Şemsi ŞAHSİ / Eğitimci
Köşe Yazarı
Şemsi ŞAHSİ / Eğitimci
.
 

Sevinir Büyükler Övünür Çocuklar

SEVİNİR BÜYÜKLER ÖVÜNÜR ÇOCUKLAR!    23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutladık…Hiç dikkat ediyor musunuz bilmem! Bu bayram çocukların bayramı, ama eğlenenler büyükler. Hani büyükler eğlenmesin demiyoruz, onlar da eğlensinler ama, bayramın armağan edildiği çocuklar günlerce haftalarca hatta aylarca süren oldukça yorucu bir hazırlık dönemi sonrasında sahnedeki yerlerini alıyor, yarının büyükleri  dünün küçüklerini, kar yağmur, soğuk, ayaz demeden eğlendiriyorlar. İşin Türkçesi, seviniyor büyükler, övünüyor küçükler… Olay tam da böyle oluyor. Sizi bilmem ama bana biraz garip geliyor bu durum.     Madem bu kadar önemli bir bayram, dünya  çocukların bayramı, onların mutlu olmalarını sağlayacak etkinlikler yapılsa daha iyi olmaz mıydı? Çocukların neyle mutlu olabileceklerini bilmeyen yoktur herhalde; Tatille mutlu olurlar, gezmeyle mutlu olurlar, eğlenerek mutlu olurlar, bisiklete, at arabasına binerek, mutlu olurlar, lunaparkta eğlenerek mutlu olurlar, oyun platformlarında hoplayarak zıplayarak mutlu olurlar, onları eğlendiren, güldüren etkinliklerle mutlu olurlar… Bunları yaparsak emin olun ki onları sevindiririz, onların sevindiğini görmek de biz büyükler için bir övünç kaynağı olur. İşte o zaman sevinir çocuklar, övünür büyükler ve 23 Nisan kutlu olur.     Toplum olarak alışkanlıklarımızı kolay değiştiremediğimiz bir gerçek. Yıllardır bu formatta kutlanagelen 23 Nisan için bir değişikliğe cüret etmek abes olarak görülebilir.  İşi çok farklı mecralara kadar sürüklemek isteyecek bedbahtlar da çıkabilir. Lakin Milli Eğitim Bakanlığımızın bir çok alanlara el attığı gibi bu işe  de bir an evvel  el atması gerektiğini düşünmekteyim.    Düşünsenize, her yıl 23 Nisan’da çocukların büyükleri için sunmak zorunda olacakları hiçbir programın olmadığı; kurum amirlerinin koltuklarında on dakikalığına oturup o  bürokratik havayı  solumak ve orda sorulan sorulara verilen cevaplarla medya için malzeme  olunmadığı; o günün sadece çocuklar için tatil edildiği ve tüm kurum, kuruluş, belediye ve sivil toplum örgütlerinin de  “Sosyal Sorumluluk” adı altında çocuklar için etkinlikler planlamak zorunda oldukları bir gün olsa… Ve bütün çocuk eğlence yerleri 23 nisan günü çocuklar için ücretsiz olsa. Çocuklar hiç değilse bir günlüğüne doya doya eğlenseler… İşte böyle olursa çocuklar mutlu olurlar, böyle olursa 23 nisan günü “Çocuk Bayramı” olur  ve böyle olursa, 23 nisan  günün gelmesi  çocuklar tarafından canla başla heyecanla beklenir.     Böylesine 23 Nisan’ların bir an evvel gelmesi dileğiyle… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun
Ekleme Tarihi: 24 Nisan 2019 - Çarşamba

Sevinir Büyükler Övünür Çocuklar

SEVİNİR BÜYÜKLER ÖVÜNÜR ÇOCUKLAR! 

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutladık…Hiç dikkat ediyor musunuz bilmem! Bu bayram çocukların bayramı, ama eğlenenler büyükler. Hani büyükler eğlenmesin demiyoruz, onlar da eğlensinler ama, bayramın armağan edildiği çocuklar günlerce haftalarca hatta aylarca süren oldukça yorucu bir hazırlık dönemi sonrasında sahnedeki yerlerini alıyor, yarının büyükleri  dünün küçüklerini, kar yağmur, soğuk, ayaz demeden eğlendiriyorlarİşin Türkçesi, seviniyor büyükler, övünüyor küçükler… Olay tam da böyle oluyor. Sizi bilmem ama bana biraz garip geliyor bu durum.  

 

Madem bu kadar önemli bir bayram, dünya  çocukların bayramı, onların mutlu olmalarını sağlayacak etkinlikler yapılsa daha iyi olmaz mıydı? Çocukların neyle mutlu olabileceklerini bilmeyen yoktur herhalde; Tatille mutlu olurlar, gezmeyle mutlu olurlar, eğlenerek mutlu olurlar, bisiklete, at arabasına binerek, mutlu olurlar, lunaparkta eğlenerek mutlu olurlar, oyun platformlarında hoplayarak zıplayarak mutlu olurlar, onları eğlendiren, güldüren etkinliklerle mutlu olurlar… Bunları yaparsak emin olun ki onları sevindiririz, onların sevindiğini görmek de biz büyükler için bir övünç kaynağı olur. İşte o zaman sevinir çocuklar, övünür büyükler ve 23 Nisan kutlu olur.  

 

Toplum olarak alışkanlıklarımızı kolay değiştiremediğimiz bir gerçek. Yıllardır bu formatta kutlanagelen 23 Nisan için bir değişikliğe cüret etmek abes olarak görülebilir.  İşi çok farklı mecralara kadar sürüklemek isteyecek bedbahtlar da çıkabilir. Lakin Milli Eğitim Bakanlığımızın bir çok alanlara el attığı gibi bu işe  de bir an evvel  el atması gerektiğini düşünmekteyim. 

 

Düşünsenize, her yıl 23 Nisan’da çocukların büyükleri için sunmak zorunda olacakları hiçbir programın olmadığı; kurum amirlerinin koltuklarında on dakikalığına oturup o  bürokratik havayı  solumak ve orda sorulan sorulara verilen cevaplarla medya için malzeme  olunmadığı; o günün sadece çocuklar için tatil edildiği ve tüm kurum, kuruluş, belediye ve sivil toplum örgütlerinin de  “Sosyal Sorumluluk” adı altında çocuklar için etkinlikler planlamak zorunda oldukları bir gün olsa… Ve bütün çocuk eğlence yerleri 23 nisan günü çocuklar için ücretsiz olsa. Çocuklar hiç değilse bir günlüğüne doya doya eğlenseler… İşte böyle olursa çocuklar mutlu olurlar, böyle olursa 23 nisan günü “Çocuk Bayramı” olur  ve böyle olursa, 23 nisan  günün gelmesi  çocuklar tarafından canla başla heyecanla beklenir.  

 

Böylesine 23 Nisan’ların bir an evvel gelmesi dileğiyle… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi