Reklamı Geç
YAZARLAR
ACI ÇAY II
Mustafa Semih ARICI
01 Temmuz 2022 - Cuma 21:18

Bu yazımda aslında ev imalatı çay üretimi üzerinde duracaktım. Çay tarımı yapılan çoğu ülkelerde geniş bir uygulama alanı bulan bu yöntemle üretici, hem kendi demleyeceği çayı, hem de yaş çay satacağına, kaliteli kuru çay satarak çok daha yüksek bir gelir elde edebilecekti. ( Yaş çay 6 liraya satılırken, kuru çayın kilosu en az 60 liradır)

           
Geçmişten hatırlıyorum: “Peki” adı verilen toprak pişirme kaplarında hazırlanan kuru çaylar hiç de fena olmazdı. Şimdilerde çok daha modern yöntemler mevcut. Soldurma, kıvırma, fermantasyon ve pişirme gibi tüm üretim aşamaları ev tesislerinde yapılabiliyor.

           
Ancak birdenbire gündeme gelen “Yeni çay yasası” bu düşüncemi tuzla buz etti. Evet, evinizde kuru çay üretebilirsiniz ama dışarıya satışı zinhar yasak!

           
Çünkü kuru çay üretebilmek ve sonra da bunu pazarlarda satabilmek için mutlaka “Çay Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu “ veya başka bir adıyla  “Ulusal Çay Konseyi’nden” ruhsat almak zorundasınız. Bu sizin olduğu kadar Çay Kur için bile geçerli bir zorunluluktur.  Öyle her önüne gelen ben çay üretiyorum diyemeyecek. Bu kural önceden de vardı ama yeni çay kanunu taslağında gelen yenilikler diyemeyeceğim “güçlükler”, üreticiler açısından yenilir yutulur değil.

           
Bir defa çay taban fiyatının (Yeni adı asgari fiyat) belirlenip ilan edilmesi Çay Piyasası Kuruluna bırakılıyor. Hâlâhazırda bu yetki hükümetin ve bizzat cumhurbaşkanınca ilan ediliyor. Özel sektör ağırlıklı konseyin yaş çay üreticilerini düşünerek hareket etmeyeceğini herkes biliyor. Bu arada Çaykur’dan, çay tarımı ve endüstrisinin patronu, tanzim edicisi ünvanı geri alındığından, çay üreticileri tamamen özel sektörün insafına kalacak. Gerçi yaş çay bedeli ödemelerinde zorlayıcı hükümler konmakla beraber bunlara ne derece uyulacağı şimdilik meçhul.

           
İkinci önemli konu, çaylıkların yenilenmesi. ..Kurulca yapılacak inceleme ve değerlendirmelerin sonucunda ilgili çaylığın yenilenmesine veya başka bir deyişle gençleştirilmesine karar verilirse yapmayanlar hakkında cezai müeyyide var. Bu durumdaki üreticilerin ruhsatı askıya alınacak ve hiçbir yere çay satamayacaklar. Yeni çaylık yapmak nispeten kolay da, eskisinin sökülerek yerini hazırlanması ve yeni çay fidesi dikilmesi çok zor bir iş. Bir hayli meşakkat gerektiriyor. Üstelik birkaç yıl boyunca maruz kalınacak üretim kaybı da cabası…

           
Taslakta büyük çay üreticilerine ilave avantajlar sağlanmış. Bunların özel çay işleme tesisleriyle anlaşıp, rahatça yaş çay satması ve üretilecek kuru çayın satışından pay almasına kapı aralanıyor.

           
Buna karşılık üreticilerin ulaşılması artık çok zor olan gübre temini, günlük 400 liraya kadar çıkan işçi ücretleri, yarıcılık uygulamasındaki güvensizlik ve çarpıklıklar, çay toplama organizasyonları, üretici birlikleri, evde çay üretimi konularında taslakta hiçbir madde yok. Çayımızın dış pazarlarda yer edinebilmesi için kalite ve pazarlama babında hiçbir düzenleme de mevcut değil.

           
Amacı daha çok, özel çay fabrikalarına avantajlar kazandırmak ve çay borsasını geliştirmek olduğu göze çarpıyor. Mevcut siyasi otoriteye oy kaybı getireceği kesin olan bu taslağın bir an önce gözden geçirilerek, yaş çay üreticisini de kollayan bir çay kanunu çıkarılması gerekiyor. Nitekim taslağın meclis komisyonunda  görüşülmesinin ertelenmesi bu açıdan iyiye işaret.

           
Türk çayı şekersiz bile içilse damakta hoş bir tad bırakır. Bu tadı alıp götürecek ve onu acı çay yapacak tüm girişimlerden kaçınmak dileğiyle.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?