Reklamı Geç
YAZARLAR
Din İlimleri ile Fen Bilimleri
Remzi SEKBAN
11 Şubat 2020 - Salı 15:14

Yaşantımızı şekillendiren, iç âlemimizde benliğimizi ve kişiliğimizi, aile ve toplum hayatımızda davranış ve duruşumuzu belirleyen sonradan öğrendiğimiz bilgilerdir. Bu bilgilerin kaynağını din ilimleri ile fen bilimleri teşkil eder. Din ilimlerinin menbaı vahiy ve peygamberlerdir. Fen bilimlerinin kaynağı Allah’ın kâinattaki sanat eserleridir. İnsanlık âlemi her iki kaynaktan istifade ederek hakikati bulur, saadet kavuşur, kemalata erişir.


Uzmanların üzerinde ittifak ettiği konulardan biri şudur ki; beden sağlığı ile ruhun huzuru arasında ciddi bir ilişki vardır. Beden sağlığı, ruh sağlığını olumlu yönde etkilediği gibi ruh sağlığı da beden sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Tersi durumlarda ise bedeni rahatsızlıklar ruh sağlığını bozabilmekte, ruhi hastalıklar da beden sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. “ Hiçbir şey insanı Allah’a yaklaşmaktan daha çok sağlığa ulaştıramaz. ” Cicero


Kalp krizi geçiren insana verilecek ilacı kardiyologlar belirlerken, huzursuz gönüllere şifayı “ Kalpler ancak Allah'ın zikri ile mutmain olur ” hükmüyle Kuran verir.


Asrımızda İslam âlemi fen ve teknolojide batıya yetişememiştir. Fen ve teknolojide çok ileri giden özellikle batı toplumlarında kalbi ve ruhi hastalıklar, depresyon ve stres artmıştır. Bunların temel nedenlerinden birisi din ilimleriyle fen bilimlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Çünkü fıtratı beşer hakikate âşıktır, hakikati aramaktadır, hakikatle tatmin olur. Daha veciz bir ifadeyle "Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir.  Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecellî eder.” Bediüzzaman


Din ilimleriyle fen bilimlerinin mezc olması ne demektir? Nasıl anlaşılmalıdır?


Bugün ülkemizde de olduğu gibi matematik, fizik, kimya vs. dersleriyle siyer, kelam, fıkıh vs. derslerinin beraber okutulması mıdır? Tıp, mühendislik veya diğer akademik dallarda eğitim veren üniversitelerimizin müfredatında ilahiyat fakültelerinde okutulan ders konularından ilaveler mi yapılmalıdır?


Mimarlık fakültesinde okuyan bir talebeye “ Selimiye Camii ” Üniversiteyi bitirme tezi olarak verilir. O talebe en evvel Selimiye Camiinde ölçüm ve incelemeler yapar ve defterine şu notları alır. “ Bu yapı, 130 × 190 m ölçüsünde düzgün dikdörtgen biçimindeki avlunun ortasında birkaç basamakla yükseltilmiş bir zemin üzerinde yer almaktadır… Sarımtırak renkte kesme taş malzeme ile inşa edilmiş olan yapı… Onikigen sekiz pâyeye oturan merkezî kubbe 31,30 m çapında ve 42,25 m yüksekliğindedir... Yapıda çini, kalem işi, ahşap ve renkli taş süslemeler bulunmaktadır…”


Bunun gibi daha birçok mimari özelliklerden, caminin inşasında kullanılan malzemelerden ve malzemelerin temin edildiği ve getirildiği yerlerden, süslemelerden ve inşaat tekniklerinden, diğer camilerle bu caminin arasındaki farklardan bahsettiği bitirme tezini takdim eder.


Hoca talebesinin tezini okur, tetkik eder ve “ Çok emek vermişsin, gerçekten de güzel ve değerli bilgiler derlemişsin. Fakat bu tezin eksik olmuş. Her sanat eseri kendi sanatkârını tarif edip gösterdiği gibi bu kadar essiz ve harika olarak tarif ettiğin bu yapı; kim tarafından, ne gibi gayeler ve maksatlar için bu kadar masraf ve emek harcanarak yaptırılmıştır? Hem herkesi hayrette bırakacak derecede mimari bilgiye sahip olan bu usta kimdir? Bunlardan hiç bahsetmemişsin, eksiklerini tamamla, gel.” der.


Yukarıdaki misale kıyasla anaokulundan başlayarak ilkokul, lise ve üniversitede okuduğumuz her seviyedeki fen bilimleri her şeyi kudretiyle ve hikmetle yaratan Allah’ın sanat eserleridir. Eserin kendisinden bahsedip; eserleriyle, sanatlarıyla ve ince nakışlarıyla kendini bizlere tanıttırmak ve sevdirmek isteyen Rabbimizden bahsetmemek eksiklik değil midir?


Allah’ın kâinattaki adetullahından neşet eden nizam ve intizamına tabiat kanunları namını vermek rahmani mektupları, mesajları hükmünde olan fen bilimlerinin hakikatini örtmektir.


Hakka ve hakikate ulaşabilmek dileğiyle sevgi ve selamlar.

Adınız
Yorumunuz
Hayrettin - 11 Şubat 2020  
Çok güzel. Tespitleriniz tam yerinde. Kaleminize sağlık.

Hüseyin TÜRÜT - 12 Şubat 2020  
Ağzına ve yüreğine sağlık kalemine sağlık abim çok guzel bi farkındalık yaratmışsın bidaha bidaha okudum

Bülent - 12 Şubat 2020  
Din kültürü ve ahlak bilgisi hocalarına yeni istihdam kapısı açmak için tespitleriniz çok faydalı olacaktır.

HASAN YAZICI - 12 Şubat 2020  
ALLAH RAZI OLSUN REMZİ BEY- İNŞALLAH MİLLİ EĞİTİMCİLERİMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE DEVLET BÜYÜKLERİMİZ BU KONUDAN DERS ALIRLAR...

Abdullah - 12 Şubat 2020  
Allah razı olsun sorunlarımız için tam isabet olmuş

Nuri sekban - 12 Şubat 2020  
Remzi kardeşim yuregine sağlık

Taner ALPARSLAN - 12 Şubat 2020  
Kıymetli Ağabeyim. Gönlünüze- kaleminize sağlık. Önemli bir eksikliğimize işaret etmişsiniz.Her işte olduğu gibi bu konuda muvaffak olunabilmesi için özetle iki unsur çok önemli. ilki: ifa edende LİYAKAT- ikincisi: destek olanda SAMİMİYET. Hürmet Ederim.

M.Emin TOPRAK - 12 Şubat 2020  
ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM- BAŞLIKTAKİ İNCE DETAY DA GÜZELDİ. ALLAH İNŞALLAH TE SİRİNİ HALKEDER...

Ömer BOLAT - 13 Şubat 2020  
Maşaallah- işte felç olan Maarifin mühim tiryaklarından biri. Tebrikler Remzi Bey kardeşim.

adem - 23 Şubat 2020  
Aslinda sadece fen ilmiyle alakadar felsefeciler kainatı izah ederken mutantin (Tenteleli) izah ediyorlar güneşin büyüklüğünden galaksilerden -balikdan -zelzele ilminden malumat veriyorlar fakat o ilmi yazanı yapana vermiyorlar.Evet fiil var fail yok diyerek HAK dan sapma durumuna düşüyorlar.NE MUTLU MUSLUMANIM DİYENE


Diğer Yazıları

HAYALE ALDANDIM BOŞUNA KANDIM.
KUL HAKKI
KEÇİNİN ETLERİ
HAKKI ÖRTMEK VE GİZLEMEK
Yusuf bulunur, Kenan bulunmaz.