Seyfettin AFACANLAR
Köşe Yazarı
Seyfettin AFACANLAR
 

Anaokulları ve özel eğitim okulları uzaktan eğitime geçmelidir

Covid 19 salgınının her geçen gün artması nedeniyle ülkemizde tam kapatma düşünülürken Milli Eğitim Bakanlığı'nın anaokullarını ve özel eğitim okullarını açık tutması anlaşılır değildir.     Salgın dolayısıyla alınan tedbirler gereği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınava hazırlanacaklar hariç tüm okullar uzaktan eğitime geçirilirken bağımsız anaokullarının ve özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin dahil edilmemesi düşündürücüdür. Önceki kısıtlamada da tüm okullar uzaktan eğitime geçmiş fakat yine anaokulları ve özel gereksinim duyulan okullar uzaktan eğitime geçmemişti. Önceki salgın tedbirlerinde olduğu şimdi de anaokulları ve özel gereksinimli okulların açık tutulması öğrenciler açısından verimli geçmemiştir. Çünkü okula gelen öğrenci sayısı yok denecek kadar azdı. Gelemeyen öğrenciler eğitim öğretimden uzak kalmışlardı.     10 yaş altı çocuğu bulunan kamu görevlileri idari izinli sayılıp kamuda esnek çalışmaya yeniden geçilirken, çalışan anneler düşünülerek (kreş niyetine) açık bırakıldığı iddia edilen okul öncesi kurumlar hangi amaca hizmet edecektir? İzin verilen anneler evde çocukları ile kendileri ilgileneceğinden ve tedirginliklerinden çocuklarını okula yollamamaktadır. Pandemi nedeniyle çalışması gereken annelerin çocukları varsa devletimiz onlara ayrıcalık tanıyıp gerekli tedbirleri alacak güçtedir. Anaokullarının açık tutulmasında ki maksat özel anaokullarının açık tutulması ise  onlara özel izin verilebilir.     Bu karar Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi öğretmenlerimize şaşı bakış açısını bir kez daha ortaya koymuştur. Meb okul öncesini gündüz bakımevi ve kreş ile bir tutmaktan vazgeçmeli,bakış açısını düzeltmeli,kararını da gözden geçirmelidir.     Alınan salgın tedbirleri kararı bir haftayı geçti. Bu bir hafta zarfında salgının hızla arttığını, ilimizin artışta ön sıralarda olduğunu görmekteyiz. Bu gidişle okulların uzaktan eğitimi için devam kararı alınacağı öngörülmektedir. Birçok yerde tam kapatma konuşulurken bu okullarımızın halen açık tutulması pandemi tedbirleri açısından sakıncalıdır.     Henüz aşı olmamış öğretmen ve velilerimizin tedirginlikleri had safhaya ulaşmıştır. Bakanlık okulların uzaktan eğitime geçmesi konusunda illere yetki vermiştir. İl Hıfzıssıhha Kurulu konuyu acilen görüşmeli tedbir almalıdır.     l Hıfzıssıhha kurulundan bir an önce bu okullarımızın da uzaktan eğitime geçmesi kararını almasını bekliyoruz.                                                                                            Seyfettin AFACANLAR Eğitim-Bir-Sen Rize 1 Nolu Şube Başkanı
Ekleme Tarihi: 20 Nisan 2021 - Salı

Anaokulları ve özel eğitim okulları uzaktan eğitime geçmelidir

Covid 19 salgınının her geçen gün artması nedeniyle ülkemizde tam kapatma düşünülürken Milli Eğitim Bakanlığı'nın anaokullarını ve özel eğitim okullarını açık tutması anlaşılır değildir.
   
Salgın dolayısıyla alınan tedbirler gereği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınava hazırlanacaklar hariç tüm okullar uzaktan eğitime geçirilirken bağımsız anaokullarının ve özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin dahil edilmemesi düşündürücüdür. Önceki kısıtlamada da tüm okullar uzaktan eğitime geçmiş fakat yine anaokulları ve özel gereksinim duyulan okullar uzaktan eğitime geçmemişti. Önceki salgın tedbirlerinde olduğu şimdi de anaokulları ve özel gereksinimli okulların açık tutulması öğrenciler açısından verimli geçmemiştir. Çünkü okula gelen öğrenci sayısı yok denecek kadar azdı. Gelemeyen öğrenciler eğitim öğretimden uzak kalmışlardı.
   
10 yaş altı çocuğu bulunan kamu görevlileri idari izinli sayılıp kamuda esnek çalışmaya yeniden geçilirken, çalışan anneler düşünülerek (kreş niyetine) açık bırakıldığı iddia edilen okul öncesi kurumlar hangi amaca hizmet edecektir? İzin verilen anneler evde çocukları ile kendileri ilgileneceğinden ve tedirginliklerinden çocuklarını okula yollamamaktadır. Pandemi nedeniyle çalışması gereken annelerin çocukları varsa devletimiz onlara ayrıcalık tanıyıp gerekli tedbirleri alacak güçtedir. Anaokullarının açık tutulmasında ki maksat özel anaokullarının açık tutulması ise  onlara özel izin verilebilir.
   
Bu karar Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi öğretmenlerimize şaşı bakış açısını bir kez daha ortaya koymuştur. Meb okul öncesini gündüz bakımevi ve kreş ile bir tutmaktan vazgeçmeli,bakış açısını düzeltmeli,kararını da gözden geçirmelidir.
   
Alınan salgın tedbirleri kararı bir haftayı geçti. Bu bir hafta zarfında salgının hızla arttığını, ilimizin artışta ön sıralarda olduğunu görmekteyiz. Bu gidişle okulların uzaktan eğitimi için devam kararı alınacağı öngörülmektedir. Birçok yerde tam kapatma konuşulurken bu okullarımızın halen açık tutulması pandemi tedbirleri açısından sakıncalıdır.
   
Henüz aşı olmamış öğretmen ve velilerimizin tedirginlikleri had safhaya ulaşmıştır. Bakanlık okulların uzaktan eğitime geçmesi konusunda illere yetki vermiştir. İl Hıfzıssıhha Kurulu konuyu acilen görüşmeli tedbir almalıdır.
   
l Hıfzıssıhha kurulundan bir an önce bu okullarımızın da uzaktan eğitime geçmesi kararını almasını bekliyoruz.

 

                                                                                        

Seyfettin AFACANLAR
Eğitim-Bir-Sen Rize 1 Nolu Şube Başkanı

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi