Ali Bey yalnızca tıp bilgisi ile değil, hastasına verdiği “Güvenle de” öne çıkmıştı. Rize’ye uzun seneler hizmet eden Dr.Mehmet Ali Güven Rize’nin efsanelerinden biri oldu. Dileğimiz odur ki Rize’ye gelen gelmeyen öğretim üyeleri veya doktorlar birazcık onu örnek alarak kalıcı olsunlar.
Ekleme Tarihi: 28 Ekim 2021 - Perşembe

EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE

Çok önceden beri küçük bir taşra vilayeti olarak Rize, sağlık hizmetleri açısından hemen her zaman mahrumiyet bölgesi olmuştur. Gerçi son yıllarda Rize Tıp Fakültesi Hastanesi ve modernleştirilen devlet hastaneleriyle tesis eksikliği giderilmesine rağmen, yeterli ve kaliteli doktor eksikliği her zaman kendini hissettirmiştir. Her branşta yeterli doktor olmaması bir yana, özellikle kaliteli tıp hocalarında yetersizlik  bir türlü giderilememektedir.


Bu nedenle tıp öğrencileri gerektiği gibi yetişememekte ve aslında ülke çapındaki taşra üniversitelerinde iyice belirgenleşen bu durum, gelecekte halk sağlığını tehdit edecek gibi görünmektedir. Hele küresel pandeminin çok etkili olduğu 2020 yılında sadece uzaktan yapılan tıp eğitiminin ne kadar büyük bir gerilemeye neden olduğunu bilmeyen yoktur.                                                            


Rize’de gerek kamu ve gerekse özel sağlık kurumlarında gelen hoca veya doktorların birçoğunun da çeşitli nedenlerle vilayette çok fazla kalmaması da ayrı bir sorundur. Halbuki asıl mahrumiyetin yaşandığı 1980 öncesi yıllarda aslen Rizeli olan veya Rize’ye gelip yerleşen bazı doktorlar birer efsane olmuşlardır.


Bunlardan biri olan merhum Doktor Mehmet Ali Güven bizim aile doktorumuz gibiydi. Galiba dahiliye uzmanıydı. Atatürk Caddesi’nde mütevazı bir muayenesi vardı. Oldukça uygun bir fiyata muayene eder, durumu olmayanlardan para da almazdı. Genelde hiçbir tahlil veya röntgen istemeden, sadece fiziki muayeneyle hastalığı teşhis eder ve ilacını yazardı. Bir defasında bana yazdığı bir ilaç Rize’deki eczanelerde bulunamamış, babam acele Trabzon’a giderek alıp gelmişti. Merhum sadece çocukların değil, bütün yaş gruplarının doktoruydu. Zaten az sayıda olan doktorlar içinde tanılarının isabetliliği ve verdiği ilaçların işe yaraması nedeniyle tercih edilirdi. Mehmet Ali Bey yalnızca tıp bilgisi ile değil, hastasına verdiği “Güvenle de” öne çıkmıştı.


Rize’ye uzun seneler hizmet eden Dr.Mehmet Ali Güven Rize’nin efsanelerinden biri oldu. Dileğimiz odur ki Rize’ye gelen gelmeyen öğretim üyeleri veya doktorlar birazcık onu örnek alarak kalıcı olsunlar.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi