Adnan ONAY
Köşe Yazarı
Adnan ONAY
 

RİZE’DE SEÇİM VE MUHALEFET

AK PARTİ Genel Başkanı (Cumhurbaşkanı) R.T. Erdoğan’ın ana-baba ocağı Rize’de seçmenin AK Partiye desteğinde azalma olacağı iddiaları muhalefeti şimdiden havaya sokmuş durumda. Yerel seçimlerde AK Parti’nin 3 Belediyeyi ittifak ortağı MHP’ye, 1 Belediyeyi ise CHP’ye kaptırması AK Parti seçmeninin partisinden koparak başka arayışlara girebileceğini gösterdiğinden bu durum ana muhalefetin bir milletvekili kazanma umudunu artırmakta. Bunun bir nedeni de  yapılan anketlerde ana muhalefet partisi CHP’nin yeni seçmenler kazandığının iddia edilmesi. Bu umut nedeniyle olacak ki, CHP il Başkanı Saltuk Deniz aday adaylığı için il Başkanlığından istifa etti. Deniz’in Parti Genel Merkezinden destek ışığı görerek mi istifa ettiği, yoksa istifa eden diğer il Başkanları gibi bu yönde şansını denemek mi istediğini bilemiyoruz. Ancak, şu bir gerçek ki Deniz, uzun zamandır aday adayı olacağı sinyalini vermekte, her kesimle iyi diyaloglar kurarak,kendine, partisine geniş bir taban oluşturmaya çalışmaktaydı. Rize’de yapılan anketlerde CHP’nin oylarını artırdığının öne sürülmesi (muhtemeldir ki)  bu partiden milletvekili adayı olmayı arzulayanların iştahını kabartmakta. Şimdiden görüldüğü kadarıyla bu dönem adaylık için öne çıkmaya çalışanlardan birisi de Kenan Bıyık.. Bıyık, bir süreden beri Rize’de eş-dost ziyaretleri yapmakta, bunları sosyal medyada paylaşmakta, basına beyanatlar vermekte, programlar yaparak varlığını öne çıkarmakta. Bıyık’ın bu çıkışlarının aday olabilme adına atılmış adımlar olduğu açıkça belli. CHP’nin önceki seçimlerdeki adayları dikkate alındığında Rize içinden olduğu gibi, Rize dışından da birçok kişinin Genel Merkezle diyaloglar kurarak aday olmak için çaba sarfedeceği de dikkate alınırsa, süreç yaklaşınca başka isimlerin de ortaya çıkacağı muhakkak. Her ne kadar CHP cephesi şimdiden umutlansa da siyasi partilerin seçim için izleyecekleri yol sonuçları etkileyen en önemli neden olacak.  Genel seçimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte yapılacak olması ittifakların milletvekili belirlemede bazı illerde ortak aday çıkarma ihtimalini de beraberinde getirmekte. Cumhur ittifakının ve Millet ittifakının Rize’de izleyeceği yol ve diğer muhalefet partilerinin durumları seçim sonuçlarının belirlenmesinde son derece etkili olacağı için CHP’nin milletvekilliği kazanma şansını da bu pencereden değerlendirmek gerek. Eğer, Millet İttifakı Rize’de ortak aday çıkarma gibi bir strateji izlerse Ak Parti’nin eski Rize Milletvekillerinden olan Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Karal’ın da Rize’den adaylığının gündeme gelmesi söz konusu. Belirttiğim gibi; seçimlere daha uzun bir süre var ve bu sürede ortaya çıkacak tablo bugünden çok farklı olabilir. Öyle anlaşılıyor ki, seçim sonuçlarının heyecanla bekleneceği illerden biri de Rize olacak..
Ekleme Tarihi: 29 Aralık 2022 - Perşembe

RİZE’DE SEÇİM VE MUHALEFET

AK PARTİ Genel Başkanı (Cumhurbaşkanı) R.T. Erdoğan’ın ana-baba ocağı Rize’de seçmenin AK Partiye desteğinde azalma olacağı iddiaları muhalefeti şimdiden havaya sokmuş durumda.

Yerel seçimlerde AK Parti’nin 3 Belediyeyi ittifak ortağı MHP’ye, 1 Belediyeyi ise CHP’ye kaptırması AK Parti seçmeninin partisinden koparak başka arayışlara girebileceğini gösterdiğinden bu durum ana muhalefetin bir milletvekili kazanma umudunu artırmakta. Bunun bir nedeni de  yapılan anketlerde ana muhalefet partisi CHP’nin yeni seçmenler kazandığının iddia edilmesi.

Bu umut nedeniyle olacak ki, CHP il Başkanı Saltuk Deniz aday adaylığı için il Başkanlığından istifa etti. Deniz’in Parti Genel Merkezinden destek ışığı görerek mi istifa ettiği, yoksa istifa eden diğer il Başkanları gibi bu yönde şansını denemek mi istediğini bilemiyoruz. Ancak, şu bir gerçek ki Deniz, uzun zamandır aday adayı olacağı sinyalini vermekte, her kesimle iyi diyaloglar kurarak,kendine, partisine geniş bir taban oluşturmaya çalışmaktaydı.

Rize’de yapılan anketlerde CHP’nin oylarını artırdığının öne sürülmesi (muhtemeldir ki)  bu partiden milletvekili adayı olmayı arzulayanların iştahını kabartmakta.

Şimdiden görüldüğü kadarıyla bu dönem adaylık için öne çıkmaya çalışanlardan birisi de Kenan Bıyık..

Bıyık, bir süreden beri Rize’de eş-dost ziyaretleri yapmakta, bunları sosyal medyada paylaşmakta, basına beyanatlar vermekte, programlar yaparak varlığını öne çıkarmakta. Bıyık’ın bu çıkışlarının aday olabilme adına atılmış adımlar olduğu açıkça belli.

CHP’nin önceki seçimlerdeki adayları dikkate alındığında Rize içinden olduğu gibi, Rize dışından da birçok kişinin Genel Merkezle diyaloglar kurarak aday olmak için çaba sarfedeceği de dikkate alınırsa, süreç yaklaşınca başka isimlerin de ortaya çıkacağı muhakkak.

Her ne kadar CHP cephesi şimdiden umutlansa da siyasi partilerin seçim için izleyecekleri yol sonuçları etkileyen en önemli neden olacak. 

Genel seçimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte yapılacak olması ittifakların milletvekili belirlemede bazı illerde ortak aday çıkarma ihtimalini de beraberinde getirmekte.

Cumhur ittifakının ve Millet ittifakının Rize’de izleyeceği yol ve diğer muhalefet partilerinin durumları seçim sonuçlarının belirlenmesinde son derece etkili olacağı için CHP’nin milletvekilliği kazanma şansını da bu pencereden değerlendirmek gerek.

Eğer, Millet İttifakı Rize’de ortak aday çıkarma gibi bir strateji izlerse Ak Parti’nin eski Rize Milletvekillerinden olan Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Karal’ın da Rize’den adaylığının gündeme gelmesi söz konusu.

Belirttiğim gibi; seçimlere daha uzun bir süre var ve bu sürede ortaya çıkacak tablo bugünden çok farklı olabilir.

Öyle anlaşılıyor ki, seçim sonuçlarının heyecanla bekleneceği illerden biri de Rize olacak..

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (2)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Kemal derya
(15.01.2023 05:28 - #205)
Seçimlerden sonra,halk diyecek ki,ne yaptikta bu kötülükler geldi başımıza..Muhalefet yükü millete yükleyecek.Milletin yükü artacaktır.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
adaler hak hukuk
(02.03.2023 14:34 - #271)
kemal derya sen 20 yıldır tuvalet yerine eline yapıyorsun. sen galiba uzaya 8 şeritli otobandan çıkıyorsun tatile seni herkes kıskanacak. Ziyaaaaaa
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi