Reklamı Geç
YAZARLAR
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
Mustafa Semih ARICI
08 Şubat 2022 - Salı 22:37

Ne yazık ki ülkemizde yüksek enflasyon hiperenflasyona evrilmiş bir durumdadır.


Fiyatlar genel seviyesinin ölçüsüz, sınırsız ve hatta saat başı arttığı hiper enflasyonda işçisinden iş adamına, memurundan bakanına kadar kimse önünü göremez, politika üretemez, karar veremez  bir hale gelir.


Çünkü fiyatlar genel seviyesi belli bir noktada sabit tutulamadığı, demir tarayan gemi misali, ekonomiyi ardından sürüklediği için alınan hiçbir karar ya da uygulama geçerli olmaz, aksine durumu eskisinden daha vahim bir hale getirebilir.


İşte “Faiz sebep, enflasyon sonuç” inadının ülkeyi götürdüğü nokta.


Hiç kimse “Faizler ne olursa olsun bana göre hava hoş” demez. Parayla para kazananlar hariç. Yüksek faizin ne gibi olumsuz sonuçlara ve hatta felaketlere neden olduğunu hepimiz biliriz. Zaten bu yüzden de faiz (riba) dinimizce de yasaklanmıştır.


Ancak ekonomi biliminin yüzlerce senedir (1700’lerde Adam Simith’ten bu yana) bilinen, genel kabul görmüş kurallarına ters olan bu meşhur, kişiye mahsus sebep-sonuç ilişkisi, her tarafı yangın yerine çevirdi. Marketlerdeki özel görevliler habire etiket değiştirirken, Sahibinden.Com’daki daire satış fiyatları saat başı değişiyor. Pompada akaryakıt fiyatlarını bir günden öbür güne değişmemiş görmek olası değil. Elektrik –doğalgaz zamlarının meydana getirdiği artçı şoklar hâlâ devam ediyor.

           
Çılgın bir at gibi dörtnala koşan enflasyonun tek nedeni bu değil aslında. Gösterilenin aksine, hammadde teminindeki güçlükler, çılgınca artan enerji fiyatları ve hatta enerji iletiminde meydana gelen kesintiler nedeniyle sanayi üretiminde ciddi düşüşler var. Bunun yanında iç piyasadaki daralma( özellikle inşaat sektöründe) ihracata yönelen fabrikalar yurtiçi arz miktarında azalmaya neden oldular.


Özellikle bu gelişme, ağzındaki ipi çözülüp, havası hızla boşalmakta olan bir balonun ağzından  çıkan hava akımı gibi ekonomiyi ters yönde yani hiperenflasyon olarak harekete geçirmiş durumdadır. Üstelik böyle bir balon nasıl bir yere çarpmadan durmazsa, ekonomi için de aynı şey söz konusudur. Geçmişte 1994 ve 2001 yıllarında da bu olay aynen gerçekleşmiş, duvara toslayan ekonomi İMF’nin içirdiği çok acı ilaçlarla kendine gelmişti.  Yüksek lisans çalışmamızda bu tezimizi “Enflasyonda Jet Teorisi” olarak formülize etmiştim.


Sözün kısası, “Fevkalâde günler” yaşıyoruz. Böyle zamanlarda kısır siyaseti ve körü körüne dogmatik düşünmeyi bir yana bırakıp, ülke ve dünya gerçeklerine dönmenin, bilimin sesine kulak vermenin sırasıdır.

Adınız
Yorumunuz
meryem - 09 Şubat 2022  
Petrole ve doğalgaza neden zam yapılır? 1974 yılında aniden petrole 3 kat zam yapılmıştı. Yıllık petrol faturamız 600 milyon dolardı. Doğalgaz yoktu. İhtiyacımız olan dövizi bulamadık. 1980 yılında petrol fiyatları yüzde yüz arttı.Yıllık petrol faturamız 3!4 milyar dolardı. İhtiyacımız olan dövizi bulamadık. Geldik bugülere doğalgaz ve petrol faturamız yıllık 60 milyar dor..Bankalarda yüzde 60 mevduatlar döviz-yüzde 40 Türk parası..Peki bu kadar bollukda neden Doğalgaz ve petrolde zamlar var..Doğalgazla çalışan elektrik üreten santraller var..Petrol ihtiyacımız var..Büyük bir bolluk içindeyiz. Bir !iki ay sonra bahar gelir. Meskenlerde aylık doğalgaz faturamız yüzlira olur. Ramazanda karpuzlar gelir. Ama doğalgazla elektrik üreten santrallerde-gaz ihtiyacı devam edecek...Türkiye bolluk içinde...Muhalefet yanlışların üzerine kat atıyor...

gülahmet - 09 Şubat 2022  
Ekonomide- kur faiz ücretler Enflasyon = üretim... Kur ihtiyacını çözmek kolay mı ? Bankalar borç parayı İngiltere-Almanya dan alıyor..Faizle alınıyor. İçerden bankalar faizle bireysel krediler veriyor. Avrupada faiz yok.Kur farkı yok. Enflasyon yok. Ücret dengeleri var. Piyasalar dengede... Türkiye de bilinipde düşünülmeyen çok sorunlar yok mu?

gül yusuf - 10 Şubat 2022  
Türkiye deki büyük sermaye sahipleri fiyat etiketlerini değiştirerek zengin olmuşlardır. Bugünün zenginleri fiyatları değitiriyor ama-mal ve hizmet üretimize yapıyor. Fransız (prudon)..Ne diyor ? " ! Çalışmadan elde edilen kıymet ve nimet - faiz-prim-komisyon-irad- iskonto- monopo- vs...." Demokrası ile Liberalizm farkı şudur- Liberalizm doğrudan doğruya ferdi -hürriyeti esas alır. Liberalizm halka zıttır. Ferdin halklarını görür. halkın haklarını-cemiyetin halklarını kabul etmez..

Ziraat Müh. Musa - 10 Şubat 2022  
Zamlar neden yapılır? Batı eksenli ekonomik çalışmalarımız var.. ( Faiz kur emek enflasyon ) = Üretim... Doğalgaz ve petrol ihtiyacımızı dışardan alıyoruz..Döviz karşılığı alıyoruz...Avrupada kur farkı yok. Faiz yok. Zam yok - Enflasyon yok...Türkiye de bunların hepsi var.. Neden var..? Fransız (Prudon )..diyor ki : "! çalışmadan elde edilen kıymet ve nimet- faiz-prim-komisyon-irad-iskondo-monopol- ve.." Çalışılmadan elde edilen nimetlere bütün kapğılar açık. O kadar açık ki- faiz-kur ve ücret farlarından ende edilen yüzde 20 lik gelirler az bulunuyor. Daha fazla olması isteniyor. Kur gelirleri az bulunuyor- daha fazlası isteniyor.. Bu havadan para kazanma yolları nasıl azaltılır? Üniversiteye gitmeden-mezun olanlar- çok fazla..Mektep kaçakları bol..Okuduğunu anlamayan insanlar çok...Üniversiteler akşam olur kafası boş yatar. Sabah olur kafası boş kalkar.. Müslümanlar bireysel olarak ilimde-tasavvufda derinleşmelidir..Muhalefet ayak ayak üstüne atıp hu..çekmeyi ilim zannediyor..


Diğer Yazıları

ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?