Seyfettin AFACANLAR
Köşe Yazarı
Seyfettin AFACANLAR
 

OKULLARIMIZDA TEMİZLİK NASIL YAPILACAK?

Türkiye genelinde olduğu gibi Rize Çalışma ve İş Kurumu (İş kur) il Müdürlüğü ile Rize geneli 11 ilçe ve merkez ilçedeki okullarımıza temizlik görevlisi (TYÇP) 13 Eylül 2021-12 Haziran 2022 tarihleri arasında 9 ay süresince okullarda çalıştırılmak üzere alındı. Bu durum okullarımızın temizlik konusunda elini yıl boyunca rahatlatmış oldu. Çocuklarımız eğitim öğretim yılı boyunca temizliği yapılmış okullarımıza, sınıflarımıza geldiler derslerini sağlıklı bir ortamda yaptılar. MEB çalışma takviminde 17 Haziran 2022 tarihinde öğrencilere karne verilerek okullar tatile gireceklerdir. Bu bilgiler çerçevesinde acil çözülmesi gereken durum 12 Haziran da çalışan iş kur personelinin işine son verileceği için 13-17 Haziran tarihleri arasında okullarda yapılması gereken temizlik işinin sekteye uğrayacağı kesindir. Okullarımızda temizlik yapan başka bir personel olmadığından temizlik kimler tarafından yapılacaktır.  Her okulda minimum olması gereken kadrolu hizmetli bile yokken İş kur çalışanlarının işine son verilmesi temizlik sorunu yaratacaktır. Okul müdürlerinden bir hafta boyunca okulu temiz tutmasını, temizlik personeli olmadan beklemek haksızlık olacaktır. Ayrıca okul kapanışından sonra genel bir temizliğin yapılmasıda gerekmektedir. Okul yöneticilerimiz olağanüstü fedakârlık göstermektedirler, fakat son 10 gün kala TYÇP çalışanlarının işine son vermek işi zora sokacaktır. Salgınla birlikte temizlik, hijyen konusu daha da hassas bir konu olmuşken, bu eksiklik krize dönüşmemelidir. Şu bir gerçektir ki: 1-Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından okullara temizlik konusunda bir ödenek gönderilmemektedir. Sendika olarak yıllardır talebimiz her okula temizlik hizmetini yaptıracak kadar ödenek ayrılmasıdır. 2-Velilerin okul aile birliği bağışlarını verme isteksizliği malumdur. 3-Kantin gelirlerinin bir sene boyunca yarım aylık alınması, pandemiden sonra gelirlerin azalması okul müdürlerinin elini kolunu bağlamıştır. Bu şartlar altında okullarımızın temizlik işçisi bulup çalıştırması imkânsızdır. Ayrıca ilimizde bazı okullarımızda yazın DYK kursu olacak, okullarımızda ve kurumlarımızda yaz tatili boyunca faaliyetler devam edecektir. Bu durum mağduriyet üzerine mağduriyet yaratacaktır. Okullarda temizlik elemanı sorununun çözülmesi için gereken tedbirlerin acilen alınması gerekmektedir. Bu tedbirlerin belki de bakanlık düzeyinde alınması her ilimizde aynı sorunun olması nedeniyle daha doğru olacaktır. Bu sorunu okul müdürüne, idaresine bırakmamak gerekir. Yıl boyunca birçok sıkıntıyı göğüsleyen idarecilerimizi, alınacak tedbirlerle sene sonunda ağırlaşan iş yüklerinden, temizlik sorunu stresinden kurtarmak gerekir. TYÇP çalışanlarının sürelerini bir hafta daha uzatmak zor olmasa gerek. Yetkililerimizi acil çözüm üretmeye davet ediyoruz. Çocuklarımız temiz bir ortamda ders yapmayı hak ediyor.
Ekleme Tarihi: 08 Haziran 2022 - Çarşamba

OKULLARIMIZDA TEMİZLİK NASIL YAPILACAK?

Türkiye genelinde olduğu gibi Rize Çalışma ve İş Kurumu (İş kur) il Müdürlüğü ile Rize geneli 11 ilçe ve merkez ilçedeki okullarımıza temizlik görevlisi (TYÇP) 13 Eylül 2021-12 Haziran 2022 tarihleri arasında 9 ay süresince okullarda çalıştırılmak üzere alındı. Bu durum okullarımızın temizlik konusunda elini yıl boyunca rahatlatmış oldu. Çocuklarımız eğitim öğretim yılı boyunca temizliği yapılmış okullarımıza, sınıflarımıza geldiler derslerini sağlıklı bir ortamda yaptılar.


MEB çalışma takviminde 17 Haziran 2022 tarihinde öğrencilere karne verilerek okullar tatile gireceklerdir.


Bu bilgiler çerçevesinde acil çözülmesi gereken durum 12 Haziran da çalışan iş kur personelinin işine son verileceği için 13-17 Haziran tarihleri arasında okullarda yapılması gereken temizlik işinin sekteye uğrayacağı kesindir. Okullarımızda temizlik yapan başka bir personel olmadığından temizlik kimler tarafından yapılacaktır.  Her okulda minimum olması gereken kadrolu hizmetli bile yokken İş kur çalışanlarının işine son verilmesi temizlik sorunu yaratacaktır. Okul müdürlerinden bir hafta boyunca okulu temiz tutmasını, temizlik personeli olmadan beklemek haksızlık olacaktır. Ayrıca okul kapanışından sonra genel bir temizliğin yapılmasıda gerekmektedir. Okul yöneticilerimiz olağanüstü fedakârlık göstermektedirler, fakat son 10 gün kala TYÇP çalışanlarının işine son vermek işi zora sokacaktır. Salgınla birlikte temizlik, hijyen konusu daha da hassas bir konu olmuşken, bu eksiklik krize dönüşmemelidir. Şu bir gerçektir ki:


1-Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından okullara temizlik konusunda bir ödenek gönderilmemektedir. Sendika olarak yıllardır talebimiz her okula temizlik hizmetini yaptıracak kadar ödenek ayrılmasıdır.


2-Velilerin okul aile birliği bağışlarını verme isteksizliği malumdur.


3-Kantin gelirlerinin bir sene boyunca yarım aylık alınması, pandemiden sonra gelirlerin azalması okul müdürlerinin elini kolunu bağlamıştır.


Bu şartlar altında okullarımızın temizlik işçisi bulup çalıştırması imkânsızdır.

Ayrıca ilimizde bazı okullarımızda yazın DYK kursu olacak, okullarımızda ve kurumlarımızda yaz tatili boyunca faaliyetler devam edecektir. Bu durum mağduriyet üzerine mağduriyet yaratacaktır.

Okullarda temizlik elemanı sorununun çözülmesi için gereken tedbirlerin acilen alınması gerekmektedir. Bu tedbirlerin belki de bakanlık düzeyinde alınması her ilimizde aynı sorunun olması nedeniyle daha doğru olacaktır. Bu sorunu okul müdürüne, idaresine bırakmamak gerekir. Yıl boyunca birçok sıkıntıyı göğüsleyen idarecilerimizi, alınacak tedbirlerle sene sonunda ağırlaşan iş yüklerinden, temizlik sorunu stresinden kurtarmak gerekir. TYÇP çalışanlarının sürelerini bir hafta daha uzatmak zor olmasa gerek. Yetkililerimizi acil çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Çocuklarımız temiz bir ortamda ders yapmayı hak ediyor.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi