Mustafa Semih  ARICI
Köşe Yazarı
Mustafa Semih ARICI
 

ENFLASYON NEDEN DÜŞMÜYOR?

Son açıklanan haziran ayı enflasyon rakamı Tüik’e göre yüzde 71, İTO geçinme indeksi yüzde 88 ve en gerçekçi olan Enag’a göre yüzde 113…Tüik’in rakamının maaş artışlarını düşünülerek belirlendiğini bilmeyen yok gibi. Yani kısaca Mehmet Şimşek’in almış olduğu tüm önlemlere rağmen enflasyon canavarı kahramanca (!) direnmeye devam ediyor. Geri adım atmaya pek niyeti yok. Mücadelenin talep yönünde hiçbir eksiklik yok aslında. Faizler bayağı yükseltildi (Nas’a boş verildi); sıkı para politikası uygulanıyor, vergiler arttırıldı, ücretler baskılanıyor vb. Yalnızca itibar sahiplerine pek dokunulmuyor. Onların masrafları da sınırlanacağına açık çek verilmiş. İşin bu noktasında eksik nedir diye sorduğumuzda israfı önleme tedbirlerinin herkese tam uygulanmaması yanında, mücadelenin arz yönünün ıskalanması diyebiliriz. Arzın arttırılması suretiyle piyasada mal bolluğu sağlayarak, fiyatları aşağı çekmek bu ortamda hiç de kolay değil gerçi. Banka faizleri yüzde 60’larda gezinirken (Bu bile enflasyonun altında) ve koyu bir belirsizlik hakimken kim yeni yatırım veya üretim kapasitesinde genişleme yapabilir ki? Her şeye rağmen bunun için yapılabilecek çok şey var da şimdilik burada nokta koyalım. BESLE KARGAYI Kendilerinden bir soysuzun karıştığı taciz olayından sonra kontrolden çıkan halkın tepkisini bahane eden Suriye’nin kuzeyinde kıyamet koptu. Esed’in varil bombalarına karşı can güvenliklerini sağlamak için yüzlerce Mehmetçiğin şehit olmasına, aç ve açıkta kalmasınlar diye milyarlarca dolar harcamamıza ve hatta ceplerine her ay dolar olarak maaş koymamıza rağmen nankörlük edip ay yıldıza ve askeri noktalarımıza saldırdılar. Ne kadar Türk Bayrağı görse yırtıp çiğnediler. Küfranı nimetin en azılısını yaptılar. Tabii burada esas neden, Suriye’nin meşru hükümetiyle yürütülen resmi temaslar ve bir sabah Suriye’ye geri gönderilmeleri ihtimali. Zira Türkiye’de çok para var. Kilis ve G.Antep gibi şehirlerimizde iç piyasayı ele geçirdiler. Hiç bundan olmak isterler mi? Sınırdan büyük paralar karşılığı yürütülen insan ve mal kaçakçılığı da cabası. Maalesef bunlar için koskoca Türkiye’ye santaj peşindeler. Şimdilik küçük bir prova yaptılar. İşte vaktiyle yapılan büyük hatalar böyle kucağımızda patlamaya başladı. Çok bilinen Halimem  türküsünün sözlerinde olduğu gibi: Uzaklara kar yağıyor üşümedin mi? Sen bu işin sonunu düşünmedin mi? DEMİRAL’IN LÜZUMSÜZ İŞARETİ Herkesin kesin favori gösterdiği Avusturya’ya 2 gol atınca Merih Demiral ne yapacağını şaşırdı? Tabii sevinecek, anasının ak sütü gibi helal olsun da, her ne kadar Bozkurt işareti olsa bile,  bir partinin selamı olduğu herkesçe  bilinen bir işareti çakması  haklı haksız birçok tepkiye neden oldu. Edep yerlerini sıkan İngiliz Bellinghama verdiği bir maç cezayı erteleyen UEFA, bilinen çifte standart davranışlarına leke sürmeden, Demiral’a verdiği cezayı hiçbir şekilde ertelemeyecek. Merih o işareti yapmasaydı keşke. Aynen çok sert bir faul yapıp kırmızı kart gören bir futbolcu gibi eksik bıraktı takımı.
Ekleme Tarihi: 06 Temmuz 2024 - Cumartesi

ENFLASYON NEDEN DÜŞMÜYOR?

Son açıklanan haziran ayı enflasyon rakamı Tüik’e göre yüzde 71, İTO geçinme indeksi yüzde 88 ve en gerçekçi olan Enag’a göre yüzde 113…Tüik’in rakamının maaş artışlarını düşünülerek belirlendiğini bilmeyen yok gibi.
Yani kısaca Mehmet Şimşek’in almış olduğu tüm önlemlere rağmen enflasyon canavarı kahramanca (!) direnmeye devam ediyor. Geri adım atmaya pek niyeti yok. Mücadelenin talep yönünde hiçbir eksiklik yok aslında. Faizler bayağı yükseltildi (Nas’a boş verildi); sıkı para politikası uygulanıyor, vergiler arttırıldı, ücretler baskılanıyor vb. Yalnızca itibar sahiplerine pek dokunulmuyor. Onların masrafları da sınırlanacağına açık çek verilmiş.
İşin bu noktasında eksik nedir diye sorduğumuzda israfı önleme tedbirlerinin herkese tam uygulanmaması yanında, mücadelenin arz yönünün ıskalanması diyebiliriz. Arzın arttırılması suretiyle piyasada mal bolluğu sağlayarak, fiyatları aşağı çekmek bu ortamda hiç de kolay değil gerçi. Banka faizleri yüzde 60’larda gezinirken (Bu bile enflasyonun altında) ve koyu bir belirsizlik hakimken kim yeni yatırım veya üretim kapasitesinde genişleme yapabilir ki?
Her şeye rağmen bunun için yapılabilecek çok şey var da şimdilik burada nokta koyalım.

BESLE KARGAYI

Kendilerinden bir soysuzun karıştığı taciz olayından sonra kontrolden çıkan halkın tepkisini bahane eden Suriye’nin kuzeyinde kıyamet koptu. Esed’in varil bombalarına karşı can güvenliklerini sağlamak için yüzlerce Mehmetçiğin şehit olmasına, aç ve açıkta kalmasınlar diye milyarlarca dolar harcamamıza ve hatta ceplerine her ay dolar olarak maaş koymamıza rağmen nankörlük edip ay yıldıza ve askeri noktalarımıza saldırdılar. Ne kadar Türk Bayrağı görse yırtıp çiğnediler. Küfranı nimetin en azılısını yaptılar.

Tabii burada esas neden, Suriye’nin meşru hükümetiyle yürütülen resmi temaslar ve bir sabah Suriye’ye geri gönderilmeleri ihtimali. Zira Türkiye’de çok para var. Kilis ve G.Antep gibi şehirlerimizde iç piyasayı ele geçirdiler. Hiç bundan olmak isterler mi? Sınırdan büyük paralar karşılığı yürütülen insan ve mal kaçakçılığı da cabası.

Maalesef bunlar için koskoca Türkiye’ye santaj peşindeler. Şimdilik küçük bir prova yaptılar. İşte vaktiyle yapılan büyük hatalar böyle kucağımızda patlamaya başladı.

Çok bilinen Halimem  türküsünün sözlerinde olduğu gibi:

Uzaklara kar yağıyor üşümedin mi?

Sen bu işin sonunu düşünmedin mi?

DEMİRAL’IN LÜZUMSÜZ İŞARETİ

Herkesin kesin favori gösterdiği Avusturya’ya 2 gol atınca Merih Demiral ne yapacağını şaşırdı?

Tabii sevinecek, anasının ak sütü gibi helal olsun da, her ne kadar Bozkurt işareti olsa bile,  bir partinin selamı olduğu herkesçe  bilinen bir işareti çakması  haklı haksız birçok tepkiye neden oldu.

Edep yerlerini sıkan İngiliz Bellinghama verdiği bir maç cezayı erteleyen UEFA, bilinen çifte standart davranışlarına leke sürmeden, Demiral’a verdiği cezayı hiçbir şekilde ertelemeyecek.

Merih o işareti yapmasaydı keşke.

Aynen çok sert bir faul yapıp kırmızı kart gören bir futbolcu gibi eksik bıraktı takımı.
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi