Adnan ONAY
Köşe Yazarı
Adnan ONAY
 

SEÇİMİN BELİRLEYİCİSİ OY KULLANMAYAN 13 MİLYON SEÇMEN. ANAHTAR ARTIK ONLARDA

2024 Seçimlerinin kaderini sandığa gitmeyen seçmen belirledi. Önümüzdeki Genel seçimi de onlar belirleyecek.  Eğer, iktidar sandığa gitmeyen ve çoğu kendi seçmeni olduğu belirtilen küskün seçmenini sandığa götürüp, oyunu alabilirse yine eski gücüne kavuşur. Eğer, CHP sandığa gitmeyen bu seçmen kitlesini kendi yanına çekerse iktidarın kapısını açabilir. Seçim tablosuna bakarsak; 2019 yılındaki Mahalli idareler seçiminde seçmen sayısı 57.087.743 idi. 2024 Mahalli İdareler Genel Seçiminde 2019 yılındaki seçmen sayısı 4 milyon 343 bin 191 artarak 61 milyon 430 bin 934’e yükseldi. Bunların sadece 48 milyon 256 bin 541’i oy kullandı. 13 milyon 174 bin 393 seçmen sandığa gitmedi.  Muhtemeldir ki 4 milyon yeni seçmenin çoğu ilk kez oy kullanmanın heyecanıyla sandığa gitmiştir. Bunların çoğunun oylarını CHP lehine kullandığı düşünülmekte.. Ayrıca, bu seçimde muhalefet seçmeninin sandığa gittiği belirtiliyor. Buna neden ise iktidar aleyhine bir hava oluşması. İktidara kızgınlık muhalefet seçmenini motive etti. Öte yandan seçimin Ramazan ayında olmasının Ak Parti lehine olacağını iddia edenler bence yanıldılar. Eğer bu iddia Akparti seçmeninin daha çok oruçlu kitleden oluştuğunu, bunların sandığa gittiklerinde küs olsalar da CHP’ye kolay kolay oy vermeyecekleri savına dayanıyorsa, yanılmışlar. Aksine bu durum bence küskün kitlenin sandığa gitmemesini kolaylaştırmıştır. Bu seçimde küskün iktidar seçmeninin sandığa gitmemesi, muhalefetin işine yaradı. Ağırlıklı olarak CHP’de toplanan muhalefet oyları CHP’yi Ak Parti’nin önüne geçirdi.  Tablo, oransal olarak böyle olsa da; 4 milyon yeni seçmene rağmen CHP’nin toplamda artan oyu 1 milyon civarında. İstanbul’da da İmamoğlu’nun oyu ise artmamış, bir miktar düşmüştür. 2019’da      4 milyon 741 bin 868 oy alan İmamoğlu, bu seçimde 4.432.862 oy almıştır. Özetle; iktidarı CHP değil, sandığa gitmeyen seçmen yenmiştir. Gelecek seçimin anahtarı da buradadır. Kim,  sandığa gitmeyen seçmeni sandığa götürüp, oylarını alırsa seçimin galibi de o olacaktır..
Ekleme Tarihi: 04 Nisan 2024 - Perşembe

SEÇİMİN BELİRLEYİCİSİ OY KULLANMAYAN 13 MİLYON SEÇMEN. ANAHTAR ARTIK ONLARDA

2024 Seçimlerinin kaderini sandığa gitmeyen seçmen belirledi. Önümüzdeki Genel seçimi de onlar belirleyecek. 

Eğer, iktidar sandığa gitmeyen ve çoğu kendi seçmeni olduğu belirtilen küskün seçmenini sandığa götürüp, oyunu alabilirse yine eski gücüne kavuşur.
Eğer, CHP sandığa gitmeyen bu seçmen kitlesini kendi yanına çekerse iktidarın kapısını açabilir.

Seçim tablosuna bakarsak;

2019 yılındaki Mahalli idareler seçiminde seçmen sayısı 57.087.743 idi. 2024 Mahalli İdareler Genel Seçiminde 2019 yılındaki seçmen sayısı 4 milyon 343 bin 191 artarak 61 milyon 430 bin 934’e yükseldi. Bunların sadece 48 milyon 256 bin 541’i oy kullandı. 13 milyon 174 bin 393 seçmen sandığa gitmedi. 

Muhtemeldir ki 4 milyon yeni seçmenin çoğu ilk kez oy kullanmanın heyecanıyla sandığa gitmiştir. Bunların çoğunun oylarını CHP lehine kullandığı düşünülmekte..

Ayrıca, bu seçimde muhalefet seçmeninin sandığa gittiği belirtiliyor. Buna neden ise iktidar aleyhine bir hava oluşması. İktidara kızgınlık muhalefet seçmenini motive etti.

Öte yandan seçimin Ramazan ayında olmasının Ak Parti lehine olacağını iddia edenler bence yanıldılar. Eğer bu iddia Akparti seçmeninin daha çok oruçlu kitleden oluştuğunu, bunların sandığa gittiklerinde küs olsalar da CHP’ye kolay kolay oy vermeyecekleri savına dayanıyorsa, yanılmışlar. Aksine bu durum bence küskün kitlenin sandığa gitmemesini kolaylaştırmıştır.

Bu seçimde küskün iktidar seçmeninin sandığa gitmemesi, muhalefetin işine yaradı. Ağırlıklı olarak CHP’de toplanan muhalefet oyları CHP’yi Ak Parti’nin önüne geçirdi. 
Tablo, oransal olarak böyle olsa da; 4 milyon yeni seçmene rağmen CHP’nin toplamda artan oyu 1 milyon civarında.

İstanbul’da da İmamoğlu’nun oyu ise artmamış, bir miktar düşmüştür. 2019’da      4 milyon 741 bin 868 oy alan İmamoğlu, bu seçimde 4.432.862 oy almıştır.

Özetle; iktidarı CHP değil, sandığa gitmeyen seçmen yenmiştir. Gelecek seçimin anahtarı da buradadır. Kim,  sandığa gitmeyen seçmeni sandığa götürüp, oylarını alırsa seçimin galibi de o olacaktır..

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (2)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Meryem karadeniz
(10.04.2024 12:36 - #1485)
Ekonomide 13 milyon seçmen , sorunlarının çözümünde, benzin ve mazot çok hızlı fiyat artışı yapılırken, Doğalgazda fiyat artışı çok düşüktür...Doğalgaz üretimi ve fiyatı Devlet kurumlarının elindedir.Benzim,motorin fiyat ve zamları ise Özel kurumların elindedir.Serbest piyasa ekonisinde fiyatlar zengin sermaye tarafından ayarlanıyor.Kâr oranları çok yüksek oranda ayarlanıyor...Kar oranlari adil olmalıdır...Tarımda gübre fabrikaları 20 yıl önceden kurulmalı idi....
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Meryem karadeniz
(21.04.2024 14:13 - #1495)
Ak Partiyi musbetlet tablosunda da kıymet vasıfları vardır.Ameli zeka da ve manivela dehası kuvvetlidir...Mucerretleri idrakinde de zayıf sayılamaz Kabağı ,galizi,komiği,çürüğü anlar İhtiyar ve temenni tarafı ağır basarken sırasında cesur olmayı bilir Kurmayları halis anafolu çocuğudur ve sütun öte tarafından değildirler.Diyalektigi edici olmayabilir,fakat Türkçesi yerindedir ve dilini kaybetmiş olanlara uzaktır. Ak Parti seçmenleri ruhunda bir aslilik ve millik istidadı muhafaza edebilmiş olanlardandir. Hakkı dinlemeyi,takmayı,elemeyi,ondan telkin almayı bilir ve küfre destek veren Dem Partililere benzemezler. Bu meziyet ve istidatlarindan hiç birine malik olmayan Milletvekillerini anlat ve Sezer...Güneş yenilenmez göz yenilenir.Ak Parti yenilenmesi gerekir. Yeni kültür ve ilim kurmaylari ile mutlaka muhafazası ve geliştirilmesi gerekli...
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi