Osman YAZICI
Köşe Yazarı
Osman YAZICI
 

Tulumun sesi..

Sevgili okurlarım; o ses öyle bir sestir ki,  duyduğunuz anda sizi alır, Kaçkar’ın yüce tepesine, Ayder’in muhteşem manzarasına, Karadeniz’in eşsiz benzersiz güzelliklerinin içine götürür. Karadeniz’in hırçın ama sevecen denizine çeker sizi. Nerede, hangi durumda olursanız olun, o an aklınıza tek bir yer gelir. Güzelim Karadeniz..O yer özlemdir. Özlemin adresi Trabzon’ dur, Rize’dir,Artvin’dir,dahası Karadeniz’in her yeridir. O özlemin adresi, Tulumdur, Kemençedir. Yeşil ile denizin büyülediği yerdir. Ayder’dir. Uzungöl’dur, Kaçkar, Sultan Murat’tır. Lahanadır, turşudur, mısır ekmeğidir. Hele de Karadeniz’den uzak yaşıyorsanız tulumun sesini duyduğunuz anda içinizde bir sızı, burnunuzda memleket özlemi tüter. Sizin için o sesin adı özlemdir, hasrettir, duygudur, umuttur, doğup büyüdüğünüz yerdir, memlekettir, ana kucağıdır, baba ocağıdır. İlk sevdanız, ilk bakışınızdır. Hayallerinizi yüzdürdüğünüz göllerdir, ayrı kaldığınızda özlediğiniz yayladır, mezradır, siyah üzümdür, incirdir, kara lâhanadır, muhlamadır, billur gibi akan derelerdir. Kırmızı benekli alabalıktır, tarihtir, çınardır. Sağlığında kıymetini bilmediğimiz, yokluklarında hasret çektiğimiz anadır, babadır. Trabzon lastiği ve yamalı pantolonla gezdiğimiz köydür. İlk âşık olduğum, onu uzaktan gördüğümde kalbimin fırladığı, ayaklarımın titrediği, dilimin tutulduğu kara sevdamdır, Aynı duyguları yaşar mıyız bilemem, ama tulum sesi benim içime işler, duyduğumda bana “sen benim memleketimdensin” der, ayrı bir aitlik ve kültür içinde olduğumu hissettirir. Ağaçlar ormanın gülüdür yaylalar da tabiatın süsüdür. Onlarsız bir doğa susuz bir denize benzer. Yeşilin gözleri şenlendirdiği, oksijenin bedenleri sarhoş ettiği, kulakların kuşların şakımalarıyla bayram ettiği benzer doğal harikalar diyarıdır Karadeniz’im.. Mevsimler en güzel yaylalarda somutlaşır; kışın beyaz perdeleri, baharın mis kokan çiçekleri, yazın serin temiz havası, son baharın mahmurluğu daima bambaşka yaşanır. Aynı gökyüzünün altında farklı iklimler barındırır. Göçmen kuşların eşsiz misafirhanesidir gökyüzünün altındaki yaylalar. Nasılda kışkırtıcıdır bir ucu gökte bir ucu yerde davetkâr duruşuyla. Renk cümbüşüyle en beklemedik zamanlarda yeryüzüne gökyüzünden sesiz bir ihtişamla kurulduğu manzara ilaç gibi gelir ruhumuza. Bütün Karadeniz’e kucak dolusu sevgiler…  
Ekleme Tarihi: 22 Mayıs 2023 - Pazartesi

Tulumun sesi..

Sevgili okurlarım; o ses öyle bir sestir ki,  duyduğunuz anda sizi alır, Kaçkar’ın yüce tepesine, Ayder’in muhteşem manzarasına, Karadeniz’in eşsiz benzersiz güzelliklerinin içine götürür. Karadeniz’in hırçın ama sevecen denizine çeker sizi.

Nerede, hangi durumda olursanız olun, o an aklınıza tek bir yer gelir. Güzelim Karadeniz..O yer özlemdir. Özlemin adresi Trabzon’ dur, Rize’dir,Artvin’dir,dahası Karadeniz’in her yeridir.

O özlemin adresi, Tulumdur, Kemençedir. Yeşil ile denizin büyülediği yerdir. Ayder’dir. Uzungöl’dur, Kaçkar, Sultan Murat’tır. Lahanadır, turşudur, mısır ekmeğidir.

Hele de Karadeniz’den uzak yaşıyorsanız tulumun sesini duyduğunuz anda içinizde bir sızı, burnunuzda memleket özlemi tüter.

Sizin için o sesin adı özlemdir, hasrettir, duygudur, umuttur, doğup büyüdüğünüz yerdir, memlekettir, ana kucağıdır, baba ocağıdır. İlk sevdanız, ilk bakışınızdır.

Hayallerinizi yüzdürdüğünüz göllerdir, ayrı kaldığınızda özlediğiniz yayladır, mezradır, siyah üzümdür, incirdir, kara lâhanadır, muhlamadır, billur gibi akan derelerdir. Kırmızı benekli alabalıktır, tarihtir, çınardır.

Sağlığında kıymetini bilmediğimiz, yokluklarında hasret çektiğimiz anadır, babadır. Trabzon lastiği ve yamalı pantolonla gezdiğimiz köydür. İlk âşık olduğum, onu uzaktan gördüğümde kalbimin fırladığı, ayaklarımın titrediği, dilimin tutulduğu kara sevdamdır,

Aynı duyguları yaşar mıyız bilemem, ama tulum sesi benim içime işler, duyduğumda bana “sen benim memleketimdensin” der, ayrı bir aitlik ve kültür içinde olduğumu hissettirir.

Ağaçlar ormanın gülüdür yaylalar da tabiatın süsüdür. Onlarsız bir doğa susuz bir denize benzer. Yeşilin gözleri şenlendirdiği, oksijenin bedenleri sarhoş ettiği, kulakların kuşların şakımalarıyla bayram ettiği benzer doğal harikalar diyarıdır Karadeniz’im..

Mevsimler en güzel yaylalarda somutlaşır; kışın beyaz perdeleri, baharın mis kokan çiçekleri, yazın serin temiz havası, son baharın mahmurluğu daima bambaşka yaşanır.

Aynı gökyüzünün altında farklı iklimler barındırır. Göçmen kuşların eşsiz misafirhanesidir gökyüzünün altındaki yaylalar.

Nasılda kışkırtıcıdır bir ucu gökte bir ucu yerde davetkâr duruşuyla. Renk cümbüşüyle en beklemedik zamanlarda yeryüzüne gökyüzünden sesiz bir ihtişamla kurulduğu manzara ilaç gibi gelir ruhumuza.

Bütün Karadeniz’e kucak dolusu sevgiler…

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kemal derya
(23.05.2023 12:35 - #473)
Tulumun sesi...Nasrettin Hoca testere ile odun keserken gençler sormuşlar, hoca ne yapıyorsun demişler. Hoca da kemençe çalıyorum demiş...Gençler ama ses çıkmıyor. Hoca demiski ,sesi sonra çıkacak. Bütün gençleri seviyoruz.Sevginin sesi, doğruluk,iyiliktir.Psylssimfir. Yapılan seçimlerde Milletvekilligi seçimleri belli oldu.Cumhutbasksnligi seçimleri 2.tur da seçilecek. 28 Mayıs seçimlerinden sonra kemencenin sesini iyi anlamak gerekir. Sn.Kilicdaroglu maaş alamayacak.Maas almadan Parti'nin basinda kalacak..HDP ise maaslarini alacak.Yetmez ,hazine yardımlarını alacaklar. El veda Kilicdaroglu , merhaba HDP ...CHP min idaresi HDP lilerin elinde olacak .Türk Gençliği sizler nerde olacaksınız? Atatürk'ün emanetini bırakıp , HDP e Kandilden gelen , cezaevinden gelen seslere mi evet diyeceksiniz? Sevgili gençler 40 yıldır Anadolu insanlarını öldüren terör örgütlerine inanmayiniz.CHP de seçimlerden sonra Türk Gencliginin sesini dünya dinleyecek..
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.