Osman DEMİR
Köşe Yazarı
Osman DEMİR
 

AK PARTİYİ EMEKLİYE VERİLMEYEN DEĞİL, MEMURA VERİLEN YIKTI.

31 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti kimsenin beklemediği oranda bir oy kaybına uğradı. Bunun birden çok sebepleri var, ancak en başta gelen ve en çok konuşulan emekliler. Emekliler ile de konuştuğunuzda ''imkanlar bu kadar'  sözüne çok itirazları var. O zaman herkese o kadar olacak diyorlar. Artış az yapıldı evet, gerekirse hiç yapılmasın diyorlar ama herkese.diyorlar.   2023 ün ortasında en düşük memur maaşına 8 bin tl seyyanen zam ( enflasyon oranı hariç ) fazladan zam yapılması bütün işi bozdu. Gerçektende öyle. Zaten en düşük memur 10 bin tl civarında maaş alırken, enflasyon + toplu sözleşme ve refah payı ile birlikte bu maaş 25 leri geçti. Yani 2 katından fazla arttı. Hiç bir zorunluluk olmadan , hatta deyim yerindeyse kimsenin baskı ve tesirinde kalmadan tamamen kendi iradenle (Erdoğan) bu zammı bonker ce ve bolca verdin. Sonra en düşük emekli maaşı kök maaşından dolayı hiç artırılmadı ve 10 bin tl olarak kaldı. İşte burda haklı olarak ipler koptu. Herkes herşeyi görüyor. Burada ciddi bir adaletsizlik ve dengesizlik oldu.Eğer o seyyanen 8 bin tl verilmeseydi, neredeyse  hiçbir şey olmayacaktı diyebiliriz. Hele bide en düşük maaşlar 7500 tl ye tamamlanırken, bu düzgün bir şekilde kök maaşlar ile yapılsa ve o düşük maaş alanların ki 7000 tl civarında kalsa ve sene sonundaki artıştan oda payını alsa hiç bir sorun olmayacaktı. Bir tarafa bu kadar kolay ve bolca verirken emeklilere bunu verirken, bu kadar zorlanmak, bu kadar  uzatmak, ipe sarmak, beklenti oluşturmak, ite kalka zorlana zorlana görüntüleri vermek hiç iyi, doğru olmadı, çok kötü oldu.Bu olmasaydı büyük oy kaybının yüzde seksen nedeni olan bu olumsuz  emekli tutumu hiç olmayacaktı .   Bunun dışında da oy kaybinin sebepleri var tabii ki. başta hayat pahalılığı ve ekonomik sebepler olmak üzere Durumu iyi olanların, parıltılı ve gıcırtılı yaşantıları, kamuda büyük israf, makam saltanat. Yolsuzluk, rüşvet, siyasi kibir, halktan kopma,haksızlık torpil adam kayırma vb sebeplerde var .Aynı kişilerden yorulmuşlukta var, Oysa Ak parti 3 Y iddiası  ile gelmişti. Yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar. Kanımca karnesinin en zayıf olduğu konu YOLSUZLUK. Halkta da bu kanaat mevcut.   Seçimin diğer kaybedeni İYİ PARTİ, kazananı CHP OLMUŞTUR. DEM Partililerden 8 puan,  ve iyi partililerden 4 puan toplanda 12 puan  Ak Partiyi cezalandırmak için  CHP ye gitti.Yarın genel seçim olsun her parti kendi adına girsin CHP %30  alamaz.  Ancak öyle yada böyle seçim yapıldı, halkın kararı bu, bizede düşen ''Baş üstüne, MİLLET NE DEDİYSE O'' demektir. diyorum. Başkaları gibi kendi istediği olmayınca halkı suçlamak ve aşağılamak, hakaret etmek değil. Bu sonuçların çok iyi okunup analiz edilmesi gerekir. Ben her zamanki gibi, milletimize çok güveniyor ve takdir ediyorum, o , feraset ve irfan sahibidir, diyorum çok iyi ölçer biçer karar verir, Bunu anlayabilmek önemli. 
Ekleme Tarihi: 20 Nisan 2024 - Cumartesi

AK PARTİYİ EMEKLİYE VERİLMEYEN DEĞİL, MEMURA VERİLEN YIKTI.

31 Mart yerel seçimlerinde Ak Parti kimsenin beklemediği oranda bir oy kaybına uğradı.

Bunun birden çok sebepleri var, ancak en başta gelen ve en çok konuşulan emekliler.

Emekliler ile de konuştuğunuzda ''imkanlar bu kadar'  sözüne çok itirazları var. O zaman herkese o kadar olacak diyorlar. Artış az yapıldı evet, gerekirse hiç yapılmasın diyorlar ama herkese.diyorlar.
 
2023 ün ortasında en düşük memur maaşına 8 bin tl seyyanen zam ( enflasyon oranı hariç ) fazladan zam yapılması bütün işi bozdu. Gerçektende öyle. Zaten en düşük memur 10 bin tl civarında maaş alırken, enflasyon + toplu sözleşme ve refah payı ile birlikte bu maaş 25 leri geçti. Yani 2 katından fazla arttı. Hiç bir zorunluluk olmadan , hatta deyim yerindeyse kimsenin baskı ve tesirinde kalmadan tamamen kendi iradenle (Erdoğan) bu zammı bonker ce ve bolca verdin. Sonra en düşük emekli maaşı kök maaşından dolayı hiç artırılmadı ve 10 bin tl olarak kaldı. İşte burda haklı olarak ipler koptu. Herkes herşeyi görüyor. Burada ciddi bir adaletsizlik ve dengesizlik oldu.Eğer o seyyanen 8 bin tl verilmeseydi, neredeyse  hiçbir şey olmayacaktı diyebiliriz. Hele bide en düşük maaşlar 7500 tl ye tamamlanırken, bu düzgün bir şekilde kök maaşlar ile yapılsa ve o düşük maaş alanların ki 7000 tl civarında kalsa ve sene sonundaki artıştan oda payını alsa hiç bir sorun olmayacaktı. Bir tarafa bu kadar kolay ve bolca verirken emeklilere bunu verirken, bu kadar zorlanmak, bu kadar  uzatmak, ipe sarmak, beklenti oluşturmak, ite kalka zorlana zorlana görüntüleri vermek hiç iyi, doğru olmadı, çok kötü oldu.Bu olmasaydı büyük oy kaybının yüzde seksen nedeni olan bu olumsuz  emekli tutumu hiç olmayacaktı .
 
Bunun dışında da oy kaybinin sebepleri var tabii ki. başta hayat pahalılığı ve ekonomik sebepler olmak üzere Durumu iyi olanların, parıltılı ve gıcırtılı yaşantıları, kamuda büyük israf, makam saltanat. Yolsuzluk, rüşvet, siyasi kibir, halktan kopma,haksızlık torpil adam kayırma vb sebeplerde var .Aynı kişilerden yorulmuşlukta var, Oysa Ak parti 3 Y iddiası  ile gelmişti. Yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar. Kanımca karnesinin en zayıf olduğu konu YOLSUZLUK. Halkta da bu kanaat mevcut.
 
Seçimin diğer kaybedeni İYİ PARTİ, kazananı CHP OLMUŞTUR. DEM Partililerden 8 puan,  ve iyi partililerden 4 puan toplanda 12 puan  Ak Partiyi cezalandırmak için  CHP ye gitti.Yarın genel seçim olsun her parti kendi adına girsin CHP %30  alamaz.  Ancak öyle yada böyle seçim yapıldı, halkın kararı bu, bizede düşen ''Baş üstüne, MİLLET NE DEDİYSE O'' demektir. diyorum. Başkaları gibi kendi istediği olmayınca halkı suçlamak ve aşağılamak, hakaret etmek değil. Bu sonuçların çok iyi okunup analiz edilmesi gerekir. Ben her zamanki gibi, milletimize çok güveniyor ve takdir ediyorum, o , feraset ve irfan sahibidir, diyorum çok iyi ölçer biçer karar verir, Bunu anlayabilmek önemli. 
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi