Reklamı Geç
YAZARLAR
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
Mustafa Semih ARICI
22 Ağustos 2021 - Pazar 13:09

2010’ların başında her taraftan olumlu esen rüzgârın da tesiriyle Türkiye için çok iyi bir gelecek algısı vardı. O kadar ki iktidarın en yetkili ağızları dünyada ilk on ülke arasına girmekten, küresel güç olmaktan dem vuruyorlardı. Bu hedefler akademik çevreler ve meslek örgütlerinde( TÜSİAD, TOBB, TİM vb.) erişilebilir görülüyor ve nasıl buna katkı yapabiliriz düşünceleri ağır basıyordu. Bu satırların yazarının kaleme aldığı “ Türkiye Meydan Okuyor Cumhuriyetin Gelecek Yüzyılı 2023-2123 “kitabı da bu optimist-iyimser duygularla yazılmıştı.

           
Ancak neler olduysa 2010’ların ortasından itibaren bu gidişat büyük ölçüde bozulmaya başladı. Hele o uğursuz 2016 Fetö Darbe Girişimi ve 2020 başında hayatımıza bodoslama giren küresel pandemi; son darbeler oldu ve attık o hedefleri telaffüz etmek şöyle dursun, misli görülmemiş bir ekonomik, sosyal ve siyasi bir kaosun ortasında kalıverdik. Suriye’den beş milyon, Afganistan, Pakistan, Irak ve Afrika’dan sayısı belirsiz göçmenlerle azgınlaşan bu kaotik gidiş, giderek derin bir  buhrana dönüşerek içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir.

           
Böyle bir toplu resimde ne yazık ki iyimser düşünerek güzel bir gelecek tahayyül etmek mümkün değil. Her şeyden önce ümitler kırılmış, hayaller yok olmuştur. “Önce hayaller ölür “ diyenler çok yerinde söylemiş. Önümüzdeki 2023 seçimlerinde hangi iktidar gelirse gelsin devasa bir enkazla karşılaşacak ve bunun temizlenmesi ve yeniden toparlanma yıllar alacaktır.


Eğer toparlanma hızlı bir biçimde gerçekleştirilirse ülkeyi tekrar kalkınma yoluna sokup, orta gelir tuzağından kurtulmak, “gelişmiş, demokratik ve barış içinde bir ülke yapabilmek “ için çok çalışılması gerekecektir. Bu amaçla:


-Eğitim sistemi baştan aşağı revize edilerek ezberciliğe dayalı, medrese tarzı ve zihniyeti eğitime son verilerek, bilim-teknoloji, STEM, inovasyon ve küresel rekabete dayalı bir eğitim sistemi kurulmalıdır.


-Deprem tehditindeki bölgelerde bulunan çürük yapıların dönüşümü hariç, inşaata dayalı kalkınma modelinden derhal vaz geçilmelidir.(Dünyada bol bol inşaat yaparak gelişen hiçbir ülke olmadı)


Bunun yerine ileri teknoloji üretmeye ve ihracatına dayalı bir kalkınma modeli izlenmeli,  her dönemde ülkenin başına bela olan döviz darboğazına bu suretle ve kesin olarak son verilmelidir.


Güney Kore bu yöntemi izledi ve 40 yıl içinde gelişmiş bir sanayi ötesi ülke haline geldi. İhracatı 1 trilyon dolara gidiyor ve dünyanın belli başlı ileri teknoloji üreticilerinden. Halbuki G.Kore’den çok daha önce sanayileşmeye başlayan Türkiye hâlâ yerinde saymakla meşgul.


-Sürdürülebilir bir iktisadi kalkınma için birinci derecede önemli bağımsız, bağlantısız, tarafsız ve çağdaş bir hukuk ve adliye sistemi kurulmalı, demokrasi ve insan hakları çok sağlam temellere oturtularak sistem siyasi iktidarların oyuncağı olmaktan çıkarılmalıdır.


Başka bir deyişle demokrasi hukukun üstünlüğü, seçimle gelip seçimle gitme ve insan haklarına dayanan “Cumhuriyet Rejimi” pamuk ipliğine bağlı olmaktan kurtarılmalı, hem kendi ülkesinde kalıp, vatanı için çalışmak isteyenlere, hem de yabancı yatırımcılara SARSILMAZ BİR GÜVEN DUYGUSU verilmelidir. Hiç kimse “Bu ülkenin yarını ne olacak, nerelere sürüklenecek?” diye düşünmemelidir.


Bu temel esaslarda konsensüs sağlanır ve ülke sürdürülebilir bir kalkınma sürecine sokulabilirse artık kötümser olmaya gerek olmaz. Türkiye sahip olduğu yüksek potansiyelle 21.Yüzyıla şekil verecek süper güçlerden biri olabilir.

Adınız
Yorumunuz
M.Cenap - 10 Ekim 2021  
Türkiyenin en büyük sorunu- büyük sermayenin kalkınma- sanayileşme- teknoloji ve bilgi üretimi amacıyla kullanılmayıp- yurt dışındaki vergi cennetlerine kaçırılmasıdır. Yapılan bir araştırmaya göre bu yolla 500 milyar dolar gibi muazzam bir para kaçırılmıştır. Hem de yüzde 30 stopaj vergisi ödenmeden. Bunu herkes biliyor ama zavallı halkımız bilmiyor. Büyüyüp kalkınacağız sanıyor.Bu topraklara kalkınmak haram edildi"


Diğer Yazıları

22. DÜNYA KUPASI BAŞLARKEN
TÜRKİYE YÜZYILI- CUMHURİYETİN İKİNCİ YÜZYILI
DÜŞÜK FAİZ VEYA DOLAYLI REESKONT
TAŞRA ÜNİVERSİTELERİ
RİZE’NİN ÖYKÜLERİ ŞİİRLERİ
İKİNCİ KIRIM SAVAŞI MI?
SONBAHAR YARILANIRKEN RİZE’DE
AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?