Deniz VARLI
Köşe Yazarı
Deniz VARLI
.
 

KTİDARIN YÖNETEMEME KRİZİ

2011'de TBMM'deki bütün partilerin ortak kararı ile yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 20.03.2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yürürlükten kaldırıldı. Bahçeli İstanbul Sözleşmesi'ni savunmuştu Pınar Gültekin cinayeti sonrası İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması yönündeki tartışmalar üzerine değerlendirme yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 22.07.2020'deki demecinde "6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun eksiksiz ve tam olarak uygulanması lazım. Kadın cinayetlerine sıfır tolerans göstermeliyiz." demişti. Soru şu: TBMM'nin çıkardığı yasanın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yürürlükten kaldırılması Anayasa'ya göre mümkün değilken ve AYM'nin bu Kararnameyi iptal edeceği ortada iken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesini yürürlükten kaldıran Kararnamesi ne anlama geliyor? Bunu; AKP'nin İstanbul İl Başkanı tercihi, Erdoğan'ın Asiltürk ile görüşmesi, müjde diye önceden duyurusu yapılan ve fiyasko ile sonuçlanan Gare operasyonu, Ayasofya imamının siyasi içerikli açıklamaları, Fidan'ın AYM üyeliğine seçtirilmesi, Danıştay'ın Andımız kararı, Yargıtay'da HDP'ye kapatma davası açılması konularından bağımsız düşünmek hata olur. İktidar ortakları arasındaki salvolar, AKP içerisindeki ayak oyunları, ekonominin dibe vurması, pandeminin yönetilememesi... Kısacası iktidar yönetememe krizi ile karşı karşıya. Bundan çıkış yolu arıyor ama bütün yolları tüketti. Panikle attığı her adım daha çok hata yaptırıyor. Ülke daha fazla vakit kaybetmeden, halk iyice sefalete sürüklenmeden sandık milletin önüne salimen gelmelidir. Muhalefetin bütün konsantrasyonu bu yönde olmalı, üzümün çöpü armudun sapı demeden bu rezaletten ülke kurtarılmalıdır.
Ekleme Tarihi: 27 Mart 2021 - Cumartesi

KTİDARIN YÖNETEMEME KRİZİ

2011'de TBMM'deki bütün partilerin ortak kararı ile yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 20.03.2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yürürlükten kaldırıldı.


Bahçeli İstanbul Sözleşmesi'ni savunmuştu


Pınar Gültekin cinayeti sonrası İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması yönündeki tartışmalar üzerine değerlendirme yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 22.07.2020'deki demecinde "6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun eksiksiz ve tam olarak uygulanması lazım. Kadın cinayetlerine sıfır tolerans göstermeliyiz." demişti.


Soru şu: TBMM'nin çıkardığı yasanın Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yürürlükten kaldırılması Anayasa'ya göre mümkün değilken ve AYM'nin bu Kararnameyi iptal edeceği ortada iken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesini yürürlükten kaldıran Kararnamesi ne anlama geliyor?


Bunu; AKP'nin İstanbul İl Başkanı tercihi, Erdoğan'ın Asiltürk ile görüşmesi, müjde diye önceden duyurusu yapılan ve fiyasko ile sonuçlanan Gare operasyonu, Ayasofya imamının siyasi içerikli açıklamaları, Fidan'ın AYM üyeliğine seçtirilmesi, Danıştay'ın Andımız kararı, Yargıtay'da HDP'ye kapatma davası açılması konularından bağımsız düşünmek hata olur.


İktidar ortakları arasındaki salvolar, AKP içerisindeki ayak oyunları, ekonominin dibe vurması, pandeminin yönetilememesi...

Kısacası iktidar yönetememe krizi ile karşı karşıya. Bundan çıkış yolu arıyor ama bütün yolları tüketti. Panikle attığı her adım daha çok hata yaptırıyor. Ülke daha fazla vakit kaybetmeden, halk iyice sefalete sürüklenmeden sandık milletin önüne salimen gelmelidir. Muhalefetin bütün konsantrasyonu bu yönde olmalı, üzümün çöpü armudun sapı demeden bu rezaletten ülke kurtarılmalıdır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi