Osman DEMİR
Köşe Yazarı
Osman DEMİR
 

ADALETSİZ GELİR DAĞILIMI VE ZENGİNDEN ALINAMAYAN VERGİ

Gelir dağılımı son derece bozuk vergi sistemi de öyle. Oysa zamanında doğru vergilendirmeyle alamadıysan da bir şekilde zengin, çok zengin olmuş kişilerden harcarken bu vergiyi yüksek tutarak almak mümkün, zira elde o kalıyor. Bir taraftanda daha adil  gerçekçi kazanandan alınan bir sistemi oluşturabilirsiniz. Ne yazık ki devlet bunu yapmıyor. İşte son Dilan polat ve kimi fenomenler ile bunu gördük. Adamın garajında 24 tane araba çıkıyor, en ucuzu 5-10 milyon değerinde ve 50-100 milyon olan var. Uçağı, yatı, helikopteride var. Yaş 30 lu yaşlar, velev ki 40 lı 50 li olsun.. Ne kadar vergi verdin ? 24 arabanın en ucuz olanı kadar bile değil.Tesadüfen ve sosyal medyadaki şımarık paylaşımlarından ortaya çıktı.Bir arabası olanla 2,3, 5 arabası olanın vergisi nasıl aynı olur? Asla olmamalı, 2.aracı olan hem ilk vergisi, hem yıllık motorlu taşıtlar vergisi 2,3,4 kat olmalı. 1200 motor araçların vergisi sıfır olmalı, 1600 cc ye kadar olanlara normal bir vergi, 1600 motor üzerine olan araçlardan 2 katı vergi, 2000 motor üstü olanlardan 4 katı ve 4 çekerli araçlardan 5 katı vergi alman lazım. En düşük sigaradan çok az vergi, çok lüks ve pahalı  sigaradan ve içkiden 2-3 katı vergi alınması lazım. Aynı şekilde 2.daire alanın alım satım vergisi 2 katı 3.- 5. dairesi olanın 4 -5 kat olmalı.  Tek evi olandan vergi bile alınmayabilir.Uçağı, helikopteri, yatı olanlardan satın alırken %20-30 vergi ile beraber yıllık yine yüksek bir ücret alacaksın.. Ve bu da onlara hiç çok gelmez. Adamın 20-30-50 dairesi var. Bunların emlak vergileri katlamalı alınmalı. Ve devletin kira yardımı yaptığı kişilere aktarılmalı. Yat ve katları olanlardan çok daha fazla alınmalı, bunlar hiç zor değil ve çok basit çözümler. Çok lüks yerlerde tatil yapanlardan benzer şekilde vergi alınmalıdır. Haftalık 50 bin tl ye tatil yapanda var, 300-500 bin tl ye yapanda. Evlerde çok yüksek fiyatlara özel ders eğitim verenler, var. Bunlar iyi tespit edilip vergilendirilmeli. Dershaneye 20 bin tl ödeyende 100 bin tl ödeyende aynı kadv yi vermemeli. Benzer şekilde senelik 100 bin tl ye üniversite eğitimi alanla 500 bin tl veren aynı KDV yi nasıl öder ? ELEKTRİK VE SUYUN kDV Sİ NASIL %20 OLUR. Vergiyi ona göre fazla alacaksın ki hem vergi topla hem  gelir dağılımı dengeye otursun.         Bugün bir üniversite farklı mahallelerin çöp atıklarından orada yaşayanların sosyo kültürel ve ekonomik seviyelerini inceliyor tespit ediyor. Sen bir devlet olarak yapılan harcamalardan bunu nasıl tespit edip vergilendirmezsin ? Olacak iş değil, çok büyük bir yanlış, başıboşluk ve vurdumduymazlık. Toplumda bu gelir dağılımı adaletsizliği ve oransızlığı giderek büyüyor. Boşanmalardan, fuhuşa, uyuşturucuya, cinayet vb şeylere kadar birçok şeye yansıyor. Sosyal dengeyi barışı tehdit ediyor. ÇOK CİDDİ KAPSAMLI BİR VERGİ SİSTEMİ İLE VE HARCAMA VERGİLENDİRMESİ İLE BU DENGE DERHAL SAĞLANMALIDIR.
Ekleme Tarihi: 22 Kasım 2023 - Çarşamba

ADALETSİZ GELİR DAĞILIMI VE ZENGİNDEN ALINAMAYAN VERGİ

Gelir dağılımı son derece bozuk vergi sistemi de öyle. Oysa zamanında doğru vergilendirmeyle alamadıysan da bir şekilde zengin, çok zengin olmuş kişilerden harcarken bu vergiyi yüksek tutarak almak mümkün, zira elde o kalıyor. Bir taraftanda daha adil  gerçekçi kazanandan alınan bir sistemi oluşturabilirsiniz.

Ne yazık ki devlet bunu yapmıyor. İşte son Dilan polat ve kimi fenomenler ile bunu gördük. Adamın garajında 24 tane araba çıkıyor, en ucuzu 5-10 milyon değerinde ve 50-100 milyon olan var. Uçağı, yatı, helikopteride var. Yaş 30 lu yaşlar, velev ki 40 lı 50 li olsun.. Ne kadar vergi verdin ? 24 arabanın en ucuz olanı kadar bile değil.Tesadüfen ve sosyal medyadaki şımarık paylaşımlarından ortaya çıktı.Bir arabası olanla 2,3, 5 arabası olanın vergisi nasıl aynı olur? Asla olmamalı, 2.aracı olan hem ilk vergisi, hem yıllık motorlu taşıtlar vergisi 2,3,4 kat olmalı. 1200 motor araçların vergisi sıfır olmalı, 1600 cc ye kadar olanlara normal bir vergi, 1600 motor üzerine olan araçlardan 2 katı vergi, 2000 motor üstü olanlardan 4 katı ve 4 çekerli araçlardan 5 katı vergi alman lazım. En düşük sigaradan çok az vergi, çok lüks ve pahalı  sigaradan ve içkiden 2-3 katı vergi alınması lazım. Aynı şekilde 2.daire alanın alım satım vergisi 2 katı 3.- 5. dairesi olanın 4 -5 kat olmalı.  Tek evi olandan vergi bile alınmayabilir.Uçağı, helikopteri, yatı olanlardan satın alırken %20-30 vergi ile beraber yıllık yine yüksek bir ücret alacaksın.. Ve bu da onlara hiç çok gelmez. Adamın 20-30-50 dairesi var. Bunların emlak vergileri katlamalı alınmalı. Ve devletin kira yardımı yaptığı kişilere aktarılmalı. Yat ve katları olanlardan çok daha fazla alınmalı, bunlar hiç zor değil ve çok basit çözümler. Çok lüks yerlerde tatil yapanlardan benzer şekilde vergi alınmalıdır. Haftalık 50 bin tl ye tatil yapanda var, 300-500 bin tl ye yapanda. Evlerde çok yüksek fiyatlara özel ders eğitim verenler, var. Bunlar iyi tespit edilip vergilendirilmeli. Dershaneye 20 bin tl ödeyende 100 bin tl ödeyende aynı kadv yi vermemeli. Benzer şekilde senelik 100 bin tl ye üniversite eğitimi alanla 500 bin tl veren aynı KDV yi nasıl öder ? ELEKTRİK VE SUYUN kDV Sİ NASIL %20 OLUR. Vergiyi ona göre fazla alacaksın ki hem vergi topla hem  gelir dağılımı dengeye otursun.
       
Bugün bir üniversite farklı mahallelerin çöp atıklarından orada yaşayanların sosyo kültürel ve ekonomik seviyelerini inceliyor tespit ediyor. Sen bir devlet olarak yapılan harcamalardan bunu nasıl tespit edip vergilendirmezsin ? Olacak iş değil, çok büyük bir yanlış, başıboşluk ve vurdumduymazlık. Toplumda bu gelir dağılımı adaletsizliği ve oransızlığı giderek büyüyor. Boşanmalardan, fuhuşa, uyuşturucuya, cinayet vb şeylere kadar birçok şeye yansıyor. Sosyal dengeyi barışı tehdit ediyor. ÇOK CİDDİ KAPSAMLI BİR VERGİ SİSTEMİ İLE VE HARCAMA VERGİLENDİRMESİ İLE BU DENGE DERHAL SAĞLANMALIDIR.
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi