Fatih Sultan KAR
Köşe Yazarı
Fatih Sultan KAR
 

RİZE’DE BİR DEMOKRASI YILDIZI: MEHMET ALİ KUMBASAR

Rize siyaset tarihi müstesna şahsiyetlere tanıklık etmiştir. Bu güzel insanlardan biri Mehmet Ali Kumbasar’dır. Mehmet Ali Kumbasar 1921 yılında Rize İkizdere’de doğdu. Mehmet Fikri Bey’in ve Refika Hanımın oğlu Rize ilini köy köy hane hane bilen unutulmayan Rize Milletvekili Uğur Sami Kumbasar’ı nağabeyidir. Mehmet Ali Kumbasar, Türk İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezun oldu. Serbest Avukatlık yaptı. Rize CHP İl Başkanlığı, Halkevi Başkanlığı, Emlak Kredi Bankası Yönetim Kurulu üyesi, Kurucu Meclis Rize İli Temsilciliği görevlerinde bulundu. Evli ve üç çocuk babasıydı.  Siyasette partisinin tam bir neferi olmasına karşın insanı ilişkilerinde asla siyasi yaklaşmaz, zor zamanlarda hep hemşerilerinin yanında olurdu.   TÜM SİYASİLERE ÖRNEK OLACAK DAVRANIŞ  Mehmet Ali Kumbasar Rize CHP İl Başkan olarak şahsiyetli, çalışkan, her yönü ile ağırlığı olan bir insandı. Siyasi hoşgörünün Rize’de hâkim olması için mücadele verirdi. Öğlen yemeklerinin en büyük siyasi rakibi olan Demokrat Parti Rize İl Başkanı Fevzi Saruhan ile birlikte Rize Belediye Parkı’nda yer alan Belediye Gazinosu’nda yer siyasettin dostluğun üstünde olmadığını gösterirdi.    BİR TEK DEMOKRAT PARTİLİYE DOKUNACAKSINIZ BENİ ALIN 1960 ihtilali sonrasında Rize'de Demokrat Partililerin tutuklanmaya başladığını duyan ve Rize’de söz sahibi olan CHP Rize İl Başkanı Mehmet Ali Kumbasar yerinden fırlıyor ve atama ile görevlendirilen yöneticilere “Rize’de bir tek Demokrat Partiliye dokunacaksınız önce beni tutuklayın diyor. Yıllarca rakip olarak mücadele ettiği kişileri bu denli savunan Kumbasar sayesinde Rize’de tek bir Demokrat Partili tutuklanmıyordu.    YERİNİ SİRMEN’E VERDİ Cumhuriyet Halk Partisi Rize Teşkilatı Rize Milletvekilliği ön seçim yaptı. O zamanlar ön seçimde yer alan isimler aday yapılırdı. Ön seçimler göstermelik yapılmazdı. Mehmet Ali Kumbasar liste birincisi Fuat Sirmen ise ikinci sırada yer aldı. Mehmet Ali Kumbasar yerini daha önce Adalet ve Ekonomi Bakanlığı yapmış, daha sonra da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yapacak olan Ali Fuat Sirmen’e bırakmış, milletvekilliğine ikinci sıradan aday olmuştu. Seçim sonunda ise 20 bin oy alan CHP’ye 1 Milletvekilliği düşmüş, Sirmen vekil seçilmiş,  Kumbasar seçilememiştir. Daha sonra 27 Mayıs 1960 Askerî Müdahalesi sonrası oluşturulan TBMM Kurucu Meclis Rize İli Temsilcisi olarak (6 Ocak 1961 – 25 Ekim 1961) görev yaptı.   21 Aralık 1961 tarihinde vefat eden Mehmet Ali Kumbasar büyüğümüzü rahmetle anıyorum. 

RİZE’DE BİR DEMOKRASI YILDIZI: MEHMET ALİ KUMBASAR

Rize siyaset tarihi müstesna şahsiyetlere tanıklık etmiştir. Bu güzel insanlardan biri Mehmet Ali Kumbasar’dır. Mehmet Ali Kumbasar 1921 yılında Rize İkizdere’de doğdu. Mehmet Fikri Bey’in ve Refika Hanımın oğlu Rize ilini köy köy hane hane bilen unutulmayan Rize Milletvekili Uğur Sami Kumbasar’ı nağabeyidir. Mehmet Ali Kumbasar, Türk İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezun oldu. Serbest Avukatlık yaptı. Rize CHP İl Başkanlığı, Halkevi Başkanlığı, Emlak Kredi Bankası Yönetim Kurulu üyesi, Kurucu Meclis Rize İli Temsilciliği görevlerinde bulundu. Evli ve üç çocuk babasıydı.  Siyasette partisinin tam bir neferi olmasına karşın insanı ilişkilerinde asla siyasi yaklaşmaz, zor zamanlarda hep hemşerilerinin yanında olurdu.  

TÜM SİYASİLERE ÖRNEK OLACAK DAVRANIŞ 

Mehmet Ali Kumbasar Rize CHP İl Başkan olarak şahsiyetli, çalışkan, her yönü ile ağırlığı olan bir insandı. Siyasi hoşgörünün Rize’de hâkim olması için mücadele verirdi. Öğlen yemeklerinin en büyük siyasi rakibi olan Demokrat Parti Rize İl Başkanı Fevzi Saruhan ile birlikte Rize Belediye Parkı’nda yer alan Belediye Gazinosu’nda yer siyasettin dostluğun üstünde olmadığını gösterirdi.   

BİR TEK DEMOKRAT PARTİLİYE DOKUNACAKSINIZ BENİ ALIN

1960 ihtilali sonrasında Rize'de Demokrat Partililerin tutuklanmaya başladığını duyan ve Rize’de söz sahibi olan CHP Rize İl Başkanı Mehmet Ali Kumbasar yerinden fırlıyor ve atama ile görevlendirilen yöneticilere “Rize’de bir tek Demokrat Partiliye dokunacaksınız önce beni tutuklayın diyor. Yıllarca rakip olarak mücadele ettiği kişileri bu denli savunan Kumbasar sayesinde Rize’de tek bir Demokrat Partili tutuklanmıyordu.   

YERİNİ SİRMEN’E VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Rize Teşkilatı Rize Milletvekilliği ön seçim yaptı. O zamanlar ön seçimde yer alan isimler aday yapılırdı. Ön seçimler göstermelik yapılmazdı. Mehmet Ali Kumbasar liste birincisi Fuat Sirmen ise ikinci sırada yer aldı. Mehmet Ali Kumbasar yerini daha önce Adalet ve Ekonomi Bakanlığı yapmış, daha sonra da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yapacak olan Ali Fuat Sirmen’e bırakmış, milletvekilliğine ikinci sıradan aday olmuştu. Seçim sonunda ise 20 bin oy alan CHP’ye 1 Milletvekilliği düşmüş, Sirmen vekil seçilmiş,  Kumbasar seçilememiştir. Daha sonra 27 Mayıs 1960 Askerî Müdahalesi sonrası oluşturulan TBMM Kurucu Meclis Rize İli Temsilcisi olarak (6 Ocak 1961 – 25 Ekim 1961) görev yaptı.  

21 Aralık 1961 tarihinde vefat eden Mehmet Ali Kumbasar büyüğümüzü rahmetle anıyorum. 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi