Adnan ONAY
Köşe Yazarı
Adnan ONAY
 

SEÇİM EKONOMİSİ VE VAADLER

Bildim bileli iktidarlar seçimleri kazanmak için vatandaşlara çeşitli vaadlerde bulunur, getireceği oylar hesap edilerek her kesimin taleplerini yerine getirmeye çalışırlar.  Buna mukabil; muhalefet de iktidarın verdiklerinden veya taahhüt ettiklerinden daha çok vaadlerde bulunarak iktidara gelebilmenin hesabını yapar. Bu seçimde adeta iktidar ile muhalefet arasında vaad yarışı yaşandı. Seçimin çekişmeli olmasını fırsat gören vatandaşlar da iktidardan istedikçe istedi.  Asgari ücret zammı, maaş zammı, emekli zammı derken yıllardır pusuda bekleyen ve erken emeklilik özlemi çeken 2,5 milyon kişi istediğini aldı. 42-43 yaşlarında nice genç  kişi emekli oldu. Dünyanın hiçbir yerinde bu yaşta kişiler emekli edilmezler. Sonuçta; Bütçenin büyük bir kısmı emeklilere ödeme yapabilmek için harcanacak. EMEKLİLİK SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ EYT’nin bütçeyi kemirmesi bir yana, EYT ciddi farklar da doğurdu. 1999 sonrası sigortalı olan yüzbinlerce kişi çok daha zor şartlarda emekliliğe mahkum edildi. Bir gün farkla emeklilik için yıllarca bekleyecek nice kişi var. Emeklilik sisteminde SGK-BAĞKUR ayrımı üzerinden de nice farklılıklar var. Ayrıca, Sosyal Güvenlikten yararlanamayan ev kadınları, yaşlılar vs de söz konusu.. Uzun yıllardır bütün eksikleri giderecek yeni bir emeklilik düzenlemesi yapılması bekleniyordu. Şimdi ise bu beklenti acile dönüştü. İktidar, bir an evvel yeni bir emeklilik sistemini hayata geçirmeli.  ÜCRETLER YETERLİ HALE GETİRİLMELİ,İŞSİZLİK AZALTILMALI, YEREL SEKTÖRLER DESTEKLENMELİ Yaşanan enflasyon nedeniyle  her geçen gün halkın alım gücü düşüyor. Zamlar üst üste geliyor, kiralar inanılmaz rakamlara çıkmış durumda, birçok şeye ulaşabilmek oldukça zor hale gelmiş.. O nedenle; Çalışanların, emeklilerin, dar gelirlilerin, asgari ücretlilerin ücretlerini artırmak gerekli.  Maliyetlerin yükselmesi nedeniyle işlerini kaybeden, işyerlerini kapatan, kapatmak zorunda kalacak olanlara da devlet onları ayakta tutacak imkanlar sağlamalı. Ekonomik zorluklarımızın olduğu bir gerçek ancak  iktidar seçimler sona erdi diye vaadleri savsaklayamaz.! Hele önümüzde yerel seçim olduğunu düşünürsek iktidarın vakit geçirmeden iyileştirici adımlar atması gerek..
Ekleme Tarihi: 07 Haziran 2023 - Çarşamba

SEÇİM EKONOMİSİ VE VAADLER

Bildim bileli iktidarlar seçimleri kazanmak için vatandaşlara çeşitli vaadlerde bulunur, getireceği oylar hesap edilerek her kesimin taleplerini yerine getirmeye çalışırlar. 

Buna mukabil; muhalefet de iktidarın verdiklerinden veya taahhüt ettiklerinden daha çok vaadlerde bulunarak iktidara gelebilmenin hesabını yapar.

Bu seçimde adeta iktidar ile muhalefet arasında vaad yarışı yaşandı. Seçimin çekişmeli olmasını fırsat gören vatandaşlar da iktidardan istedikçe istedi. 

Asgari ücret zammı, maaş zammı, emekli zammı derken yıllardır pusuda bekleyen ve erken emeklilik özlemi çeken 2,5 milyon kişi istediğini aldı. 42-43 yaşlarında nice genç  kişi emekli oldu.
Dünyanın hiçbir yerinde bu yaşta kişiler emekli edilmezler.

Sonuçta; Bütçenin büyük bir kısmı emeklilere ödeme yapabilmek için harcanacak.

EMEKLİLİK SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ

EYT’nin bütçeyi kemirmesi bir yana, EYT ciddi farklar da doğurdu. 1999 sonrası sigortalı olan yüzbinlerce kişi çok daha zor şartlarda emekliliğe mahkum edildi. Bir gün farkla emeklilik için yıllarca bekleyecek nice kişi var.
Emeklilik sisteminde SGK-BAĞKUR ayrımı üzerinden de nice farklılıklar var. Ayrıca, Sosyal Güvenlikten yararlanamayan ev kadınları, yaşlılar vs de söz konusu..
Uzun yıllardır bütün eksikleri giderecek yeni bir emeklilik düzenlemesi yapılması bekleniyordu. Şimdi ise bu beklenti acile dönüştü. İktidar, bir an evvel yeni bir emeklilik sistemini hayata geçirmeli. 

ÜCRETLER YETERLİ HALE GETİRİLMELİ,İŞSİZLİK AZALTILMALI, YEREL SEKTÖRLER DESTEKLENMELİ

Yaşanan enflasyon nedeniyle  her geçen gün halkın alım gücü düşüyor. Zamlar üst üste geliyor, kiralar inanılmaz rakamlara çıkmış durumda, birçok şeye ulaşabilmek oldukça zor hale gelmiş..
O nedenle; Çalışanların, emeklilerin, dar gelirlilerin, asgari ücretlilerin ücretlerini artırmak gerekli. 

Maliyetlerin yükselmesi nedeniyle işlerini kaybeden, işyerlerini kapatan, kapatmak zorunda kalacak olanlara da devlet onları ayakta tutacak imkanlar sağlamalı.

Ekonomik zorluklarımızın olduğu bir gerçek ancak  iktidar seçimler sona erdi diye vaadleri savsaklayamaz.!

Hele önümüzde yerel seçim olduğunu düşünürsek iktidarın vakit geçirmeden iyileştirici adımlar atması gerek..

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Meryem deniz
(08.06.2023 12:25 - #535)
Bir yıl sonra yerel seçimler var. Sn.Kilicdaroglu Genel secimlerden sonra maaş almadan çalışıyor. Düşünün Çaykur yönetimi seçimlerden sonra maaş almadan çalışsa neler olur? Kimse çalışmaz. Ama Kılıçdaroğlu neden çalışıyor? Yerel seçimlerden sonra Sn.Ekrem İmamoğlu maaş alamayacak. CHP Genel Başkanlığına koşuyor.Ama Belediye Başkanı olabilecek mi? Kılıçdaroğlu eski yönetimi tasviye ederken yeni yonetimle seçimlere girilecek. Mansu Yavaş , İstanbul Belediyesi Baskanligine gelirse, seçimlerde Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde birinci parti olur. Halka kaliteli hizmet yapılırsa 5 yıl sonra Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olur.Yuksek maaş da alır.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi