Fatih Sultan KAR
Köşe Yazarı
Fatih Sultan KAR
 

TARİHE IŞIK TUTAN MATERYALLER RİZE BELLEĞİ VE RİZE SPOR MÜZESİ

30 yıldır Rizespor tarihi üzerinde bilgi belge materyal biriktiriyorum. Bu birikim sonucu elimdeki materyallerle bir Rize Belleği oluşturmayı amaçlıyorum. Rize Belleği projesinin ilk adımlarını 2008 yılında attım. Projenin amacı, Rize’ye dair tarih, spor ve kültür yoğunluklu bir araştırma merkezi oluşturmak, dağınık kaynaklarda bulunan bilgi ve belgeyi bir araya toplayarak Bir Rize Belleği Araştırma Merkezi’nde ve web üzerinden geniş kitlelerle paylaşmaktır.   TARİHİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEK Bu projenin ana ayakları Rize Tarihi, Lazların Tarihi, Karadeniz Plakları, Rizespor Tarihi ve Rize’de çayın tarihidir. Bu bağlamda Rize Spor Müzesi çalışmasına hız verdik. Amacımız Rize ilindeki sportif hareketlerin tarihi gözler önüne sermek. Bu alanda başarılı olmuş insanları yarınlara taşımaktır. Bu bağlamda binlerce orijinal belge yanında dijital bellek taramalarımız da hızla devam ediyor. Bugün değin sayısız orijinal fotoğraf, belge ve haritanın yanında 164.413 materyal taranarak 5.623 klasörde toplandı. Rize Belleği projesi kapsamında 1968 yılında kurulan bir bilgi belleği, arşivi ve müzesi olmayan Rizespor için Rize Spor Müzesi çalışmasına hız verdik. Amacımız Rize ilindeki sportif hareketlerin tarihi gözler önüne sermek. Bu alanda başarılı olmuş insanları yarınlara taşımaktır.   GÜZELİN YANINDA OLMAK 30 yıldır İstanbul’da bütün sahafları, müzayedecileri takip ediyor, ilimizin geçmişine dair izler bulmak için efor sarf ediyorum. Çünkü fotoğraf Rize’de nem oranın yüksek olması ve hava şartlarından elli yıldan daha uzun bir süre yaşamıyor. Gittiğim bu yerlerde illerin kültürleri ile ilgili birimler telefonlarını, iletişim adreslerini bırakmışlar ki kendileri ile ilgili tarihi bir malzeme çıkarsa anında haberdar olalım, satın alalım diye. Ya Rize? Rize için  bir avuç gönüllü insan dışında hiçbir oluşumla karşılaşmadım. Bu bağlamda verdiğim mücadeleye katkı sunacak fotoğraf, belge, efemera desteğinizi (05353359845) bekliyorum…
Ekleme Tarihi: 08 Eylül 2022 - Perşembe

TARİHE IŞIK TUTAN MATERYALLER RİZE BELLEĞİ VE RİZE SPOR MÜZESİ

30 yıldır Rizespor tarihi üzerinde bilgi belge materyal biriktiriyorum. Bu birikim sonucu elimdeki materyallerle bir Rize Belleği oluşturmayı amaçlıyorum. Rize Belleği projesinin ilk adımlarını 2008 yılında attım. Projenin amacı, Rize’ye dair tarih, spor ve kültür yoğunluklu bir araştırma merkezi oluşturmak, dağınık kaynaklarda bulunan bilgi ve belgeyi bir araya toplayarak Bir Rize Belleği Araştırma Merkezi’nde ve web üzerinden geniş kitlelerle paylaşmaktır.

 

TARİHİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEK

Bu projenin ana ayakları Rize Tarihi, Lazların Tarihi, Karadeniz Plakları, Rizespor Tarihi ve Rize’de çayın tarihidir. Bu bağlamda Rize Spor Müzesi çalışmasına hız verdik. Amacımız Rize ilindeki sportif hareketlerin tarihi gözler önüne sermek. Bu alanda başarılı olmuş insanları yarınlara taşımaktır. Bu bağlamda binlerce orijinal belge yanında dijital bellek taramalarımız da hızla devam ediyor. Bugün değin sayısız orijinal fotoğraf, belge ve haritanın yanında 164.413 materyal taranarak 5.623 klasörde toplandı. Rize Belleği projesi kapsamında 1968 yılında kurulan bir bilgi belleği, arşivi ve müzesi olmayan Rizespor için Rize Spor Müzesi çalışmasına hız verdik. Amacımız Rize ilindeki sportif hareketlerin tarihi gözler önüne sermek. Bu alanda başarılı olmuş insanları yarınlara taşımaktır.

 

GÜZELİN YANINDA OLMAK

30 yıldır İstanbul’da bütün sahafları, müzayedecileri takip ediyor, ilimizin geçmişine dair izler bulmak için efor sarf ediyorum. Çünkü fotoğraf Rize’de nem oranın yüksek olması ve hava şartlarından elli yıldan daha uzun bir süre yaşamıyor. Gittiğim bu yerlerde illerin kültürleri ile ilgili birimler telefonlarını, iletişim adreslerini bırakmışlar ki kendileri ile ilgili tarihi bir malzeme çıkarsa anında haberdar olalım, satın alalım diye. Ya Rize? Rize için  bir avuç gönüllü insan dışında hiçbir oluşumla karşılaşmadım. Bu bağlamda verdiğim mücadeleye katkı sunacak fotoğraf, belge, efemera desteğinizi (05353359845) bekliyorum…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.