Osman YAZICI
Köşe Yazarı
Osman YAZICI
 

Bu Gençlik, Başka Gençlik…

Ankara’da, depremzedeler için toplanan “Yardım Merkezleri” ni gezdik. Alış-veriş mağazalarını dolaştık.Paketlemede..Yüklemede.. Alış-verişte ..Hep geçleri gördük.. Bu kuşak faklı kuşak. Bu gençliği seviyorum. Saygı duyuyorum.Bahsedeğim bu gençlikten iki tanesi de bizim evde var..  Bireysel özgürlüklerini önemsiyorlar. Ülkelerini seviyorlar. Bağımsız olmak içitiyorlar..Etnik..Köken.. Mezhep... Sağ-Sol meseleleri ile ilgilenmiyorlar.  Bir ömür boyunca mal, mülk biriktirmek için yaşamak istemiyorlar. Güzel yaşamak istiyorlar. Kendi işlerini kurmak istiyorlar. Bizim kuşak gibi, eşeğini sağlam bağlamayı sevmiyorlar. Onlar gemilerini daha kolay yakmak istiyorlar. Bizim kuşağa göre daha iyi eğitimliler. Çok gerçekçiler.. Küt diye söylüyorlar. Gerektiğinde acımazsızca eleştiriyorlar. Kendi kendilerini kandırmıyorlar. Otoriteyi sevmiyorlar.  Siyasilere güvenmiyorlar. Ülkelerini seviyorlar, fakat gelecek görmüyorlar.. Kurallara riayet ediyorlar, ama kendilerine abuk sabuk, mantıksız kurallar dayatılmalarına katlanamıyorlar. Saçmalığa tahammül edemiyorlar. Bu saçmalıkları sorguluyorlar. Sporu yaşam biçimleri için yapıyorlar. Sanatta ve kültüre önem veriyorlar. Zamanı iyi kullanıyorlar. Teknolojiyi takıp ediyorlar. Aynı anda iki, üç işi birden yapabiliyorlar. Çok yaratıcılar.. Yenilikçiler. Bilgisayar teknolojisini iyi kullanıyorlar. Sosyal medyanın kendilerine verdiği özgürlüğü kullanmaktan çekinmiyorlar. Sorun çözüyorlar. Uzun lafın kısasını seviyorlar. Televizyonu seyretmiyorlar. Haber’i sosyal medyadan takıp ediyorlar. İletişim’i gazetecilerden daha çok başarılı yapıyorlar... Gençlik başına bir kere gelir. En vahim gençlik hatası. Gençliği yaşamamaktır. Bu gençlik bu hatayı yapmıyor, yapmayacak..  Çaresizliği defalarca yenmiş bir millet olarak, bu gençlik sayesinde bunu da yenip yaraları saracağız. Seferberlik var. Yediden yetmişe, milyonlarca insan, bir taraftan yardım için çırpınıyoruz, bir taraftan kaybettiklerimize ağlaya ağlaya rahmet diliyoruz, bir taraftan da enkaz altında kalanlar için dualar ediyoruz. Felaket, büyük olmasına büyük. Ama karşısında sergilenen insaniyet çok daha büyük... Bütün çekişmeleri bir kenara bırakarak böyle günlerde tek yürek olmak, bizim genlerimizde olan bir haslettir. Böylesi, duyarlı bir gençlik varken, bütün sorunları aşarız..  
Ekleme Tarihi: 10 Şubat 2023 - Cuma

Bu Gençlik, Başka Gençlik…

Ankara’da, depremzedeler için toplanan “Yardım Merkezleri” ni gezdik. Alış-veriş mağazalarını dolaştık.Paketlemede..Yüklemede.. Alış-verişte ..Hep geçleri gördük.. Bu kuşak faklı kuşak. Bu gençliği seviyorum. Saygı duyuyorum.Bahsedeğim bu gençlikten iki tanesi de bizim evde var..

 Bireysel özgürlüklerini önemsiyorlar. Ülkelerini seviyorlar. Bağımsız olmak içitiyorlar..Etnik..Köken.. Mezhep... Sağ-Sol meseleleri ile ilgilenmiyorlar.

 Bir ömür boyunca mal, mülk biriktirmek için yaşamak istemiyorlar. Güzel yaşamak istiyorlar. Kendi işlerini kurmak istiyorlar. Bizim kuşak gibi, eşeğini sağlam bağlamayı sevmiyorlar.

Onlar gemilerini daha kolay yakmak istiyorlar. Bizim kuşağa göre daha iyi eğitimliler. Çok gerçekçiler.. Küt diye söylüyorlar. Gerektiğinde acımazsızca eleştiriyorlar. Kendi kendilerini kandırmıyorlar. Otoriteyi sevmiyorlar.

 Siyasilere güvenmiyorlar. Ülkelerini seviyorlar, fakat gelecek görmüyorlar.. Kurallara riayet ediyorlar, ama kendilerine abuk sabuk, mantıksız kurallar dayatılmalarına katlanamıyorlar. Saçmalığa tahammül edemiyorlar.

Bu saçmalıkları sorguluyorlar. Sporu yaşam biçimleri için yapıyorlar. Sanatta ve kültüre önem veriyorlar. Zamanı iyi kullanıyorlar. Teknolojiyi takıp ediyorlar. Aynı anda iki, üç işi birden yapabiliyorlar. Çok yaratıcılar..

Yenilikçiler. Bilgisayar teknolojisini iyi kullanıyorlar. Sosyal medyanın kendilerine verdiği özgürlüğü kullanmaktan çekinmiyorlar. Sorun çözüyorlar. Uzun lafın kısasını seviyorlar.

Televizyonu seyretmiyorlar. Haber’i sosyal medyadan takıp ediyorlar. İletişim’i gazetecilerden daha çok başarılı yapıyorlar... Gençlik başına bir kere gelir. En vahim gençlik hatası. Gençliği yaşamamaktır. Bu gençlik bu hatayı yapmıyor, yapmayacak..

 Çaresizliği defalarca yenmiş bir millet olarak, bu gençlik sayesinde bunu da yenip yaraları saracağız. Seferberlik var. Yediden yetmişe, milyonlarca insan, bir taraftan yardım için çırpınıyoruz, bir taraftan kaybettiklerimize ağlaya ağlaya rahmet diliyoruz, bir taraftan da enkaz altında kalanlar için dualar ediyoruz.

Felaket, büyük olmasına büyük. Ama karşısında sergilenen insaniyet çok daha büyük... Bütün çekişmeleri bir kenara bırakarak böyle günlerde tek yürek olmak, bizim genlerimizde olan bir haslettir. Böylesi, duyarlı bir gençlik varken, bütün sorunları aşarız..

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.