Reklamı Geç
YAZARLAR
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
Mustafa Semih ARICI
17 Ağustos 2021 - Salı 00:00

Hemen her gelecek bilim yazarının ortak söylemidir. Dünyanın geleceği için bir şeyler söylerken “Dünyayı daha iyi bir yer yapmak” cümlesini kurarlar. Çünkü yapılan bütün icatların (silahlar hariç) başta gelen gayesi “Dünyayı daha iyi yaşanabilir bir yer yapmaktır” Çok gerilere gidersek telefon bunun için icat edilmiş, otomobil, radyo, röntgen ve daha sonraları televizyon, jet yolcu uçakları, cep telefonu, internet, MR vb. bu amaçla devreye alınmıştır. Belki bu buluşları ticarileştirirken kapitalizmin ruhunda olan daha çok kazanmak ve teknoloji yoluyla dünya üzerinde tahakküm kurmak başrol oynadıysa da sonuçta hepimizin hayatını kolaylaştıran şeyler ortaya çıkmıştır.

           
Ancak dünya nüfusunun azınlıkta kalan bir kesimi bu suretle daha iyi yaşama imkânlarına sahip olurken büyük çoğunluğu gün içinde karnını nasıl doyurabilirim derdinde olmuştur. Hatta başta Afrika olmak üzere birçok yerde içecek temiz su bulmak en büyük meseledir. Üstelik bu acıklı durumun düzelmesi bir yana daha da kötüleşmesi garanti gibidir. Çünkü hem 4.Sanayi Devrimi ve getireceği misli görülmemiş otomasyon el emeğine olan ihtiyacı minimuma indirecek hem de giderek artan ve artık köprüden önceki son çıkışın geçildiği küresel ısınma; müthiş bir kuraklık, iklimlerin çıldırması, kıtlık ve ormanların yanıp kül olması gibi doğal kaynak yitimi gibi yan tesirler doğuracaktır. Bu da başta Afrika, Ortadoğu ve Batı ve Güney Asya’dan göçleri tetikleyecek, milyonlarca insan büyük yığınlar ülkeye kuzeye ve batıya doğru yürüyüşe geçecektir. Buna bir de dünyanın daha çok güney bölgelerinde egemen olan despotik rejimlerin baskısı ve aralarındaki iç-dış savaşlar eklenince bu yığınlar artık durdurulamaz bir hale gelecektir. Bugün bile son derece  şikayetçi olduğumuz 5 milyon Suriyeli ve kapımıza dayanacağı en yetkili ağızdan beyan edilen üç milyon Afgan, başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkede bütün dengeleri sarsacak, demografik yapıları alt üst edecek ve sonu gelmez kaoslar doğuracaktır. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır artık..

           
ABD başta olmak üzere daha çok Avrupa ve Japonya gibi ülkeler bu amansız akından Türkiye gibi ülkeleri öne sürerek, gerekirse şantaj yaparak sıyrılmaya çalışırken, her şeye rağmen alarmların kendileri için de çaldığını göreceklerdir. Bu gidişatı tersine çevirmek veya hiç olmazsa yönetilebilir bir hale getirmek için çöpe attıkları veya obezlerinden kısabildikleri gıdaların tutarının bir kısmını kitlesel göçe sahne olan ülkelere verebilseler durum çok değişebilir mi? Pek sanmıyoruz çünkü bu paraları anılan ülkelerin despotik ve hırsız yöneticileri halkına vermeyecek ve değişen bir şey olmayacaktır.

           
Belki füzyon enerjisinin hayata geçirilebilmesiyle elde edilen sınırsız ve çok ucuz enerji bu ülkelere de verilebilirse deniz suyundan su elde edilerek tarım alanlarında sulama, içme suyu temini çok kolaylaşacak ve kitleler yerlerinde tutulabilecektir. Bunun yanında büyük gelecek vaadeden güneş enerji kurulumunun çok ucuzlaması, pencere camlarından bile enerji elde edilmesi, büyük çaplı 3D yazıcıların çok hızlı çalıştırılabilmesiyle çok ucuza yapı malzemesi elde edilerek bu suretle barınma sorunun çözülmesi ve her şeyden önemlisi;  karbon salınımı ve sera etkisinin azaltılmasıyla küresel ısınmanın durdurulması “Dünyayı gerçekten daha iyi bir yer yapmaya” başlayacaktır.

           
Bunlar gerçekleşmez ve kör olası kapitalizm bedelini son kuruşuna kadar tahsil etmeden  paylaşıma yanaşmazsa, onlar adalarında veya kıtalarında bile rahat olamayıp, başka gezegenlere yerleşmeyi planlarken, torunlarımız hayal edilemeyecek kadar kötü bir dünyada yaşamaya başlayacaktır.

           
Dünyanın gelecek bilim yönünden analizi hiç de iyi şeyler söylemiyor. Görünen distopik bir gelecek. Ancak “Allah’tan ümit kesilmez” Ömrümüz yetesiye bekleyip göreceğiz.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

SONBAHAR YARILANIRKEN RİZE’DE
AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?