Reklamı Geç
YAZARLAR
AFGANLI AKINI VE RİZE
Mustafa Semih ARICI
30 Temmuz 2021 - Cuma 22:32

Aslında Rize Afgan göçmen akınlarının yolu üzerinde değil. Daha çok başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere kapağı atmaya çalışıyorlar. Afganistan’dan aşırı dinci Taliban’ın zulmünden kaçmak veya fırsattan istifade, bu cehennemden kurtulmak için İran’a giden yüzbinlerce mülteci bu ülkede kalmayı asla düşünmüyor. Çünkü Afganistan’dan bir- iki tık daha yaşanabilir bir ülke olan İran da biraz daha esnek bir dinci diktatörlük. Zaten İran Devleti de bu başıbozuk sürüleri bilinçli bir şekilde Türkiye sınırına itekliyor. Sınırımıza dayanan on binler anlaşılması mümkün olmayan bir hükümet siyasetiyle fazla bir güçlükle karşılaşmadan ülkeye giriyor ve içerilere doğru yayılıyorlar.

           
İşin ilginç bir tarafı da hiçbirinin yanında çoluk çocuk yok. Hatta bir kısmı askeri kıyafetler içinde. Sanki buraya belli bir amaçla geliyorlar. Bunu şu mahut ensar söylemiyle açıklamak mümkün değil. Zaten bu ensarlığın cılkı çıkmadı mı? Türk milleti bütün dünyanın ensarı olacağım diye daha ne kadar bedel ödeyecek?

           
Bu düzensiz yığınların asıl maksadının başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği’ne geçmek olduğu söyleniyor. Tabii sınırlarını baştan başa yüksek duvarlar ve dikenli tellerle ören Yunanistan’a ayak basabilirlerse. Bulgar hudununun da bundan aşağı kalır yanı yok. Yanı anlayacağımız hiçbir yere gidemeyip Türkiye’de kalacaklar. Sayılarının zamanla 3 milyonu bulacağı söyleniyor. Kendilerine yer edinip ailelerini de getirirlerse al sana 15 milyonluk bir sel! Öyle bir sel ki ne Askoros Deresi’nin seline benzer ne de Potomya Deresi’nin…

           
Ülkenin  demografik, iktisadi, sosyal, siyasi, güvenlik, tüm dengelerini berhava edecek güçte! Rize’de yaşayan hiç kimse nasılsa buraya kadar gelmezler diye düşünmesin. Zira çekirge sürülerinin nereye konacağını önceden kestiremezsiniz. Hele hele bütün büyük şehirlerde Rize nüfusunun üç katı Rizeli varsa!

           
elki biraz ağırca oldu ama ne yazık ki karşılaştığımız büyük riskin panaromik manzarası budur. Üstelik bu manzaranın nasıl değişeceğini kimse bilemiyor.

 

Adınız
Yorumunuz
Ardesenlı - 31 Temmuz 2021  
sahyın Arıcı bunu anlkamayacak ne var secımler yaklasınce vatandaslık ver 3 kurusta para ver oyların hepsını al ve bu mılletın basına bela ol Türkiye kimin umrunda haınlerın BOP hayata gecırılıyor ıste bol parcala yok et Allah sonumuzu hayır eylesın ıktıdarda seyretsın

Mustafa SEMİH ARICI - 02 Ağustos 2021  
Haklısınız ..İşin bir de bu boyutu var. Bu gelenlere vatandaşlık verip- üç beş milyon çantada keklik oy hiç de fena olmaz.Hatta Afganistan ın ve Suriye nin yarısı gelse hiç iktidardan inilmez.Ancak hepimizin gözbebeği vatana ve ay yıldıza ne olur- tahmin etmek hiç de zor değil..


Diğer Yazıları

RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?