Mustafa Semih  ARICI
Köşe Yazarı
Mustafa Semih ARICI
 

2022’YE GİRERKEN…

Özellikle muhasebenin olmazsa olmaz kuralı her yılın son günü sayım döküm yapılarak envanterin çıkarılması ve yeni yıla devir için hazırlıklarıın yerine getirilmesidir. Biz de bu kadim kurala uyarak, 2022’nin girmesine saatler kala şehrimizle ilgili bir genel değerlendirme yapalım . Geçtiğimiz sene  bütün Türkiye’de olduğu gibi  pandeminin  ikinci yılı kasıp kavurdu. Birçok hemşehrimizi  rahmeti  rahmana uğurlarken nice ocaklar söndü, onulmaz acılar yaşandı.  Bu meyanda ben de  geçtiğimiz kasım ayında aynı hastalıktan kız kardeşimi kaybettim.  Maalesef bu illet başta aşı olamayanlar olmak üzere,  en ufak bir açığı affetmiyor. Omikron varyantının Avrupa’yı kasıp kavurduğu, Türkiye’de de günlük vakaların 40 bini geçtiği bu sıralarda ölümle şaka etmeyip, evvela aşılarımızı zamanında olmalı, sonra da “ Hayat kurtaran üçlü- maske, mesafe, hijyen -MMH kuralına “ kemali ciddiyetle uyulmalıdır. Geçtiğimiz yıl Rize’nin can damarı Çay Tarımı ve Sanayii açısından iyi bir dönem olmadı. Üretici emeğinin karşılığını gene tam alamazken özel sektör firmaları yine tuz parasına çay satın aldılar. Çay endüstrisinin ana ekseni Çaykur  devasa ölçülerde  “ zarar ettirilirken “ özelleştirme söylentileri ayyuka çıktı. Önümüzdeki  sezonda , astronomik  ölçülerde  artan  gübre fiyatları büyük baş ağrısı. İlgililer bu konuya gerekli çözümü bulmalı. Yoksa yaş çay üretimi tehlikeye girecek. Öte yandan önümüzdeki mayıs ayında  başlayacak hasat döneminde 300-350 lirayı bulacak gündelik işçi fiyatlarına da bir hal şekli bulunmalı. Üreticilerin çoğunluğu bu paraları peşin olarak ödeyemez. Pahalı gübreyi de ilave edersek Nasreddin Hoca merhumun “ Dostlar alış verişte  görsün” kabilinden bir iş olacak. Bütün Türkiye’de olduğu gibi düşük ve orta gelirli halkın belini büken yüksek enflasyon ve buna bağlı olarak da yoksullaşma derdine bir nebze olsun çare olması için 2022 yaş çay taban fiyatlarının en 6-7 lira olması gerekir. Gayet tabii özel sektör firmalarının da bundan aşağı bir fiyatla çay almaması şartıyla. 2021’de Rize-Artvin Hava Limanı inşaatının neredeyse bitime yaklaşması güzel bir gelişmeydi. İnşallah 2022’nin ortalarından itibaren artık buradan gidip geleceğiz. Bu meyanda Rize ve Artvin turizminin patlama yapması da olasıdır. Şehrimizin göz bebeklerinden  Çaykur Rizespor bu yıl hiç de iyi bir lig sezonu  geçirmiyor. Kupada  çok erken havlu attı, ligde de yenilgiler peş peşe. Bakalım bu yılda kümede kalmayı başarabilecek mi? Trabzonspor bayağı makul fiyatlarla fişek gibi futbolcu alırken, Rizespor neden bunu beceremiyor? Doğrusu çok düşündürücü bir soru. Ocak transferinde doğru mevkilere doğru adamlar(Genç ve yetenekli) transfer edilerek orta sıraların hedeflenmesini  umuyoruz. 2020’li yıllar kabus gibi geçiyor.  2022’nin güzel bir ara dönem olmasını bekliyoruz.
Ekleme Tarihi: 31 Aralık 2021 - Cuma

2022’YE GİRERKEN…

Özellikle muhasebenin olmazsa olmaz kuralı her yılın son günü sayım döküm yapılarak envanterin çıkarılması ve yeni yıla devir için hazırlıklarıın yerine getirilmesidir. Biz de bu kadim kurala uyarak, 2022’nin girmesine saatler kala şehrimizle ilgili bir genel değerlendirme yapalım .


Geçtiğimiz sene  bütün Türkiye’de olduğu gibi  pandeminin  ikinci yılı kasıp kavurdu. Birçok hemşehrimizi  rahmeti  rahmana uğurlarken nice ocaklar söndü, onulmaz acılar yaşandı.  Bu meyanda ben de  geçtiğimiz kasım ayında aynı hastalıktan kız kardeşimi kaybettim.  Maalesef bu illet başta aşı olamayanlar olmak üzere,  en ufak bir açığı affetmiyor. Omikron varyantının Avrupa’yı kasıp kavurduğu, Türkiye’de de günlük vakaların 40 bini geçtiği bu sıralarda ölümle şaka etmeyip, evvela aşılarımızı zamanında olmalı, sonra da “ Hayat kurtaran üçlü- maske, mesafe, hijyen -MMH kuralına “ kemali ciddiyetle uyulmalıdır.


Geçtiğimiz yıl Rize’nin can damarı Çay Tarımı ve Sanayii açısından iyi bir dönem olmadı. Üretici emeğinin karşılığını gene tam alamazken özel sektör firmaları yine tuz parasına çay satın aldılar. Çay endüstrisinin ana ekseni Çaykur  devasa ölçülerde  “ zarar ettirilirken “ özelleştirme söylentileri ayyuka çıktı.


Önümüzdeki  sezonda , astronomik  ölçülerde  artan  gübre fiyatları büyük baş ağrısı.


İlgililer bu konuya gerekli çözümü bulmalı. Yoksa yaş çay üretimi tehlikeye girecek. Öte yandan önümüzdeki mayıs ayında  başlayacak hasat döneminde 300-350 lirayı bulacak gündelik işçi fiyatlarına da bir hal şekli bulunmalı. Üreticilerin çoğunluğu bu paraları peşin olarak ödeyemez. Pahalı gübreyi de ilave edersek Nasreddin Hoca merhumun “ Dostlar alış verişte  görsün” kabilinden bir iş olacak.


Bütün Türkiye’de olduğu gibi düşük ve orta gelirli halkın belini büken yüksek enflasyon ve buna bağlı olarak da yoksullaşma derdine bir nebze olsun çare olması için 2022 yaş çay taban fiyatlarının en 6-7 lira olması gerekir. Gayet tabii özel sektör firmalarının da bundan aşağı bir fiyatla çay almaması şartıyla.


2021’de Rize-Artvin Hava Limanı inşaatının neredeyse bitime yaklaşması güzel bir gelişmeydi. İnşallah 2022’nin ortalarından itibaren artık buradan gidip geleceğiz. Bu meyanda Rize ve Artvin turizminin patlama yapması da olasıdır.


Şehrimizin göz bebeklerinden  Çaykur Rizespor bu yıl hiç de iyi bir lig sezonu  geçirmiyor. Kupada  çok erken havlu attı, ligde de yenilgiler peş peşe. Bakalım bu yılda kümede kalmayı başarabilecek mi? Trabzonspor bayağı makul fiyatlarla fişek gibi futbolcu alırken, Rizespor neden bunu beceremiyor? Doğrusu çok düşündürücü bir soru. Ocak transferinde doğru mevkilere doğru adamlar(Genç ve yetenekli) transfer edilerek orta sıraların hedeflenmesini  umuyoruz.


2020’li yıllar kabus gibi geçiyor.  2022’nin güzel bir ara dönem olmasını bekliyoruz.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi